uykusuzluk teşhisi
Genel

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk, bir kişinin uykuya dalma veya ertesi gün tekrar doldurulması hissetmek için uykuda kalma yeteneğini etkileyen bir uyku bozukluğudur. Ortaya çıkan yorgunluk bir insanın yaşam kalitesini etkileyebilir, bu da gün içinde her zamanki gibi konsantre olmayı veya işlev görmesini zorlaştırır.

Kadınların durumunu erkeklerden daha fazla geliştirme olasılığı daha yüksektir ve yaşın artmasıyla ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Uykusuzluk birincil veya ikincil olarak sınıflandırılır. Birincil uykusuzluğun belirgin bir nedeni yoktur; buna karşın ikincil uykudanlık başka bir sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Uykusuzluk da akut veya kronik olarak tanımlanır. Akut insomnia kısa süreli olup bir gece ile dört hafta arasında sürebilir; buna karşın kronik uykusuzluk, haftada en az üç gece bir ay veya daha fazla süren uykusuzluk olarak tanımlanır.

Uykusuzluk Belirtileri

Uykusuzluk belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar ciddi semptomlar geliştirebilir ve uzun süre uyku halindeyken diğerleri düşebilir ve gece boyunca uykuda kalabilirler, ancak uyandıklarında tazelenmeyebilirler. Odaklanma veya uyanık kalma güçlüğünün bir sonucu olarak insanlar genellikle gün boyunca sorun yaşar. Uykusuzluğun tipik belirtileri aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Uykuya dalmakta zorluk çekme

Uykusuzluktan etkilenen insanlar saatlerce yatabilir, ancak uykuya dalamazlar. Bu problem uzun süre devam edebilir ve günlük hayatta çok olumsuz etkisi olan ciddi uyku yoksunluğuna neden olabilir.

Gece boyunca uyanma

Bazen, bu koşulu olan insanlar uykuya dalmayı başarıyor, ancak gece boyunca sık sık uyanıyorlar. Gece boyunca uyumamadaki bu yetersizlik insanlar düzgün bir şekilde dinlenip tazelenmeden kendilerini uyandırırlar ve bu da gün içinde sorunlara neden olabilir.

Erken uyanma

Bazı insanlar uykuya dalabilir ve belli bir süre uykuda kalabilir, ancak sabahın erken saatlerinde, mesela 3 veya 4’te uyanabilirsiniz. Son derece yorgun veya bitkin hissi uyandırabilir, ancak yine de uykuya dalmazlar.

Gündüz uykusu

Uykusuzluktan etkilenen insanlar genellikle gün boyunca yorgun ve uykulu hissederler. Gün boyunca uyanık kalmak için yüksek bir kafein almaya güvenebilirler. Bununla birlikte, bu stimülantın alımının arttırılması, yalnızca gece boyunca zaten yaşanan uyku sorunlarını kötüleştiriyor. Uykusuzluğa sahip bireyler, kafeinli içecekleri ya da uykuyu bozabilecek herhangi bir başka maddeyi içmekten kaçınmalıdır.

Görevlere odaklanma zorluğu

Uykusuzluk zihinsel fonksiyonları azaltabilir ve düşünme, konsantre olma veya dikkat etmek gibi sorunlara neden olabilir. Bu, kişilerin işyerinde veya okulda performansı üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olabilir.

Ek Belirtiler

Uykusuzluğa sahip bir kişinin sahip olabileceği diğer belirtiler şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Sinirlilik
  • Kaygı
  • Depresyon
  • Gastrointestinal problemler

Uykusuzluk Teşhisi

Doktorlar, uykusuzluk semptomlarını teşhis etmek ve ölçmek için çeşitli yaklaşımlar kullanmaktadırlar. Hastaların anketleri doldurmaları, günlük tutmaları, kan testleri yaptırmaları ve hatta bir gecede uyku çalışması yapmaları gerekebilir. Kişinin yaşadığı bireysel belirtileri anlamak, doktorun en uygun tedavi planına karar vermesine yardımcı olabilir.

Uyku günlüğü

Hasta, yatmadan önce, uyanma zamanından ve uykudaki gibi gün boyunca uykularının ayrıntılarını izleyen basit bir günlüktir. Bu kayıt, bir doktora, uykusuzluğun altında yatan herhangi bir nedenini araştırmasına yardımcı olabilir.

Uyku envanteri

Bu, güncel sağlık, tıbbi öykü ve uyku rutini hakkında veri toplamak için kullanılan kapsamlı bir ankettir.

Kan testleri

Uykuya dalmak ve hipertiroidi gibi uykusuzluğa neden olan tıbbi durumları kontrol etmek için belirli kan testleri yapılabilir.

Gece boyunca uyku çalışması

Polisomnografi olarak da bilinen bir uyku testi, hastanın geceleme rahat bir yatakta uyuduğu bir laboratuarda yatar ve böylece gece uykuları hakkında bilgi toplanır.

Uyku aşamaları boyunca hastanın beyin aktivitesini izlemek için bir elektroensefalograf gerçekleştirilir. Bu non-invaziv test ayrıca vücut hareketi, oksijen seviyeleri, kalp ritmi ve solunum paterleri gibi faktörleri ölçer.

Diğer bir konumuz olan ”çocuklarda uykusuzluk” başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir