Kanser

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nedir?

Doğurgan olan tüm kadınlarda görülebilecek ve korkulmaması gereken bir kisttir. Yumurtalık kisti her kadında çok farklı şekillerde ve boyutlarda ortaya çıkabilir. Kiste en çok rastlanılan zaman ise doğum sonrası kontrollerdir. Kistler genel olarak çok küçüktür ve herhangi bir rahatsızlık vermezler. Biraz daha büyük olanlarda ise patlama sonucu sıvı veya kan akıntısı görülebilir. Kist sebebiyle ilişki sırasında ağrı çekilmesi de normaldir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla 2 ay içerisinde kendiliğinden yok olurlar fakat muayene esnasında kiste rastlayan doktorunuz, kisti takip etmek isteyecektir. Aylık muayenelerde kisti kontrol eden doktorunuz eğer herhangi bir büyüme görürse, kistten örnek alarak kötü huylu olup olmadığına bakmak isteyebilir. Kist çok büyük ise operasyon ile alınabilir veya ilaç tedavisi ile küçültülerek yok edilebilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

  • Dışkı çıkarırken sancı çekme, kabızlık
  • İdrarın çok sık gelmesi veya gelmese bile geliyormuş hissiyatını yaşatması
  • Cinsel ilişki esnasında yoğun ağrı
  • Kasık ağrıları
  • Karın bölgesinde şişlikler
  • Adet düzeninin bozulması

Yukarıdaki belirtilerin tamamı büyük kistler için geçerlidir. Henüz yeni oluşmuş veya zaten küçük olan kistlerde bu belirtiler gerçekleşmez veya hissedemeyeceğiniz derecede hafif gerçekleşir. Bu küçük kistler bir süre sonra yok olur, çoğu kadın doktor muayenesine gitmediği için bu kistlerin varlığından dahi habersizdir. Ancak yukarıdaki belirtiler sonucu doktora gittiğinizde veya rutin muayenelerinizde fark edilebilir. Kişinin kendisinin bunu tespit etmesi mümkün değildir. Yumurtalık kistleri %98 oranla iyi huylu kistlerdir.

Bazı yumurtalık kistleri tehlikeli olsa dahi şiddetli belirtiler göstermedikleri için fark edilemeyebilirler. O yüzden her sağlıklı kadının dahi rutin olarak bir kadın doğum uzmanına görünmesi kişisel sağlık açısından önemlidir. Zararlı olan kistler çok büyüdükleri zaman kansere kadar giden tehlikeli hastalıkların önünü açabilirler. Özellikle yukarıda belirtilmiş olan belirtileri hisseden kişilerin hiç vakit kaybetmeden doktorlarına görünmeleri tavsiye edilmektedir.

Yumurtalık kistinin büyümesi sonucunda ortaya çıkabilecek yumurtalık kanseri yaşayan kişilerde ise iştah kaybı, karında belirgin bir şişlik, yoğun kasık ağrıları ve mide bulantıları görülür. Bu evrede kanser hala ilerlememiş olabilir ve erken teşhis yumurtalıklarınızı kurtarabilir. Erken teşhis edilemeyen durumlarda ise kişi tüm yumurtalıklarını kaybederek, doğurganlık özelliğini yitirebilir.

Yumurtalık Kisti Nasıl Anlaşılır?

Kişinin ev şartlarında yumurtalık kistinin olduğunu anlaması söz konusu değildir. Zaten bu durumla ilk kez karşılaşan çoğu kişi daha önce araştırmamış ise yumurtalık kistinin ne olduğunu dahi bilmeyecektir. Belirtilerin rahatsız etmesi sonucunda gidilen doktor muayenesinde ortaya çıkarılan kistler daha çok rutin muayenelerde kadın doğum uzmanlarının dikkati sayesinde ortaya çıkmaktadır. Tıp teknolojisinin ilerlemesi ile artık yumurtalık kistleri ultrason, kan testleri ve laparoskopi yöntemleri ile tespit edilebilmektedir. Genel olarak bu kistler doktorunuzun rutin muayenelerde kullandığı ultrasonlar ile tespit edilmektedir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

Oluştukları yere ve fonksiyonlarına göre yumurtalık kistleri de kendi aralarında ayrılmaktadır. Hemen aşağıda bu kistleri inceleyelim, kistlerin büyüklüğü kimi zaman gözle bile görülemezken kimi hastalarda elma büyüklüğünde dahi olabilmektedir. İyi huylu veya kötü huylu olmasının ise boyutu ile bir alakası yoktur. 10 cm çapındaki bir kist zararsız olabilirken leblebi kadar bir kist kanser taşıyor olabilir.

  • Dermoid Kist; Zararsız olan bu kist türü iki yumurtalığınızda da ortaya çıkabilir. Genel olarak çok küçük olan bu kistler, kendi aralarında da farklı dokulardan oluşabilirler.
  • Kistadenom Kisti; Tespit edilene kadar çok büyüyebilen bu kistler genel olarak zararsızdır ve yumurtalığın dış bölümündeki hücrelerden meydana gelirler. Çok büyüdükleri zaman çevre yapılara zarar verebilirler, belirtiler baş gösterdiğinde çok büyümüş ise operasyon ile alınırlar.

Fonksiyonel Yumurtalık Kisti; Özellikle doğum sonrasında görülen bu kist, kadınlarda en çok görülen kisttir. %99 zararsız olan bu kistler genel olarak 1 ay içerisinde yok olurlar.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kistlerinin durdurulabilmesi için öncelikle yumurta oluşumunun durdurulması gerekmektedir. Bunun için özel olarak tasarlanmış bir ilaç yoktur zira doğum kontrol hapları zaten bu görevi yerine getirmektedir. Doktorunuz eğer kistinizin yeterince büyük olmadığına karar verirse size doğum kontrol hapını reçete olarak yazabilir. Bu hapın kullanımından sonra yumurta oluşumu durmuş olacak ve yeni kistlerin oluşumu da engellenmiş olacaktır. Bu sayede var olan kistler de zamanla küçülerek yok olacaktır.

yumurtalık kisti tedavisiDoğum kontrol hapı çok güçlü bir hormon düzenleyici olduğu için her bünyenin bu hapı kullanması fayda göstermez. Özellikle sigara, alkol, uyuşturucu maddeler veya 35 yaş üzeri kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Doktorunuzun incelemesi sonucunda bu hapı kullanıp, kullanamayacağınız ortaya çıkacaktır. Hapı kullanmanız uygun değilse, cerrahi operasyon gündeme gelecektir.

Yukarıdaki hormon tedavisi her kist için geçerli olmayabilir. Bu tedavi yöntemi genel olarak hekimler tarafından Fonksiyonel Yumurtalık Kisti taşıyan hastalar için uygulanmaktadır. Bu kistler zaten kendiliğinden de yok olan kistlerdir fakat doktorunuz kistin büyüdüğüne karar verirse doğum kontrol hapı kullanmanızı önerebilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Ameliyat, yumurtalık kisti hastalığının son tedavi yöntemidir. Doktorunuz artık hormon tedavisinin bir işe yaramayacağını veya sizin hormon tedavisine uygun olmadığınıza karar verirse ameliyat yöntemini önerecektir. Bunun yanında bazı kistler küçük olsalar dahi ilaç ile tedavi edilemezler ve tehlike saçma durumları olduğu için derhal alınmaları gerekir. Bu gibi durumlarda doktorunuz da acil bir şekilde ameliyat yapılması gerektiğini söyleyecektir.

Kist henüz yumurtalıklara bulaşmamış ise bu en kolay ameliyat yöntemidir. Doktorunuz cerrahi bir müdahale ile kisti alarak bölgeyi temizlemiş olacaktır. Tekrar kist oluşumu ise bu ameliyattan sonra çok nadir görülen bir durumdur.

Bunun yanında kist veya kistler yumurtalığınıza bulaşmış olabilir. Bazı durumlarda ise iki yumurtalığa birden de bulaşabilir. Bu aşamada kistin ne kadar büyük olduğu ve yumurtalıklara ne derecede bulaştığının büyük önemi vardır. Doktorunuz bunu ancak ameliyat esnasında görebilir ve ona göre bir yol izler. Tam o anda yumurtalıklarınızı veya sadece kisti almaya karar verir. Genel olarak bu doktor için zor bir karar değildir, yumurtalıklarınıza tamamen bulaşmış ise yumurtalığınızı almak zorundadır. Kimi zaman bu ameliyatlarda kadınların 2 yumurtalığı da alınarak maalesef doğurganlıklarına son verilmektedir. Zira eğer yumurtalıklar alınmazsa, zararlı kistler kansere evrilerek kişinin hayatına da son verebilir. Doktorunuzun önceliği her daim sizin yaşamanız olacağı için yumurtalık alımı konusunda tereddüt etmez.

Doktorlar ameliyatta izlenebilecek bu yolları hastaya ameliyat öncesinde aktararak, o koşulla da ameliyata girebilirler. Zira hasta çok genç olabilir ve çocuk sahibi olmayı çok istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda hastalar riski göze alarak yumurtalıklarının değil sadece kistin alınmasını isteyebilirler. Burada hastanın yaşı ve kistin büyüklüğü de çok önemlidir.

Hastanın yaşı ilerlemiş ise ve çocuk sahibi olmayı kesinlikle düşünmüyorsa, yumurtalıklarının alınması en temiz ve doğru seçenek olacaktır. Ameliyat sonrasında artık adet görmeyecek olan kadının hormonâl dengesi bir miktar bozulabilir. Vücut bu sürece 1-2 ay içerisinde adapte olacak ve kişi de bu duruma alışacaktır. Zor kararlar almamak adına düzenli olarak kadın doğum uzmanına görünmenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir