hba1c test
Genel

Son Dönemde Hba1c (Hemoglobin A1c)

Hba1c (Hemoglobin A1c) nedir, tanımı  ve değerleriyle alakalı olarak öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri, en ince detayına kadar sizler için araştırdık ve derledik.

Hemoglobin, kanını kırmızı rengine veren ve aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinde baskın protein olan oksijen taşıyan pigmenttir. Hemoglobinin yaklaşık %90’ı hemoglobin A’dır (“A”, yetişkin tipi içindir). Bir kimyasal bileşen hemoglobin A’nın %92’sini oluştursa da, hemoglobin A’nın yaklaşık %8’i kimyasal olarak biraz farklı olan küçük bileşenlerden oluşur. Bu küçük bileşenler, hemoglobin A1c, A1b, A1a1 ve A1a2 içerir. Hemoglobin A1c (HbA1c), glikozun bağlı olduğu hemoglobinin küçük bir bileşenidir. HbA1c ayrıca bazen glisinlenmiş, glikozile hemoglobin veya glikohemoglobin olarak da adlandırılır.

 

Hba1c (Hemoglobin A1c) Nasıl Ölçülür?

Hemoglobin A1c testi, HbA1c molekülünün kimyasal (elektrik) yüküne bağlıdır; bu, hemoglobinin diğer bileşenlerinin üzerindeki yüklerden farklıdır. HbA1c molekülü, diğer bileşenlerden de farklıdır. HbA1c, yüksek basınçlı (veya performans) sıvı kromatografisi (HPLC) adı verilen bir prosedürle kandaki diğer hemoglobin A bileşenlerinden yük ve boyut ile ayrılabilir. HPLC, karışımları (örneğin, kan) çeşitli bileşenlerine ayırır ve karışımları özel sıvılara ekleyerek ve karışımı farklı bileşen moleküllerine ayıran bir malzeme ile doldurulmuş kolonlardan basınç altında geçirerek ayırır.

HbA1c testi bir kan örneği üzerinde yapılır. Örneğin, HbA1c, kan glikoz konsantrasyonlarında kısa süreli dalgalanmalardan etkilenmediğinden, örneğin yemeklerden dolayı, HbA1c testi için yemek yedikten bağımsız olarak kan alınabilir. Kan testi için oruç tutmak gerekli değildir.

 

hemoglobin ölçüm

 

Hba1c (Hemoglobin A1c) Normal Değerleri Nelerdir ?

Sağlıklı insanlarda, Hba1c (Hemoglobin A1c) değeri, toplam hemoglobinin %6’sından daha azdır. Diyabetin mevcut olduğu %6,5’lik bir sinyal seviyesi. Çalışmalar, Hba1c (Hemoglobin A1c)  değerini %7’nin altında tutulabiliyorsa, diyabet komplikasyonlarının geciktirilebileceğini veya önlenebileceğini göstermiştir. Diyabet tedavisinin, bireyin Hba1c (Hemoglobin A1c) düzeyini hipoglisemi atakları (düşük kan şekeri seviyeleri) olmaksızın olabildiğince yakın (<%6) tutmaya yönlendirilmesi önerilir.

 

hba1c seviyeleri

 

Hba1c (Hemoglobin A1c) Yüksek Değerleri Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, normal Hba1c (Hemoglobin A1c)  değerleri %6’dan azdır, dolayısıyla %6’nın üzerinde bir ölçüm yüksek kabul edilir. Tip 1 ve tip 2 diyabetli birçok kişi için, Hba1c (Hemoglobin A1c) değerlerinin %7’nin altında tutulması amaçlanmaktadır, çünkü %7’nin altındaki seviyelerin tutulması diyabet komplikasyonlarını geciktirdiği gösterilmiştir.

Birçok laboratuvar, her Hba1c (Hemoglobin A1c) sonucuyla birlikte hesaplanmış bir eAG (tahmini ortalama glikoz) rapor eder. Bu, Hba1c (Hemoglobin A1c) seviyelerinin ortalama kan şekeri değeri ile bir korelasyonudur. Örneğin, %7’lik bir HbA1c ölçümü, 154 mg / dl’lik bir eAG ölçümüne karşılık gelir.

 

hba1c yüksek değerleri

 

Tip 2 Diyabet Belirtileri (+Tip 1)

Tip 1 ve tip 2 diyabetin ortak belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Yorgunluk, ya da sürekli yorgun hissediyorum
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Aşırı susuzluk
 • Aşırı idrara çıkma
 • Aşırı yeme
 • Kötü yara iyileşmesi
 • Enfeksiyonlar (cinsel organların sık görülen maya enfeksiyonları, diş enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları ve sık idrar yolu enfeksiyonları [UTI])
 • Değiştirilmiş zihinsel durum (ajitasyon, açıklanamayan sinirlilik, dikkatsizlik, aşırı uyuşukluk veya karışıklık)
 • Bulanık görüş

diyabet

 

Hba1c (Hemoglobin A1c) Değerleri Ne Zaman Test Edilmelidir?

Rasgele açlık kan şekeri düzeylerine ek olarak, Hba1c (Hemoglobin A1c) düzeyleri tip 1 ve tip 2 diyabetli kişilerin izlenmesinde rutin olarak ölçülür (test edilir). Hba1c (Hemoglobin A1c) seviyeleri kan glikoz konsantrasyonuna bağlıdır. Yani, kandaki glikoz konsantrasyonu ne kadar yüksekse, Hba1c (Hemoglobin A1c)seviyesi o kadar yüksektir. Hba1c (Hemoglobin A1c) seviyeleri, kan glukoz konsantrasyonundaki günlük dalgalanmalardan etkilenmez, ancak önceki altı ila sekiz hafta boyunca ortalama glikoz seviyelerini yansıtır. Bu nedenle, Hba1c (Hemoglobin A1c) , kan glikoz seviyesinin yakın geçmişte (iki ila üç ay arasında) ne kadar iyi kontrol edildiğinin faydalı bir göstergesidir ve diyet, egzersiz ve ilaç tedavisinin kan şekeri üzerindeki etkilerini izlemek için kullanılabilir. diyabet.

 

Bir Kişi Hba1c (Hemoglobin A1c) Düzeylerini Nasıl Düşürebilir?

Tip 1 veya tip 2 diyabet yönetim planınızı takiben Hba1c (Hemoglobin A1c)düzeyinizi düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Bu oluşabilir

 • diyet değişiklikleri
 • fiziksel aktivite,
 • ilaçlar,
 • bunların bir kombinasyonu.
 • Normal veya sadece hafif yüksek Hba1c (Hemoglobin A1c) seviyesi, diyabetinizin iyi kontrol altında olduğunun bir göstergesidir. Tedavi planınızı takip etmenize rağmen Hba1c (Hemoglobin A1c) seviyeniz hala yüksekse, doktorunuz tedavi planınızı değiştirmenizi önerebilir.

 

Hba1c (Hemoglobin A1c) Ölçüm Sınırlamaları Nelerdir?

Hba1c (Hemoglobin A1c), kan glikoz konsantrasyonundaki günlük dalgalanmalardan etkilenmediğinden, günden güne kandaki glukoz konsantrasyonlarını izlemek için kullanılamaz ve insülin dozlarını ayarlamak için uygun değildir; Hiperglisemi veya hipoglisemi gününün varlığını veya yokluğunu da tespit edemez. Bazı tıbbi durumlarda Hba1c (Hemoglobin A1c) yanlış artırılabilir. Bu koşullar şunları içerir:

 • böbrek yetmezliği (üremi),
 • kronik aşırı alkol alımı,
 • hipertrigliseridemi.

  Yanlış HbA1c azaltabilir tıbbi koşullar şunlardır:

 • akut veya kronik kan kaybı,
 • Orak hücre hastalığı,
 • talasemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir