sinüzit
Genel

Sinüzit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Sinüzit burun çevresindeki sinüs astarlarının iltihabıdır. Sık karşılaşılan belirtiler arasında hassas bir yüz ve tıkanmış bir burun vardır. Çoğunlukla bir enfeksiyona neden olur.  Sinüzit nedir tanımını yaptıktan sonra yazımızın diğer bölümlerinde, sinüzit belirtileri, sinüzit tedavisi (evde sinüzit tedavisi-Sinüzit doğal tedavi) ve sinüzit ilaçları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sinüsler nedir?

Sinüsler, burun boşluğuna açılan yüzünüzdeki kemiklerde hava dolu boşluklardır. Burnunuzla aynı zarla kaplanmışlardır. Bu astar mukus zarı olarak adlandırılır ve burun geçişlerini nemli tutmak, kir parçacıklarını ve bakterileri yakalamak için mukus adı verilen sümüksü bir salgı üretir.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Sinüzitiniz varsa belirtileriniz arasında şunlar olabilir:

  • Yüzünüzdeki ağrı ve basınç
  • Burnunuzun arkasından boğazınıza boşaltılabilen, boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olabilecek yeşil veya sarı mukuslu bir burun
  • Baş ağrısı belirtisi
  • Az görülen sinüzit belirtileri, yorgunluk, azalmış koklama hissi, ağız kokusu (halitoz) ve ateştir.
  • Sahip olduğunuz ağrı, sinüslerinizden hangisinin etkilendiğine bağlı olacaktır.

Frontal sinüzit – kaşlarınızın hemen üstündeki ağrı
Maksiller sinüzit – üst çeneniz, dişleriniz ve yanaklar ağrı
Etmoid sinüzit – gözlerinizin etrafında ve burnunuzun kenarlarındaki ağrı
Sfenoid sinüzit – gözlerinizin çevresinde, kafanın üstünde ağrı; Ayrıca, kulak ağrısı ve boyun ağrısı olabilir.

Çok nadir durumlarda, sinüs enfeksiyonu yüzün kemiklerine veya beyni kaplayan zarlara yayılabilir. Ayrıca nadiren sinüzit, göz yuvası, beyin veya yüz kemiğinde pus (apse) cebi oluşturacak şekilde yayılabilir.

Yukarıda yazılı sinüzit belirtilerinden bir kaçına sahipseniz, her zaman en güvenli yol olan doktora başvurmaktan çekinmeyiniz. Bazı hastalıkları, ufak bir sağlık sorunu olarak görmekten uzaklaşmalı ve her ne olursa olsun doktorunuz ile bu sorunları görüşmelisiniz.

Sinüzit ne kadar sürer?
Sinüzitiniz sekiz haftadan kısa sürerse (veya bir çocukta 12 haftadan kısa sürerse) buna akut sinüzit denir. Üç ay veya daha fazla sürerse, kronik sinüzitiniz olabilir.

Sinüzit nedenleri
Sinüzit genellikle mukoza zarlarının bir virüs, bakteri veya mantar ile enfekte edilmesinden kaynaklanır. Akut sinüziti olan çoğu insan, soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyona sahiptir. Soğuk dönemde mukoza zarları şişer ve sinüslerin açıklıklarını tıkamaya eğilim gösterir.

Tahriş edici maddeler ve alerjenler, burun ve sinüslerin astarlarını kızartabilir ve sinüzit oluşturabilir. Tahriş edici maddelere bazı örnekler şunlardır:

⦁ Havayla taşınan alerjenler, örneğin çimen ve ağaç poleni
⦁ Duman ve hava kirliliği
⦁ Evde kullanılan deterjanlar gibi kimyasal maddeler içeren spreyler.

Burun polipleri gibi müköz membranlarda büyümüş adenoidler ve büyüme, sinüslere olan açıklıkları bloke edebilir ve sinüzit oluşturabilir.

Kistik fibroz gibi bazı tıbbi durumları olan insanlarda sinüzit olma riski daha yüksektir.

Sinüzit teşhisi
Doktorunuz size bazı belirtileri soracak ve sizi muayene edecektir. Ayrıca, daha önceki hastalıklarınız ve işlemleriniz hakkında da soru sorabilirler. Genellikle sizi incelemekten akut sinüzit teşhis edebilecekler ve daha ileri tıbbi testlere gerek kalmayacaktır.

Kronik sinüzitiniz varsa ve tedavileriniz başarısız olursa, doktorunuz size kulak-burun-boğaz (KBB) koşullarında uzmanlaşmış bir doktora başvurabilir.

Kronik sinüzitinizin nedenini belirlemenize yardımcı olması için bir röntgen söz konusu olabilir. Uzman, sinüslerinizin içine bakmak için hafifçe bir küçük, esnek bir tüpün ucuna (endoskop) burun deliğine yerleşeceği bir nasendoskopi (burun endoskopisi olarak da bilinir) önerebilir.

Sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavisi sağlık sorununda, genel olarak tedaviye ihtiyaç duymadan kişi, iyileşmektedir. Akut sinüzit olan çoğu kişi tedavi de olmadan sağlığına kavuşur. Bununla birlikte, belirtileriniz bir haftadan fazla sürerse veya kötüleşiyorsa, sinüzit tedavisi için doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır. Doktorunuz, sinüzit tedavisi hakkında gerek görürse tedavi önerebilir ya da ufak bir cerrahi operasyon yapılmasında yarar görebilir. Sinüzit tedavisinin evde (Sinüzit doğal tedavi) nasıl yapıldığına dair bilgiler;

Sinüzite ne iyi gelir?

Sinüzit, ufak bir sağlık sorunu gibi görünse de, bu tür sağlık sorunlarına karşı tedbiri elden bırakmamak en doğru davranış olacaktır. Sinüzite ne iyi gelir sorusuna cevap bulacağımız bu yazımızda, öncelik olarak A vitaminlerini sinüzite karşı en iyi çözümlerden biri olarak görebiliriz. Havuç, yoğurt, yumurta sarısı ve domates gibi günlük olarak sık kullanılan ürünlerde, A vitamini mevcuttur.

A vitamini haricinde C vitamini de, sinüzite iyi gelen vitamin çeşitlerinden biridir.  C vitaminleri, vücudunuzdaki bağışıklığı daha da güçlü hale getirir ve burun tıkanıkları sorunlarına karşı etkili bir çözüm olarak bilinir.

Sinüzite ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise, yemeklerde sıklıkla kullandığımız ürünlerden ibarettir. Bu ürünler zencefil, acı biber ve sarımsaktır.

sinüzit ilaçları

Evde Sinüzit tedavisi (Sinüzit doğal tedavi)

Evde Sinüzit tedavisi (Sinüzit doğal tedavi) her ne kadar olumlu sonuçlar verse de, evde sinüzit tedavisi yapmadan önce mutlaka doktorunuzla bu durumu görüşmenizde fayda olacaktır. Tuzlu su burun spreyleri veya damlalarının burun sulanmasına yönelik kullanılması, kronik sinüzit belirtileri ile yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bunlar, reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir. Evde sinüzit tedavisi hakkında gerekli bilgilendirmeler ve yapılması gerekenler aşağıdaki içeriğimizde yer almaktadır.

Kendi tuzlu su spreyinizi, satın alınan boş bir burun sprey haznesi veya parayla olarak satın aldığınız bir solüsyon ile doldurabilirsiniz. Uzmanlar, evde sinüzit tedavisi (Sinüzit doğal tedavi) için aşağıdaki oranları kullanmanızı tavsiye eder: iki çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı kabartma tozu veya sodyum bikarbonat, bir litre su. Söz konusu karışımı, kullanmadan önce soğumaya bırakın.

Hangisini kullanırsanız kullanın, hangisini hazırlarsınız hazırlayın, evde sinüzit tedavisinde burnunuzu sulandırmak için doğru bir yöntem kullanmak önemlidir. Burun deliğine iki ila altı sprey sıkarak başınızı 10 saniye sağa, daha sonra 10 saniye sola doğru eğin, burnunuzu sıkın ve 10 saniye boyunca öne eğilin. Bu burun drenajı için yardımcı olacaktır.

Sinüzit İlaçları

Sinüzit ilaçları arasında, İbuprofen veya parasetamol gibi reçetesiz ağrı kesiciler ağrılardan kurtulabilir ve ateşiniz varsa sıcaklığını düşürebilir.

Birçok burun spreyleri reçetesiz satılmaktadır ve doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Bunlar dekonjestanlar ve hafif steroidleri içerir. Uzmanlara göre dekonjestan burun spreylerinin aşırı kullanılması sinüzit riskini artırabilir. Bunun için doktorunuzla ya da eczacınızla sizin için en uygun tedavi, tedavi süresi ve sinüzit ilacı hakkında mutlaka bilgi alışverişinde bulunmalısınız.

Doktorunuz sinüzitinize bakteriyel bir enfeksiyon neden olduğunu düşünürse veya iltihaplı sinüslerinizden dolayı ikincil bir bakteri enfeksiyonu gelişirse, sinüzit antibiyotikleri reçete edebilir.

Sinüzitiniz ve bir alerjiniz varsa, alerjinizi kontrol etmenin sinüzit belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Antihistamin tabletleri bunu yapmaya yardımcı olabilir.

Sinüzit Ameliyatı (Cerrahi operasyon)

Evde veya tıbbi (ilaç) tedavilerle daha iyi sonuçlanmayan kronik sinüzitiniz varsa, doktorunuz sinüzit ameliyatı düşünmenizi önerebilir.

Fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyatında cerrah sinüsleri yıkar ve drenaj deliklerini bir endoskop kullanarak genişletir. Bu, lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Diğer sinüzit ameliyatı yöntemler, burun poliplerini kaldırmak veya sinüzitinizin nedeni olabilecek burundaki bir tıkanıklığı düzeltmektir. Uygun olabilecek değişik sinüzit ameliyatı (cerrahi operasyon) çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve komplikasyonların ve yan etkilerin riskini anlamak için doktorunuzla konuşun.

Yukarıda yazılı olan tedavi seçeneklerini tamamen bilgi amaçlı yayınlamaktayız. Sinüzit sağlık sorunu ile ilgili belirtiler yaşıyorsanız, her zaman ilk işiniz bir doktora gözükmek olmalıdır.

sinüzit tedavisi

Sinüzit Ameliyatı İzle

Aşağıda yer alan videoda, sinüzit ameliyatını izleyebilirsiniz. Sinüzit ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler, sağlık sorunuyla alakalı bilgilendirmeler ve ameliyat detayları videoda yer almaktadır. Ayrıca, sinüzit ameliyatı olanlar ve ameliyat olacak üyelerimiz, konu altından yorumlar yazabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir