Genel

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması

Genel olarak ayak baş parmağımızda ortaya çıkan bu rahatsızlık fiziksel sorunlar, dış darbeler veya enfeksiyon kaynaklıdır. Kişinin rutin hayatını olumsuz etkileyen bu sorunun daha da ilerlememesi adına bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Tırnak batması ayak tırnağı etrafındaki derilerin daha belirgin olması sebebiyle erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Tırnağın deri altından büyüyerek zamanla bir jilet gibi dokuyu zedelemesi sonucunda ortaya çıkar.

Parmağınızın uç ve kenar bölgelerinde hafif bir acı hissediyorsanız bunu ciddiye almalısınız. Çoğu kişi bu aşamadaki ufak acıyı ciddiye almaz ve daha sonra çok daha ağrılı olan tırnak batması acılarını yaşamak zorunda kalır.

Henüz başlangıç aşamasında basit bir tırnak makası aparatı ile deriye batan tırnağı çıkarabilirsiniz, kullandığınız tırnak makasının temiz olduğundan emin olmayı unutmayın.

Tırnak Batması Belirtileri

En yaygın belirtisi bölgede hissedilen ağrı ve acıdır. Bunun yanında batma olan bölgede şişik, kızarıklık veya beyaz renkte iltihaplar görülebilir. Bu belirtiler tırnak batmasının ne kadar ilerlediği konusunda bize bilgi verecektir.

İltihaplı Tırnak Batması

Bir dış baskı veya genetik sebepler yüzünden normal yolunda gitmeyen tırnak zamanla deriyi delerek, deri altında büyümeye başlar. İçerisindeki tüm mikrobu da deri altındaki dokulara bulaştırdığı için enfeksiyona yol açar ve tırnak altında iltihaplanma meydana gelir. Bu iltihaplanma da size yoğun bir ağrı ve hoş olmayan bir görüntü olarak geri dönecektir. Bu süreçte iltihaplanma sebebiyle tırnağın rengi sarımsı bir tona dönecektir.

Tırnak Batması Nedenleri

Tırnakların kenarlarının sivri kesilmesi veya düz kesilmemesi sonucunda tırnak yolunu şaşırarak deri bölümüne gidebilir. Bu da özellikle kenarları sivri bırakılan tırnakların deri altına girmesini çok kolaylaştırarak tırnak batmasının gerçekleşmesini sağlar.

tırnak kesmekDış darbeler sonucunda da tırnak batması yaşanması sıkça görülen bir durumdur. Sürekli darbe alan tırnak ile darbe arasında sıkışan deri, bir süre sonra tırnağa batacaktır. Fark edilmesi zor olan bu durum da bir süre sonra tırnak batması olarak geri döner.

Genetik faktörler veya fiziksel sorunlar sebebiyle de tırnak batması yaşanabilir. Bu konuda bir tedavi söz konusu değildir kişinin tırnak batması yaşamamak adına tırnak temizliğini sık ve düzgün olarak yapması gerekecektir. Genetik faktörlerde tırnakların uzatılmaması gerekir.

Sigara, alkol veya uyuşturucu madde alımı sonrasında da tırnakların yapısı değişebilir. İncelen veya kalınlaşan tırnaklarda doğal bir şekilde tırnak yatağında ilerlemez ve deri altına girebilir. Bu tip zararlı maddeler doku tahribatına da sebep olduğu için tırnakların güçsüzleşmiş dokulara girmesi çok daha kolay olacaktır.

Yanlış ayakkabı seçimi de tırnak batmasının en önemli nedenleri arasındadır. Özellikle kadınların topuklu ve ince uçlu ayakkabı giymeleri sonucunda başparmak bölgesine inanılmaz bir baskı oluşmaktadır. Zamanla ayağın kemik yapısını bozan bu ayakkabılar sadece baş parmakta değil diğer parmaklarda da tırnak batması sorununu ortaya çıkarabilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması eğer ilerlememiş ve iltihap kapmamışsa evde tedavi etmek mümkündür. İlk denemenizde tırnağı battığı yerden çıkaramadıysanız kesinlikle zorlamayın. İlk hedefiniz tırnağı ve battığı bölgeyi yumuşatmak olacaktır.

Bunun için ayağınızı sıcak ve biraz tuzlu suda bekleterek rahatlamasını sağlayın. Günde 3-4 kere uygulayacağınız bu yöntem tırnağı o bölgeden çıkarmanızı kolaylaştıracaktır. Çıkardığınız tırnağın sivri bölümünü dikkatli bir şekilde tırnak makası ile kesin. Bu süreçte ayakkabı yerine sandalet türü terlikler giymeye çalışın.

Tırnak batması durumu çok ilerlemiş ve bölge iltihaplanmış ise hekim kontrolünde tedavi edilmesi şarttır. Sadece bölgesel uyuşturma ile yapılan 5-10 dakikalık bir operasyon sonucunda tırnak yerinden sökülerek iltihaplı bölge temizlenir, yeni tırnak ise 1-2 ay içerisinde kendini yeniler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir