Yağlı karaciğer hastalığı
Hastalıklar

Yağlı Karaciğer Hastalığı Nedir?

Yağlı karaciğer hastalığına, aynı zamanda, Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı veya Nonalkolik Steatohepatit denir. Bu, karaciğer üzerinde fazla yağ birikiminin bulunduğu bir grup koşuldur.

Bu yağ birikimi alkolikler arasında da görülür. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, az miktarda alkol tüketen veya hiç alkol kullanmayan hastalarda görülür. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığının en yaygın biçimi yağlı karaciğer olarak adlandırılır.

Yağlı karaciğer sendromu istatistikleri

  • Yağlı karaciğer, çok yaygın bir hastalıktır ve yetişkinlerin yüzde 20’sine ve çocukların yaklaşık yüzde 5’inin etkilenmesine neden olur.
  • Bu durum için sık görülen risk faktörlerinden biri obezite. Obez yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi ve obez çocukların yarısının yağlı karaciğeri olduğu tespit edilmiştir.
  • Non-alkollü Steatohepatit – yağlı karaciğerin daha şiddetli formu – görülür, obez bireylerin yaklaşık %20’si kadardır.
  • Son on yılda obezite arttıkça, yağlı karaciğer bulunan bireylerde de oldukça ciddi sayılarda artış oldu.

Patoloji
Karaciğer hücreleri üzerinde bir miktar yağ içermesi normaldir ve nadiren karaciğere zarar verir. Hastalık Nonalkolik karaciğer yağlanması ilerledikçe, karaciğer hücre inflamasyonu varlığını takiben karaciğer dokusunda oluşum izleri var. Nonalkolik karaciğer yağlanması nihayet karaciğer ve karaciğer yetmezliğine önemli ölçüde zarar veren karaciğer skarlaması ve siroza yol açabilir.

Yağlı Karaciğer Hastalığı nedenleri ve riskleri

Yağlı karaciğer hastalığı için bazı risk faktörleri şunları içerir: –

Diyabet
Şeker hastalığı, pre-diyabet veya insülin direnci, aşırı kilolu veya obez olan metabolik sendromlar, kan kolestrolü ve trigliseritleri yükseltir.

Yağlı karaciğerin belirtileri

  • Genellikle semptom yoktur. Bununla birlikte, karın ağrısının orta veya sağ üst kısmında yoğunlaşmış olabilecek bir miktar karın ağrısı olabilir.
  • Ek olarak yorgunluk ve yorgunluk olabilir.
  • Bazı hastalar, akantozis nigrikans olarak adlandırılan, boynunda veya koltukaltında oluşan karanlık renk değişikliklerine maruz kalırlar.

Yağlı karaciğer teşhisi
Tanı obez bir kişiden şüphelenir. Kan testlerinde karaciğer enzimlerinde hafif yükselmeler var – Aspartat transaminaz (AST) ve Alanin transaminaz (ALT). Bununla birlikte, kan testleri birçok durumda normal olabilir.
Karın bir ultrason Ancak, karaciğer üzerinde yağ birikintileri gösterebilir ve teşhis doğruluyor.
Daha doğrulanmış bir test, etkilenen karaciğere ait küçük bir karaciğer dokusu örneğini almaktır. Buna karaciğer biyopsisi denir. Numune uygun şekilde boyandı ve mikroskop altında incelendi. Karaciğer hücrelerindeki anormal yağ depoları mikroskopta görülebilir.

Yağlı karaciğer tedavisi

  • Kilo vermek ve normal vücut ağırlığını korumak için hastalardan sağlıklı, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz yapmaları önerilir.
  • Alkol ve gereksiz ilaçlardan kaçınmaları önerilir.
  • Şeker hastaları ve yüksek kan kolestrolü, yüksek tansiyon vb. Gibi diğer ilişkili durumları olanlar aynı şekilde ayrı ayrı tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir