bir böbrekle yaşamak
Genel

Tek Böbrekle Yaşamak

Tek böbrekle yaşamak, hayatın bir çok noktasında insan sağlığı için bir takım olumsuz koşulları ortaya çıkarmaktadır. Tek böbrekle yaşamak hakkında sizlerle paylaştığımız yazıyı okuyarak, bu sağlık sorununun nedenlerini ve ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları öğrenebilirsiniz.

Böbrekler hayatta kalmamız için şarttır. Bizi sağlıklı ve canlı tutan önemli görevleri yerine getirirler. Bileşimi dengelemek için atık ve aşırı sıvıyı filtrelerler; Sodyum, kalsiyum ve fosfat gibi dengeli elektrolit seviyelerini korumak; Kan basıncını kontrol etmek; Ve kemiklerin ve kan sağlığının korunması için gerekli olan hormonları üretirler.

Her böbrek, nefron adı verilen yaklaşık bir milyon minik tüp içermektedir. Bu borular, atık ve ekstra sıvıları kandan filtrelemekte ve daha sonra vücuttan idrar şeklinde atılmaktadır. Genellikle insanlar iki böbrekle doğarlar, ancak bazen bir insanda sadece bir böbrek olarak adlandırılan bir böbrek olabilir.

Bir kişinin tek bir böbrek sahibi olmasının üç ana nedeni şunları içerir:

  • Doğum kusuru – Böbrek agenezi adı verilen bu durum, bir kişinin sadece bir böbrekle doğduğu anlamına gelir. Başka bir durumda, böbrek displazisi, bir kişi iki böbrekle doğar, ancak yalnızca bir işlev gösterir.
  • Cerrahi tedavi (nefrektomi) – Bazı insanlar kanser veya başka bir hastalık sonucu böbreklerini atmış olabilir
  • Böbrek bağışı – Artan sayıda kişi bir aile üyesine veya arkadaşına bir böbrek bağışlamayı seçmektedir.

Uzun vadede, belirli izleme ve tedaviyi gerektiren bazı problemlerin ortaya çıkmasına rağmen, birçok kişi bir böbrekle normal ve tam yaşama götürebilir. Ortaya çıkabilecek bazı sorunlar şunlardır:

  • Hipertansiyon – Böbrekler sağlıklı bir kan basıncını korumaya dahil olduklarından, böbrekleri olan bir çok kişi hipertansiyon riskini biraz arttırmıştır.
  • Proteinüri – idrarda fazla protein böbrek hasarının bir göstergesi olabilir ve böbrek yetmezliği olan kişiler kanında genellikle ortalama protein seviyesinin üstündedir.
  • İndirgenmiş glomerüler filtrasyon hızı (GFR) – GFR, böbreklerin sıvı ve sıvı atıklarını ne kadar iyi filtrelediğini ve böbrek yetmezliği olan kişilerin genellikle azalmış GFR’ye sahip olduğunu gösterir.

İzleme

Bir böbrek hastası, böbrek fonksiyonlarının yılda bir kez kontrol edilmesini sağlamalıdır; böylelikle basit kan ve idrar testleri ve kan basıncı kontrolü gerçekleştirilir.

Kan basıncı

Normal tansiyon 120/180 civarındadır ve 140/90 üstündeki bir tansiyon yüksek kabul edilir. Böbrekleri bir kişinin kan basıncını 130/80’in altında tutması gerekir. Yüksek tansiyon böbreklere zarar verebileceğinden, bu amaçla reçete edilen ilaçları almalıdırlar.

Dipstick testi

Bir dipnot testi, idrar örneğine batırılmış bir kağıt şeridini kullanarak, genellikle kan içinde bulunan proteinlerin varlığını kontrol etmeyi içerir. İdrarda protein varlığı, böbreklerin kanda kalması gereken proteini sızdırdığını gösterir. Bunun için daha duyarlı bir test, oranı yüksekse protein sızıntısı olduğunu gösteren protein-kreatinin oranıdır.

GFR testi

Bir kişinin GFR’si yaş, kilo, vücut ölçüsü, ırk ve cinsiyet ile birlikte kan kreatinin düzeyine göre hesaplanır. Sürekli olarak 60’ın altında veya 60’ın üstünde bir böbrek hasarı kanıtı bulunan bir GFR, tedavi gerektiren kronik böbrek hastalığını belirtir.

Diyet

Yalnız böbrek hastalarının çoğunluğunun belirli bir diyet yapmasına gerek yoktur, ancak hububat, sebze ve meyveleri içeren sağlıklı, az yağlı bir diyet sürdürmelidirler. Zaten yüksek kan basıncına sahiplerse, tuz alımı en aza indirilmelidir. Alkol ve kafein sınırlı olmalıdır ve yüksek proteinli gıdalardan kaçınılmalıdır. Böbrekler atık maddeyi çıkardığı için proteinlerin zengin olduğu bir diyetle böbreklere ekstra iş yapabilir. Bununla birlikte, yeterli beslenmeyi sağlamak için ılımlı bir miktarda protein tüketilmesi hala gereklidir.

Yaralanmadan kaçınmak

Sadece bir böbrek veya bir işlevli böbrek olan insanlar için, böbrek kaybı diyaliz veya böbrek nakli gerektirebilir. Bu nedenle, doktorlar, ilaçların veya tıbbi prosedürlerin kullanılmasından kaynaklanacak hasarlardan kaçınmamak için, böbrekten haberdar olmalıdırlar. Belli spor dallarına giren insanlar ayrıca böbrekleri ve sağlık hizmeti sunucuları, ebeveynleri için yaralanma riski altında olabilirler ve hastalar bu tür faaliyetlerde bulunmanın risk ve yararlarını dikkatlice tartmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir