şizofreni teşhisi
Genel

Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni, beyin normal şekilde nasıl işlev gördüğünü etkileyen zihinsel sağlık durumudur; bu durum, birisinin düşüncelerini, hissettirdiği, konuşmasını ve davranışını etkileyebilir.

Şizofreni hakkında

100 kişiden birinde şizofreni ömür boyu gelişecektir. Semptomlar genellikle gençlik yıllarında veya 20’li yılların başında geç başlar. Şizofreni konusunda bir sürü yanlış anlama, korku ve damgalama vardır ve bu duruma karşı başkalarının tepkileri ile başa çıkmak zor olabilir. Şizofreni bir zamanlar açıklandığı gibi ‘bölünmüş bir kişilik’ değildir – bu durum herhangi bir şekilde çoklu kişiliğe veya herhangi bir kişilik bozukluğuna bağlı değildir. Bu, dünyaya genellikle değişen bir gerçekliğe sahip olmayan ve düşünce, duygu ve davranış bozukluğu ile karakterize edilen bir kişiden ayrılmanın bir koşuludır.

Şizofreni ile yaşamanın ilk birkaç yılı çok zor ve rahatsız edici olabilir; çünkü durum, başkaları ve işinizle olan ilişkileriniz dahil olmak üzere hayatınızın birçok alanını etkiler. Bu sizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, zaman ve uygun yönetimle birçok kişi semptomlarını iyileştirir bulabilir.

Şizofreni belirtileri

Şizofreni belirtileri genellikle pozitif ve negatif belirtiler olarak sınıflandırılır. Olumlu belirtiler, kişinin yaşayabileceği şeylerin ötesinde bir insanın deneyimine eklenen veya eklenen şeylerdir, örneğin, halüsinasyonlar. Olumsuz belirtiler şizofreni hastalarında bir dereceye kadar eksik görünen şeylerdir. Şizofreni hastalarının belirtileri farklı kombinasyonlara sahip olacak, bu nedenle yaşadığınız durumunuzla başkası olanlardan farklı olabilir.

Olumlu belirtiler

Olumlu belirtiler, çoğu kişinin yaşamadığı alışılmadık deneyimlerdir. Başlıca olanlar aşağıda listelenmiştir.

Halüsinasyonlar

Bu, duyduğunuzda, etrafınızdaki herhangi bir şeye ya da herhangi bir kişinin neden olmadığı bir şeyi duymak, koklamak, hissetmek, tadmak ya da görmek. Halüsinasyonlar sana gerçek gibi gözükebilir, ancak etrafınızdaki insanlar bunları yaşamayacaktır. En yaygın halüsinasyon sesleri işitmektir.

Hayaller

Gerçekten emin olduğunuzdan emin olduğunuz inançlara veya deneyimlere sahip olduğunuz zaman budur, ancak bunun başkaları tarafından gerçeğe dayandığı ve diğerlerinin çoğu zaman tuhaf buldukları kabul edilmez. Delüzyonlar sıradışı veya aşırı olabilir ve sizin ve çevreniz için çok üzücü olabilir. Kovalandıysanız veya planlandığınızı veya kontrol edildiğinizi hissedebilirsiniz. Ayrıca özel güçleriniz varmış gibi hissedebilirsiniz veya bir ünlü veya tarihi bir figür gibi başkasıdır.

Dağınık ya da kafası karışmış düşünce

Bu, konsantre olmanın zor olduğunu düşündüğünüz zamanlar ve düşünceleriniz karışık veya bağlantısız hissedilebilir. Ayrıca bir konuşma yapmayı zorlaştırabilirsiniz.

Olumsuz belirtiler

Olumsuz belirtiler, enerjinizi, motivasyonunuzu ve duygusal tepkilerinizi etkilediğinden daha kolay bulunur. Sizinle birlikte yaşamak zor olabilir, çünkü başkalarına tembellik olarak karşılaşabilirler. Negatif belirtiler şunları içerebilir:

  • Hafıza sorunları veya konsantrasyon güçlüğü
  • Her zamanki faaliyetlerinize daha az ilgi duyma
  • Kendi ailesinden veya yaşadığınız insanlardan bile daha az dışarı çıkıp sosyal olarak çıkarılmak ve daha fazla izole olmak istemek başkalarıyla iletişim kurmada sorun yaşamak

Diğer belirtiler

Olumlu ve olumsuz belirtilerin yanı sıra, şizofreni ile yaşayan insanlar da heyecan, ajitasyon, kaygı ve depresyon yaşayabilir. Devam eden şizofreni semptomlarıyla yedi kişiden biri de depresyon yaşar.

Şizofreniye sahip olmak kendinizi görme biçiminizi de değiştirebilir. Herkesin yanlış, aldatmış veya bir şeyleri sakladığını ve şeyleri açıkça gören tek kişi olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınızın ve davranışlarınızın bir hastalığın bir parçası olabileceği konusundaki bu eksiklik şizofreniyi teşhis etmek zorlaştırabilir.

Muhtemelen tehditleri değiştirilmiş deneyimiyle (bazen ‘gerçek değil “) dünyadaki insanlar tarafından ortaya atılan olaylarla ilişkili olarak, şiddetle bağlantılı olma şartı bulunan kişilerin olma ihtimalleri yüksektir. Buna rağmen, şizofreni hastalarına şiddet uygulanması hâlâ yaygın değildir.

şizofreni

Şizofreni nedenleri

Bazı kişilerin şizofreni geliştirmesinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Genleriniz şizofreni gelişme olasılığınızı arttırabilir. Bazı ailelerde şizofreni hastalığına yakalanır ve yakınlarınız varsa durumunuzu geliştirme ihtimaliniz daha yüksektir. Örneğin, şizofreni hastası bir ebeveyn olan 10 kişiden biri bu durumu geliştirirken, ebeveynlerin hiçbirinin durumu yoksa 100 kişiden yalnızca biri gelişir.

Fakat bilim adamları, genlerden daha fazlasına ihtiyaç duyduğuna inanıyorlar. Bu beyninizin rahimde nasıl geliştiğini içerebilir. Buna ek olarak, semptomlar veya psikotik olayların tekrarlanması (gerçekle temas kaybettiğiniz zamanlar) ilk karşılaştığınızda stresli olaylar, esrar (özellikle 18 yaşından önce) veya amfetamin kullanan faktörlerin kombinasyonu ile tetiklenebilir ve aşırı alkol kullanımı.

Şizofreni-nedir

Şizofreninin teşhisi

Şizofreni, kişisel bilgilerinizin kaybolmasına neden olduğundan, kendinizi iyi hissetmediğinizi veya davranışınızın değiştiğini fark etmeyebilirsiniz. Yakın bir aile üyesi veya arkadaşı, değişiklikleri fark eden ve doktorunuzu görmenizi teşvik eden kişi olabilir.

Doktorunuz şizofreni hastası olabileceğini düşünürse sizi bir psikiyatriste ve muhtemelen bir toplum ruh sağlığı ekibine yönlendirir. Şiddetli akut atakların haricinde, bu hastaneye gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez.

Durumunuzda erkenden teşhis konulması, tedaviyi hızla başlatmanıza ve belirtiler yaşamadan önceki hayatınızı mümkün olduğunca yakın tutmanıza olanak tanır.

Erken tedavi almışsanız, bağımsız yaşayabilir ve ileride çalışmaya devam etme ihtimaliniz artar.

şizofreni türleri

Şizofreni Tedavisi

Şizofreni tedavisinde ilaçlardan psikolojik tedavilere (bilişsel davranış terapisi (CBT) gibi) kadar farklı tedavi türleri kombinasyonu bulunur. Belirli ilaçlar ve diğer tedavilerle kombinasyon, belirtilerin ne kadar şiddetli olduğuna ve akut bir dönem için tedavi edilip edilmediğine ya da uzun süreli bir desteğe ihtiyaç duyduğunuza bağlıdır. Tedavinizin çoğu yerel topluluğunuzda sağlanacak, ancak bazı tedaviniz hastanede kalmış olabilir.

İlaçlar

Şizofreni belirtilerini tedavi etmek için antipsikotik ilaçlar kullanılır. Halüsinasyonlar ve sanrılar gibi semptomları yavaş yavaş azaltabilir, motivasyonunuzu artırabilir ve düşünmenizi ve konuşmayı daha net yapmanıza yardımcı olurlar. Çoğu insanın bu uzun süre alması gerekir.

Bir takım farklı antipsikotik ilaçlar vardır. Hepsi nahoş yan etkilere neden olabilir. Haloperidol ve klorpromazin gibi daha eski antipsikotik ilaç türleri, sallanma, kas sertliği ve huzursuzluk, cinsel sorunlar ve hızlı bir kalp atışı gibi yan etkilere neden olabilir.

Risperidon, amisülpirid, olanzapin, klozapin ve ketiapin gibi yeni antipsikotik ilaçlar, daha az yan etki eğilimi gösterir ve şizofreni tanısı alan insanlar için tercih edilen tedavilerdir. Bunlar bazen kilo alma, yüksek tansiyon, kan şekeri arttırma ve kan kolestrolünü yükseltme gibi sorunlara neden olabilir. Bu yan etkilerin de tıbbı değiştirerek veya ek sorunları kontrol altına alacak adımları atarak yönetilmesi gerekir.

Psikiyatristiniz sizin için doğru ilacı ve dozu bulmak için sizinle birlikte çalışır. Sizin için en uygun olanı bulana kadar, belirtilerinizi tedavi edene ve herhangi bir yan etkiyi en aza indirene kadar farklı ilaçlar ve dozlar denemek zorunda kalabilirsiniz.

Şizofreni semptomlarını kontrol altına almak için ilaçlarınızı düzenli olarak almayı sürdürmek önemlidir. Almaya devam ederseniz belirtilerinizin altı ay içinde geri gelmesi muhtemel. Size reçete edilen ilacınızdan memnun değilseniz, psikoloğunuzla konuşun.

şizofreni nedenleri

Psikolojik tedaviler

Sizin için ilaç reçetelemesinin yanı sıra, psikiyatristiniz sizi bilişsel davranış terapisi (CBT) veya aile terapisi gibi psikolojik terapiye sahip olmaya teşvik edebilir.

Aile terapisi aileniz ya da arkadaşlarınız destek ağı tarafından yakın bir yerde yaşıyorsanız ve destek ağıdaysa size sunulabilir. Bu toplantılar, siz ve ailenizin şizofreninizle ilgilenmesine yardımcı olur ve sizi duygusal ve pratik olarak nasıl destekleyeceğinizi öğrenir.

Şizofreni tedavisinin bir parçası olarak kullanılan danışmanlık ve psikoterapi gibi psikolojik tedavilerin başka türleri de vardır. Bunlar herkes için uygun değildir, bu nedenle psikiyatristiniz onları sizinle tartışacaktır.

Ayrıca sanat, müzik, tiyatro ve dans şeklinde terapi önerilebilir. Bunlar, olumsuz belirtileri yönetmenize ve kendinizi yaratıcı bir şekilde ifade etmenize yardımcı olacak size yardımcı olabilir.

Şizofreniyi yönetmek, yalnızca belirtilerinizi kontrol etmekle kalmaz; aynı zamanda sizi tekrar ayaklarınızın altına götürmektir, böylece bağımsız, sağlıklı ve tatmin edici bir hayat sürebilir. Bunu başarmanız için diğer terapiler arasında şizofreni yüzünden maruz kalmış olabilecek sosyal ve mesleki becerilerin geliştirilmesine odaklanan mesleki ve sosyal rehabilitasyon yer alır. Ayrıca toplulukta konaklama ve istihdam bulmak için destek alabilir ve şizofreni olan diğer insanlarla bir araya gelebileceğiniz bir kendi kendine yardım grubuna katılabilirsiniz.

Kendi kendine tedavi

Şizofreni hastaları, bu durumla (alkol, nikotin veya yasadışı maddelerin aşırı kullanımı gibi) yaygın olarak görülebilecek yaşam tarzı alışkanlıkları veya durumu kontrol altına almak için kullandıkları ilaçlardan dolayı eş zamanlı sağlık sorunları yaşayabilir. Bu nedenle fiziksel sağlığınıza, özellikle de kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalık risk faktörlerine dikkat etmeniz önemlidir.

Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları arasında günlük fiziksel aktivite, dengeli bir diyet, sigara içilmez ve uygun alkol tüketimi bulunur. Ayrıca kan basıncınızı, kolestrolünüzü ve kan şekeri seviyenizi göz önünde bulundurmanız ve sağlıklı bir kilo vermeniz iyi bir fikirdir.

Fiziksel sağlığınızı iyileştirmek ve uzun vadede iyi durumda kalmak için yapmanız gereken yaşam tarzı alışkanlıkları hakkında doktorunuzla konuşun.

Akut şizofreni yönetimi ve nüks

Belirtileriniz çok şiddetli olduğunda ilk teşhis ettiğinizde bir süre geçebilirsiniz. Buna bazen akut şizofreni denir. Tedaviye başladıktan sonra belirtilerinizin hafiflemeye başladığını ve tamamen kaybolabileceğini bulmalısınız. Bununla birlikte, rahatsızlığınızın aralıklarla akut fazlarına devam ettiğinizi görebilirsiniz; bunlara nüksler denir.

Çok şiddetli belirtilere (bir krize veya nüksetme) sahipseniz, tedavi için hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Belirtileriniz kendinize veya başkalarına tehlike oluşturduğunuz takdirde bu önemlidir.

Arama Terimleri: şizofren bulan ilk kişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir