Yüz felci belirtileri
Genel

Yüz Felci Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Egzersizleri

Yüz Felci

Fasiyal sinirin zarar görmesi, kafa siniri VII, yüz felci ile sonuçlanır ve bu fasyal felç genellikle yüz felci olarak anılır. Yedinci kafa siniri, yüz kaslarını sinirlendirmekten sorumludur ve kökenini pons olarak almaktadır.

Geçici kemik üzerindeki stylomastoid forameninden çıkmadan önce, kafatası boyunca uzun bir sargı yolu ile yoluna devam eder. Felçinin sonucu, yüz kaslarının kontrolünün kaybedilmesidir ve bu da sarkık görünmektedir. Bazen yüzün yalnızca bir yüzü etkilenir ve diğer durumlarda her iki yarım da etkilenebilir.

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz felci hastalığında, sadece belirtisi kelimesini kullanmak yanlış olur. Genel anlamda farklı yüz felci belirtileri olduğunu düşünürsek, bu hastalığın belirtileri nelerdir sorusunun cevaplarını maddeler halinde sıralamak en doğru sonuçları almamıza yardımcı olacaktır.

Yüzdeki sinirler gözlerini kırpıştırır, açar ve kapatır, gülümser, tükürük salgılama, gözyaşı (gözyaşı üretimi) ve kaşlarını açar. Ayrıca stapes kasları ile bağlanırlar, kulakta işitme ile ilgili bir kemik bulunur.

Yüz siniri Bell’in felçinde olduğu gibi, aşağıdaki belirtilerle ortaya çıkabilir:

  • yüzün bir tarafında ani felç / zayıflık belirtisi
  • göz kapaklarından birini kapatmakta zorluk
  • gözlerde tahriş edici gözükmez, çünkü göz kırpmaz ve çok kuru olur
  • gözün ürettiği gözyaşı miktarındaki değişiklikler
  • ağzın bir tarafı gibi yüzün kısımlarına düşmek
  • yüz ifadeleriyle ilgili zorluk belirtisi
  • tat duyusu değişebilir
  • etkilenen bir kulak sesin hassasiyetine neden olabilir
  • etkilenen taraftaki kulağın önünde veya arkasında ağrı belirtisi
  • baş ağrısı

Yüz Felci Egzersizleri

Yüz felci egzersizleri, doktorlar tarafından en çok önerilen tedavi şekillerinden biri olarak görülmektedir. Spesifik egzersizler, yüz kaslarını harekete geçirmek ve hizalanmayı arttırmak için sinirlerin yeniden toplanmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu sinire verilen hasardan ve herhangi bir rehabilitasyon programına başlamadan önce derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.

Gülümseme egzersizleri
Hasarlı bir fasiyal sinirin en sık görülen belirtilerinden biri yüzün bir tarafına sarkmasıdır. Bu egzersiz, ağzınızın köşelerini yükselten kasları izole etmenize yardımcı olur ve aynı zamanda onları kaldırmak ve düşürmek için onları yeniden eğitir. Parmaklarınızı ağzınızın köşelerini bir gülümseme içine uzatmak için kullanıyor, sonra parmaklarınızı alıp ifadeyi tutabiliyor mu diye görüyor. Gülümseme kaslarınızı daha da test etmek için ağzınızın bir köşesini kaldırın, tutun ve indirin, ardından diğer tarafa tekrarlayın. Bunu, tercihen bir aynanın önünde mümkün olduğunca çok yapın, böylece her iki tarafın da eşit derecede sıkı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Göz kapama egzersizi
Yüz felci olan insanlar, göz yaşartıcı bir şekilde göz yaşartıcı bir gözü ya da her iki gözü kapatmakta zorlanırlar, bu da gözyaşı üretimini etkileyebilir ve açık gözün kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Basit, tekrar eden göz kırpma egzersizleri göz kaslarını güçlendirmeye ve gözyaşı üretimini desteklemeye yardımcı olabilir. Parmağınızı kapatmakta zorlanan gözün üzerine yerleştirmenizi ve diğer elinizle bir parmağınızı kullanarak parmağınızı kapattığınız gözün kaşlarını hafifçe yukarı doğru bastırmanızı önerir. Bu, göz kapaklarını rahatlatmaya yardımcı olacak ve bu da uzun süre açık kalmamanın gerçektir. Parmağınızı çıkarın ve her iki gözünü dörtte üçü kapalı tutmaya çalışın, sanki uzaktaki bir şeye göz gezdiriyormuşsunuz gibi. Etkilenen gözde kas kontrolünü geliştirmek için bu egzersizi gün boyunca tekrarlayın.

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı?
Yüz felci geçirenler ne yapmalı sorusuna verilebilecek en doğru cevap, ilk olarak hastalık belirtileri görüldükten sonra en yakın hastaneye başvurmak olacaktır. Hastaneye çok uzak bir yerde iseniz, hemen telefonla en yakın sağlık birimine ulaşmalı ve sağlık personellerinin vereceği direktifler uygulanmalıdır. Yüz felci geçirenler gerekli tedavi sürecini atlattıktan sonra, doktorun vereceği ilaçları zamanında ve eksiksiz kullanmalı, aynı zamanda verilecek olan yüz felci egzersizlerini aksatmamalıdır.

 

Yüz Felci Neden Olur?

Çoğu doktor, yüzün şişmesine neden olan yüzdeki sinir hasarına bağlı olduğuna inanır. Bu sinir kafatası içindeki dar, kemikli bir bölgeden geçer. Sinir arttığında – biraz bile olsa, kafatasının sert yüzeyine doğru iter. Bu sinirlerin ne kadar iyi çalıştığını etkiler.

Araştırmacılar uzun zamandır viral enfeksiyonların yüz felcinin gelişiminde rol oynayabileceğine inanmışlardır. Herpes simpleks 1 virüsünün (yaygın olarak görülen soğuk yaraların bir nedeni) çok sayıda vakadan sorumlu olabileceğini gösteren kanıtlar bulmuşlardır.

 

Yüz Felci Tedavisi
Yüzün felçli olup olmadığına dair size söyleyebilecek bir test yok. Aslında, doktorlar genellikle “dışlama teşhisi” dedikleri şeyi öğrenirler. Bu, çoğu durumda, başka koşulların dışına çıkarılmasından sonra, yüz felcine sahip olduğunuzu belirler.

Doktorunuz eksiksiz ve dikkatli bir fiziksel sınav yaparak başlayacaktır. Yüz felci olduğundan şüphelenirse, gözkapağınızı yüzünüzün etkilenen tarafında kapatmaya çalışır. Eğer kapanmazsa, doktorların “yüz fenomeni” dedikleri şeye sahip olduğunuzu gösterir. Bu koşulla, kapatmaya çalıştığınızda gözünüz yukarı ve dışarı doğru döner.

Doktorunuz daha sonra diğer koşulları dışlamaya çalışacaktır. Muhtemelen işitme ve denge hissini test eder. Ayrıca kafatası X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi birkaç test de isteyebilir. Elektrik testi teşhisi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ne kadar hızlı ve tam olarak iyileşeceğinizi tahmin etmesine yardımcı olabilir.

 

Yüz Felci Tedavileri Nelerdir?
Bunu durdurabilecek hiçbir şey yok. Doktorunuz belirtilerinizin herpes virüsü (herpes simplex 1) veya zona (herpes zoster) tarafından tetiklenebileceğini öne sürerse, size asiklovir gibi bir antiviral ilaç verebilir. Ancak, bu ilaçların yüz felci belirtilerini azaltmak için çalıştığını gösteren hiçbir araştırma yoktur.

Doktorunuz ayrıca size kısa bir kortikosteroid (prednizon gibi) verebilir. Amaç yüz sinirin şişmesini azaltmaktır. Bu, yüz felci belirtisinin süresini kısaltabilir.

Bu arada doktorunuz, etkilenen taraftaki gözlerinizi korumak için ekstra özen göstermenizi ister. Göz kırpma yapamayacağınız için bir göz bandı takmanızı tavsiye edebilir. Gözleriniz normalden daha az yırtılıyorsa, kurumasını önlemek için göz damlası kullanmanız gerekebilir.

Son olarak, doktorunuz yüz kaslarınızın masajını önerebilir. Çok nadir durumlarda – semptomların bir süre sonra iyileşmediği durumlarda – fasiyal sinirinizdeki baskıyı azaltmak için ameliyat önerebilir.

Arama Terimleri: yüz felci tedavi exersizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir