vajinal enfeksiyon nedenleri
Hastalıklar

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal enfeksiyonlar, vajinal alanın içinde ve çevresinde bakteri, mantar veya virüs geliştiğinde ortaya çıkar. Vajinanın asiditesini düşüren herhangi bir şey bir vajinal enfeksiyona neden olurken bazı diğer enfeksiyonlar cinsel temasla aktarılır.

Sık görülen vajinal enfeksiyon belirtileri

Doğurganlık çağındaki bir kadın için vajinal akıntı olması normal ve sağlıklıdır. Deşarj miktarı ve rengi menstrüel döngüsü, cinsel heyecan ve gebelik sırasında değişebilir. Bununla birlikte, vajinal akıntı da enfeksiyonu işaret edebilir.

Vajinal enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

⦁ Olağandışı vajinal akıntı (renginde ve hoş olmayan kokudan farklılık gösterebilir)
⦁ Vulvanın irrite ve acısı (vajinanın dışındaki cilt) ve vajinal kaşıntı
⦁ İlişki sırasında ağrı
⦁ İlişki sonrası kanama
⦁ Karın ağrısı
⦁ Kızarıklık, şişme, topaklar, kabarcıklar veya vulva veya anüs ülserasyonu
⦁ İdrar geçerken ağrı.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz mutlaka GP’nizi görmeniz önemlidir.

Vajinal enfeksiyonların nedenleri nelerdir?

Bazı bakteri türleri doğal olarak vajinanın içinde yaşar. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için belirli bir pH değerinde çevreyi korumaya yardımcı olan asit üretirler. Bununla birlikte, hormonal değişiklikler, stres ya da hatta genital alanı temizlemek için sabun kullanan birçok faktör, vajinadaki asit seviyelerini değiştirebilir. Bu, doğal olarak vajinanın içinde yaşayan, normalde problemlere neden olmayan bakterilerin çoğalması ve çoğalması ve bir vajinal enfeksiyona neden olması anlamına gelebilir.

Aynı zamanda unutulmuş bir tampon gibi yabancı bir cisim de bakteri üremesini teşvik edebilir ve enfeksiyona neden olabilir. “Zehirli şok sendromu” olarak bilinen hayatı tehdit eden bir komplikasyon oluşturabilir, ancak bu nadirdir.

Vajinal enfeksiyonlara korunmasız cinsel ilişki veya cilt-cilt teması da neden olabilir. Bunlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE’ler) olarak bilinir.

Sık görülen vajinal enfeksiyonların teşhisi

Herhangi bir semptomunuz varsa, uzman muayene için cinsel sağlık kliniklerine yönlendiren doktorunuza başvurun. Aşağıdaki Ek Bilgiler bölümünde yerel cinsel sağlık kliniğinize nasıl başvurabileceğinizle ilgili ayrıntılar bulunmaktadır.

Bir vajinal enfeksiyon testi için birkaç yol vardır:

⦁ Bir idrar örneği vermeniz istenebilir.
⦁ Bir doktor veya hemşire vajinanızın içine bakabilir, spekulum (ayrıca smear testleri için kullanılır) kullanarak ve sürüntü alabilir (küçük yuvarlak pamuklu tomurcuğa benzer). Sürüntü bir hücre örneği alır.
⦁ Numuneler daha sonra test için bir laboratuara gönderilir.

Sık görülen vajinal enfeksiyon türleri

Pamukçuk

Hemen hemen tüm kadınlarda, vajinada zararsız olarak büyüyen Candida albicans adı verilen maya türü vardır. Vajinal çevredeki bir değişiklik, mayada çoğalan sayıları gösterebilir ve bu, pudra semptomlarına (vajinal kandidiyaz) neden olur.

⦁ Gebelik
⦁ Antibiyotikler
⦁ Diyabet
⦁ Parfümlü sabunlar veya kadınsı hijyen spreyleri kullanma
⦁ Kontraseptif hap
⦁ Sıkı iç çamaşırı.

Bakteriyel vajinoz (BV)

Bakteriyel vajinoz, normalde vajinada yaşayan bakterilerin (Gardnerella vaginalis gibi) vaginal bakterilerin doğal dengesini bozan çok sayıdaki maddeye çarpması sonucu ortaya çıkan vajinal iltihaptır. Bu, genellikle ince ve gri olan vajinal akıntı, balık kokusu gibi semptomları tetikleyebilir.

BV’nin olası tetikleyicileri şunları içerir:

⦁ Parfümlü sabunlar veya kadın hijyen spreyleri kullanımı
⦁ Doğum öncesi sistemin (IUS veya bobin) kontrasepsiyon yerleştirilmesi.
⦁ BV, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak sınıflandırılmamasına karşın, yeni bir cinsel eşe veya yüksek ömürlü cinsel partner sayısına sahip olabilecek bir bağlantı olabilir.

Tedavi edilmediği takdirde, BV aşağıdaki riskleri artırabilir:

⦁ Pelvik inflamatuvar hastalık (PID)
⦁ Viral enfeksiyonlara yakalanma
⦁ Düşük
⦁ Düşük bir doğum ağırlıklı bebeğe sahip olmak.

Trikomonas

Trikomonas, Trichomonas vaginalis adı verilen bir parazitten kaynaklanır. Bu genellikle korunmasız ilişki sırasında bulaşır.
Trikomanyazın belirtileri bol sarı-yeşil vajinal akıntıyı kuvvetli bir koku içerebilir. Bununla birlikte, trikomoniasisli kadınların yarısında herhangi bir belirti yoktur.

Tedavi edilmediği takdirde trikomoniaz enfeksiyonu riskini artırabilir:

⦁ Viral enfeksiyonlara yakalanma
⦁ Erken emek
⦁ Düşük bir doğum ağırlıklı bebeğe sahip olmak.

Klamidya

Kadınlarda, chlamydia enfeksiyonu rahim (rahim), yumurtalıklar ve fallop tüplerine yayılabilir ve pelvik inflamatuar hastalıklara (PID) neden olabilir. Tedavi edilmeyen klamidya ile 10 kadındaki bir ila dört kadından biri PID alacak. PID fallop tüplerine zarar verebilir ve riskini artırabilir:

⦁ Ektopik gebelik
⦁ Kısırlık.

Bel soğukluğu

Gonore, korunmasız cinsel ilişki sırasında geçen Neisseria gonorrhoeae bakterisinden kaynaklanır.

Belsoğukluk belirtileri genellikle enfeksiyonun iki hafta içinde ortaya çıkar ve aşağıdakileri içerebilir:

⦁ Vajinal deşarj
⦁ İdrar üzerinde ağrı
⦁ Dönemler arasında kanama
⦁ Pelvik veya karın ağrısı.

Ancak belsoğukluğu olan kadınların yarısının semptomları yoktur.

Genital herpes

Genital herpes enfeksiyonu, herpes simplex virüsünün (HSV) korunmasız cinsel ilişki sırasında geçmesinden kaynaklanır. Enfekte olduğunda, HSV hayatınızın sonuna kadar vücudunuzda kalır.

Genital siğiller, özellikle genç erkeklerde ve kadınlarda cinsel yolla bulaşan viral bir enfeksiyondur.

Genital siğillere hücrelerin normalde büyümesine neden olan insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. Cinsel siğilleri cinsel ilişkiye girerek yakalayabilir ve / veya ciltten cilde onları olan biriyle temasa geçebilirsiniz.

Genital siğiller, vulva, üst uyluklar, serviks, vajina veya anüsün çevresinde veya çevresinde küçük yuvarlak topaklar gibi görünür. Siğiller bu belirti için enfeksiyon birkaç ay veya hatta yıllar sonra sürebilir. Bununla birlikte, virüsü olan birçok insan siğiller gelişmez ve enfeksiyona sahip olduklarını bilmeyebilir.

Ortak vajinal enfeksiyonların tedavisi

Bazı tedaviler hem eczacınızdan hem de doktorunuzdan reçeteyle yapılabilir. Daima eşlik eden tüketici tıbbı bilgi broşürünü okuyun ve herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza veya GP’ye sormaya çekinmeyin.

Pamukçuk tedavisi

Çoğu enfeksiyon, imidazol krem ​​veya pesaryalar gibi antifungal tedavilere veya tek seferlik bir flukonazol tablete cevap verir. Bunlar reçetesiz olarak eczacınızdan temin edilebilir. Çoğu kadında enfeksiyon tamamen temizlenir. Hamiliysen, pudrayı tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanmadan önce genel sekreterinle görüşün.

Belirtileriniz yedi ila 14 gün içinde düzelmezse veya belirtiler geri gelirse, farklı antifungal ilaçlar reçete edebilecek olan doktorunuza bakın. Bir döküntü ya da acı bir penis olmadıkça, bir erkek eşin tedavisinde yardımcı olacağına dair herhangi bir kanıt yoktur.

Bakteriyel vajinoz (BV) tedavisi

Antibiyotik tedavisi çoğu kadında BV enfeksiyonunu temizler. Antibiyotikler genellikle tablet formunda verilir, ancak bazen bir jel veya krem ​​reçete edilebilir. Erkek cinsel partnerlerin tedaviye ihtiyacı yoktur.

Trikomonas tedavisi

Trichomoniasisiniz varsa doktorunuz size bir cinsel sağlık kliniğine başvuracaktır.

Trikomoniasis bazen tedavi edilmediğinde iyileşebilir, ancak antibiyotikler genellikle reçete edilir. Antibiyotikler birkaç gün ila bir hafta boyunca tabletler halinde alınabilir veya tek seferlik büyük doz olarak alınabilir. Belirtiler erkeklerde daha az yaygındır, eşiniz virüs bulaştığından haberi olmayabilir, böylece sorun eşlerin semptomlar yaşayıp yaşamamasına bakılmaksızın tedavi edilmesi gerekir.

Klamidya ve gonore tedavisi

Hem klamidyalı hem de gonoressa enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilir.

Antibiyotikler tek seferlik doz olarak verilebilir veya chlamydia için bir hafta sürecek bir yol verilebilir. Cinsel eşlerin, erkeklerde daha az rastlanan semptomlar olduğu için tedavi edilmesi gerekir ve eşiniz onun enfekte olduğunun farkında olmayabilir.

Genital siğillerin tedavisi

Tedavi siğillerin bulunduğu yere, neye benzediğine ve kaç tane çocuğunuz olduğuna bağlıdır. Kremler veya sıvılar, ameliyat, kriyoterapi (dondurma) veya lazer tedavisi kullanılabilir.

Bazı kadınlar siğillerin bir tedaviden sonra diğerleri ise birkaç tedavi aldığını keşfederler.

Genital herpes tedavisi

Genital herpes tedavisi olmamasına rağmen çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Herpes virüsünün çoğalmasını engelleyen anti-viral tabletler reçete edilebilir.

Onları reçeteye göre almalısın. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için vulva üzerinde lokal anestezi merhemi de kullanmanız gerekebilir.

Günümüzde, iki insan papilloma virüsü (HPV) aşı bulunmaktadır. Her ikisi de rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70’ine neden olan HPV türlerine karşı korurken, aşılardan biri de genital siğillerin yüzde 90’ına neden olan iki HPV tipine karşı korur. HPV aşıları hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza veya yerel eczacınıza danışın.

Ortak vajinal enfeksiyonların önlenmesi

Chlamydia, gonore, genital siğiller ve uçuklar ve trikomoniaz, özellikle korunmasız cinsel ilişkide cilt-cilt temasıyla bulaşır. Tüm cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) önlenebilir ve prezervatif birçok CYBE’ye karşı iyi koruma sağlar.

Aşağıdakigöre, p »h veya BV olma riskinizi azaltabilirsiniz:

⦁ Pamuklu pantolon giymek ve günlük olarak değiştirmek
⦁ Parfümlü sabunlar veya kadınsı hijyen spreyleri kullanmamak
⦁ Vajinal bezleri vajinanın doğal koruyucu asiditesini bozduğu için kullanmayın.

Arama Terimleri: At Ağız Gag Spekulum mail, vajinal enfeksiyon lazer tedavisi sagliklimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir