Sinüs Başağrısı
Genel

Sinüs Başağrısı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Başağrısı Nedir?

Sinüs baş ağrısı burunda, alında ve yanaklardaki sinüslerde basınç artışı sonucu oluşan baş ağrısı türüdür. Başın bu bölgesindeki tutarlı bir derin ağrıya yol açar, bu da ani hareketler veya başın gerilmesi ile daha şiddetli hale gelir. Sinüs başağrısı için uygun tedavi, ilişkili sinüzitin özel nedenine bağlıdır.

Sinüs Başağrısı Sebepleri

Sinüs baş ağrısı, birtakım farklı faktörlerin yol açabileceği iltihaplanmanın ve sinüslerin tıkanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Alerjik rinit
 • Enfeksiyon
 • Tümör

Allerjik rinit tipik olarak mevsimsel olarak ortaya çıkar ve hava koşulları değiştikçe polen sayısı yüksek olduğunda veya sonbaharda semptomlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Sinüs Baş Ağrısı Belirtileri

Sinüs baş ağrısı, elmacık kemiklerinde, alnında ve burnun köprüsünde sinüslere yerleşen derin bir ağrı ile karakterize edilir, bu hareketin veya başın gerginleşmesiyle yoğunlaşır.

Bir sinüs baş ağrısı ile sıklıkla eşlik eden diğer semptomlar şunları içerir:

 • Burun akıntısı
 • Kulaklarda dolgunluk hissi
 • Şişme ve yüz hassasiyeti
 • Ateş ve titreme
 • Yorgunluk
 • Sinüs baş ağrısı semptomları migreninkiyle yakından ilişkilidir ve bu nedenle genellikle iki durum yanlış tanılanır.

Sinüs Başağrısı Teşhisi

Sinüs başağrısı tanısı, kapsamlı bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile başlar. Tanıda yararlı olan etkilenen bölgenin doğrudan görselleştirilmesini sağlamak için bazen burun pasajlarına bir kapsam cihazı takılabilir.

Sinüs başağrısı nedenini belirlemek önemlidir, çünkü durumun tedavisinde önemli bir etkisi olacaktır. Örneğin, bakteriyel bir enfeksiyon antibiyotiklerin kısa bir süreci gerektirirken, alerjik sinüzit antihistaminik ilaçlara daha iyi cevap verecektir.

Bazı vakalarda, sinüs baş ağrısı tanısını doğrulamak için ilave test gerekebilir. Bu, potansiyel olarak ciddi bir nedeni olan kalıcı baş ağrısı için özellikle önemlidir. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikleri sebebin daha fazla araştırılmasına yardımcı olabilir.

Sinüs Baş Ağrısı Tedavisi

Sinüs baş ağrısı tedavisinin amacı, semptomları gidermek ve varsa bulaşmayı ortadan kaldırmaktır.

Kronik sinüzit için tıkanmayı ve ilişkili ağrıyı azaltmak için farmakolojik olmayan çeşitli teknikler vardır, bunlar:

 • Buharlaştırıcıdan veya buhar kovasından sıcak, nemli havanın teneffüs edilmesi tıkanıklığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Alternatif olarak uygulanan alternatif sıcak ve soğuk kompresler tıkanıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir (örneğin, 3 dakika sıcak kompres, bunu takiben 30 saniye soğuk kompres, günde birkaç defa tekrarlanır).
 • Burun akıntısı burnu sulanır veya durulamaya bırakır ve iltihaba neden olabilecek mukus ve tahriş edicileri çıkarır.
 • Parasetamol, ibuprofen ve aspirin gibi basit analjezik ilaçlar da sinüs baş ağrısı tedavisinde rol oynar. Sinüs başağrısı enfeksiyona bağlı olması muhtemelse, antibiyotik tedavisi bakterileri yok etmek için endikedir.

Antihistamin ve dekonjestan ilaçlar sıklıkla sinüslerin içine yerleşmiş basıncın giderilmesinde ve ilişkili ağrıyı, özellikle alerjik rinit için azaltmada yararlıdır. Bununla birlikte, bu ilaçlar diğer baş ağrısı türleri için etkili değildir ve ağrıyı kötüleştirebilir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce doğru bir teşhis konması önemlidir.

Bazı durumlarda, vazokonstriktör veya kortikosteroid ilaçlarla tedavi, sinüs başağrısının etkili bir şekilde ağrı kesici olmasını sağlar.

İlaçlara iyi yanıt vermeyen kronik sinüzit için nedeni belirlemek için daha ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir. Bazı vakalarda drenajı iyileştirmek ve basıncı düşürmek için sinüsleri büyütmek veya tıkayıcı bir tümörü çıkarmak için cerrahi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir