Anne ve Bebek

Yenidoğan Bebek Nasıl Emzirilir?

Yenidoğan Bebek Nasıl Emzirilir?

Dünya’ya tamamen acemi bir yenidoğan bebek ve onu emzirecek acemi bir anne. İkisi acemi dünyanın en güzel şeylerinden birisine tanık oluyorlar; emzirmek. Bir kadının hissedebileceği en güzel duygulardan birisi yeni doğan çocuğunu emzirmektir. Tabi çocuğuna çok kıymet vermesi, çok hassas ve acemi olması da bunun beraberinde bazı soru işaretlerini, kaygıları getirmekte. Öncelikle rahat olun, çocuğunuz çok minik ve dünyayı tanımıyor olabilir fakat tek bildiği bir şey var, o da emmek. Siz doğru pozisyonu sağladığınız zaman yenidoğan bebeğiniz zaten gereğini yapacaktır.

Doğumun hemen sonrasında bebeğiniz kesinlikle aç olacaktır, hemen çıplak teninize onu alarak memenize yaklaştırın. Bebeğiniz annesinin kokusunu hemen hafızasına atacak ve zaten ona içeride öğretildiği için hemen memeyi arayacaktır. Tek yapmanız gereken göğsünüzün ucunu onun küçük dudaklarına değdirmek olacaktır. Bu anda sadece memenin ucunu tutarsa bu yanlış bir pozisyon olur, kahverengi bölümün büyük bir bölümünü ağzı ile kavramasını ve meme ucunu damağına yerleştirmesini sağlayın. Bu şekilde hem çok az hava yutar hem de sütünüz verimli bir şekilde çıkar.

Yenidoğan Emzirmede Doğru Pozisyon Nedir?

Öncelikle bebeğinizi kesinlikle yatarken emzirmeyin, bu çok düşülen bir yanlıştır. Bu nedenle annenin bebeğin üzerine doğru uyuması sonucu bebek ölümleri olacağı gibi bebeğiniz sıklıkla kusacak ve bir süre sonra memeyi bırakacaktır. Doğru pozisyon ise oturur şekilde olduğunuz ve bebeğinizin memenize paralel olarak kolunuza uzandığı, aranızda da hiç boşluk olmadığı pozisyondur. Hastanedeki bebek hemşireleri size doğru pozisyonu zaten göstereceklerdir, aklınıza takılan herhangi bir şeyi dahi onlara sormaktan çekinmeyin zira onların tüm görevi budur.

Yenidoğan Bebek Ne Kadar Süre Emer?

Yenidoğan bebeğinizin midesi çok küçüktür, sütünüz de yeterli ise emme süresi 15 dakika kadar olacaktır. Bebek 15 dakika sonrasında hala meme aranıyorsa vermeye devam edin çünkü doyduğu zaman zaten kendi bırakacak veya uyuyakalacaktır. Emzirdiğiniz memenizde süt biterse ve bebek halen doymamışsa diğer memeye geçerek emzirmeye devam edin.

Bebeğiniz her istediğinde kesinlikle emzirin. Bazı bebekler obur olabilir, o yüzden çok emdi daha emmesin diyerek bebeği kendiniz memeden uzaklaştırmayın. Emmek istediği müddetçe emebilir hatta bir süre uyur-emer halde dahi durabilir. Bu süreçlerde yenidoğan bebek anne kokusuna çok düşkündür ve uyanık olduğu her an o bölgeye yakın olmak, sıcaklığınızı hissetmek isteyecektir. Bebeğiniz 9 ay boyunca sizin kalp atışınızın sesi ve vücut ısınıza alışkın olarak uyuduğu için en rahat uyku ve uyanıklık halini de sizin yanınızda bulacaktır.

Yenidoğan Emzirme Adına Bazı İpuçları

bebek emzirmeAşk; Aşkın en saf hali aslında bebeğiniz ve sizin aranızdaki o bağlılıktır. Sütünüzün çok iyi gelmesi için de bu aşkı doyasıya yaşamaya gayret gösterin. Anneliğin ilk ayları çok zordur. Etrafınızdaki insanlar sizin ne çektiğinizi anlamayabilir, size destek olmayabilir, doğum süreci çok zor geçmiş olabilir veya dikişleriniz inanılmaz canınızı sıkıyor olabilir. Fakat kucağınızdaki küçük tamamen sizin ve size muhtaç. O size aşık, siz de ona aşık olunca sütlerinizin bir pınar gibi aktığına şahit olun. Anne sütünün gelmesini sağlayan ve süt salgı bezlerini çalıştıran en önemli şey moraldir.

Göğüs Ucu; Bebeğiniz müthiş bir şevkle memelerinize saldırdığı için zamanla göğüs uçlarını tahrip olacaktır. Burada önemli olan ise göğüs uçlarını o aşamaya getirmeden önlem almaktır çünkü önlem alınmazsa bir süre sonra anne o kadar çok acı çeker ki çocuğuna mama vermek zorunda kalır.

Emzik; Emzik maalesef çocuk büyütmede çok ihtiyaç duyduğumuz bir şey. Emziksiz olmadığını biliyoruz fakat ilk 3 hafta emzik vermemeye gayret gösterin. Bebeğin memeye tam alışması adına bu süreç önemlidir.

Su; Annelerin en çok atladığı konu budur. Toplumda bilinen bazı yanlışlar sebebiyle annenin sütü olsun diye tıka basa beslenir hatta bu sebeple yeni doğum yapmış anneler ilk 6 ayda çok kilo alırlar. Halbuki anne sütünün neredeyse tamamı sudan oluşur. Sizin tıka basa yemekten ziyade bol su tüketmeniz gerekir. Normalden fazla yemek vücuttaki su miktarını da azaltacağı için size fayda yerine zarar olarak geri döner. Özellikle sütü az gelen annelere günde 2.5-3 litre civarında suyu tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Çok sıcak yaz günlerinde bu miktara bir 0.5 litre daha ekleyebilirsiniz.

Bebeğimin Aç Olduğunu Nasıl Anlarım?

Özellikle yenidoğan bebek aç oldukları zaman inanılmaz hareketli olur. Bebekler; kolları ve bacakları tepme hareketi yapar, yumruklarını sıkar ve biraz da sinirli görünürler. Bu aslında bebeğinizin “hadi bana uygun ortamı hazırla, acıktım” mesajıdır. Bu noktadan sonra zaten bebeğiniz ağlamaya başlayacaktır. Yeni doğan bebekler günün 15-16 saatini uykuda geçirecekleri için zaten her an aç olmaları muhtemeldir. Uyanık olduğu her an onu emzirebilirsiniz, doyduğu zaman zaten memeyi isteseniz de veremezsiniz.

yenidoğan bebekBebeğiniz doyduğu zaman ise bu yukarıdaki hareketlerin tam tersini yapacaktır. Kolları ve bacakları gevşer, daha rahatladıkları için yavaş hareket ederler. Göz kapakları da hafif hafif kapanmaya başlar, ikinci aydan itibaren de karnı doyduğu zaman ufak ufak gülücükler verir.

Bebeğinizin emzirilme sıklığını ayarlama çalışmayın. Her bebek aynı olmadığı gibi her annenin sütü de aynı hızda akmaz. Hatta sütünüzün debisi 1 hafta farklı diğer hafta da farklı olabilir. Bu yüzden bırakın emzirme programını sütün asıl sahibi ayarlasın, o size ne zaman acıktığını söyleyecektir.

Bebeğinizi emmeye zorlamak veya emzirmesini geciktirmek onu huzursuz edip strese sokacaktır. Bu durumlarda bebeğiniz çok acıkmış dahi olsa memeyi kabul etmeyebilir.

Yenidoğan Bebeğim Yeterince Besleniyor Mu?

Bebeğinizin beslenip beslenmediğini anlamanın 3 yolu vardır:

  • Emzirme öncesi memeniz çok sert fakat emzirme sonrası gevşemiş halde oluyorsa bebeğiniz doymuş demektir.
  • Bunun yanında eğer kaka yapıyorsa yine beslendiğinin göstergesidir, yeni doğmuş bir bebek kakanın yanında günde 5-6 kere çiş yapmalıdır. Çiş yapıp yapmadığını da zamanla bezin ağırlığından anlayacaksınız.
  • Yeterince beslendiğinin en önemli kanıtı da ilk çocuk doktoru veya sağlık ocağı kontrolünüzde çocuğunuzun kilo aldığını görmektir. Eğer bebeğiniz doğum kilosunun üzerine ilk ay 600 gramdan fazla ağırlık koymuş ise doğru beslenmiş demektir. Doktorunuz zaten doğum kilosu ile o günkü kiloyu karşılaştırarak bu konu üzerindeki yorum ve önerilerini sizlerle paylaşacaktır.

Kaliteli Süt İçin Annenin Yapması Gerekenler

Anne sütü dünyanın en besleyici ürünlerinden bir tanesidir, her ne kadar muadil mamalar da çok kaliteli olsa da anne sütünün yerini tutmaları mümkün değildir fakat her anne sütü de iyi değildir. Anne sütünün iyi olması için annenin de iyi beslenmesi gerekir.

Annenin çok sık ara öğünler ile beslenmesi gerekir. Bu dönemde Omega yönünden zengin balık, kuru yemiş, süt ürünleri tüketilmelidir. Anne sağlıklı ve organik olan her şeyi tüketebilir, bunun tek istisnası gaz oluşturan besinlerdir. Bunlar özellikle ilk 6 ay tercih edilmemelidir.

Annenin özellikle kahve, çay, sigara, alkol gibi içerisinde güçlü etken maddeler olan gıda ve uyuşturucu maddelerden uzak durması gerekir.

En hassas konu ise ilaç kullanımıdır. En ufak ilacı dahi doktorunuza danışmadan kullanmayınız, ilacın sizin için çok önemsiz olan bir yan etkisi bebeğiniz için çok tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir