şeker hastalığı
Diyet

Şeker Hastalığı ve Beslenme

Şeker ve kilo

Dolayısıyla, yanıklığınızdan daha fazla enerji içeriyorsanız (örneğin, aktif olmayan bir yaşam tarzınız varsa), fazla enerji yağa dönüştürülür ve vücuda depolanır. Bu kilo alma ve sağlıklı bir kilo yönetmede sorunlara neden olabilir.

Şeker yüksek yiyecekler veya içecekler tüketirseniz, enerji hızla artabilir. Şekerli gıdaların çoğu yağda çok yüksektir, bu da diyetinizdeki şekerin kilo alımına katkıda bulunabileceği başka bir yoldur.

Şeker ve beslenme

Bazı şeker içeren gıdaların besin değerleri çok az veya hiç yoktur, çünkü sana kilojouple sağlarlar, ancak az miktardadır. Örneğin, samimi ve meşrubat şekeri yüksektir, ancak diğer besin maddeleri içermezler. Öte yandan, meyve suları şeker oranı yüksek olabilir, ancak vitamin ve meyve posası içeriyorlarsa besleyici olabilirler. Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak bu meyve sularının az bir miktarını içebilirsiniz.

Şeker ve ağız sağlığı

Diş plakasındaki bakteriler diş minesine yediğiniz asitleri üretmek için diş yüzeyine yapışan şekerler kullanır. Bu, diş çürümesine katkıda bulunur.
Çok fazla şeker yemek yemek tadı da bozabilir. Tatlı, şekerli gıdaları yemeniz tat tatlarından büyük bir tat beklemek için damak tadınızı trenler – sizi daha da fazla şekerle doldurulmuş gıdaları tüketmeye götürebilir!

Gıda etiketlerini anlayın

Dikkat edin ve yiyecek etiketlerini anlamak, her gün ne kadar şeker yediğinizi ve alternatiflere geçip geçmeyeceğiniz veya bazı ürünlerde kısaltılmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Yiyeceklere eklenen şekerler şunları içerir:

  • Bütün şekillerdeki şeker şekeri (sakaroz) (örneğin çiğ şeker, kamış şekeri, kahverengi şeker)
  • Meyve suları, pekmezler, mısır veya pirinç şurubu veya bal gibi yoğun şeker kaynakları
  • ‘oz ile biten şekerler (örneğin glukoz, fruktoz, maltoz, dekstroz).
Bir gıda etiketini okuduğunuzda bütün bu şeker kaynaklarına dikkat edin.

İşlenmiş ya da paketlenmiş gıdalardaki içerik maddeleri, genellikle her bir katkı maddesinin üründe ne kadar bulunduğuna göre etiket üzerinde listelenir. En büyük miktarda bulunan bileşen önce listelenmiştir. Şeker, içerikler listesinin üst kısmına yakınsa, ürün muhtemelen eklenmiş şeker oranının üstündür.

Yapmanız gereken tek şey, paketlenmiş bir ürünün barkodunu akıllı telefonunuzla taramaktır; ürünün düşük (yeşil), orta (kehribar rengi) veya yüksek mi olduğunu bildirmek için acil trafik lambası tarzı beslenme bilgisi elde edersiniz (kırmızı) şeker, hem de doymuş yağ ve tuz. Uygulama ayrıca, taradığınız yemek için mevcut daha sağlıklı seçenekleri listeler.

Daha az şeker yemek için ipuçları

‘Eklenmiş şeker’ alternatifleri arayın – bu, işleme sırasında üründe hiç şeker eklenmediği anlamına gelir. Mutlaka, gıda doğal olarak bir miktar şeker içerebileceğinden şekerde şeker olmadığı anlamına gelmez.

Sıcak içeceklerde az şeker kullanmaya çalışın, çayınıza veya kahveye eklediğiniz şeker miktarını azaltın.

Kahvaltı mısır gevreği, yulaf ezmesi ya da lapasında eklemeyin, bunun yerine taze veya kuru meyvelerle tatlandırın.

Kahve şekerini deneyin, daha güçlü aroması, beyaz şeker kullandığınızdan daha azını kullanabileceğiniz anlamına gelir. Alternatif olarak bunun yerine bir tatlandırıcı kullanın.

Yemek pişirirken yemek tariflerine eklediğiniz şeker miktarını azaltın – tattaki herhangi bir farkı fark etmeden önce miktarı 1/3 oranında azaltabilir veya vanilya, badem, portakal veya limon özleri yerine onun ipucu için kullanabilir tatlılık. Ya da şekeri tamamen çiğ olmayan elma sosu ile değiştirin. Aynı miktarda sosu şeker olarak kullanın, ancak kullanılan elma sosunun her bardağı için çeyrek fincan kadar tarifteki sıvı miktarını azaltın.

Tarifleri tamamen tariflerden çıkarın – lezzeti artırmak için zencefil, allspice, tarçın ya da hindistan cevizi gibi baharatları kullanın.

Daha sağlıklı atıştırmalıklar seçin – çikolata veya bisküvit yerine taze meyve veya tuzsuz fıstıkların tadına bakın.

Yüksek şekerli gıdalar ve içecekleri arada bir tedavi olarak küçük miktarlara sınırlayın. Bunlara şekerlik, çikolata, meşrubat, enerji ve spor içecekleri, meyve içecekleri, samimi keklerin yanı sıra kek, bisküvi ve dondurmalar dahildir.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı (tip 1 veya tip 2) varsa şeker içeren gıdalardan tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak, sağlıklı bir diyet yemenin, şeker hastalığına yakalanan veya almadığınız şeker hastalığının tedavisinde önemli bir rolü vardır.

Hiçbir besin değeri olmayan veya hiç şeker içeren gıdalardan kaçının ve gıdaları şeker ekleyerek sınırlandırın. Yukarıdaki ipuçlarını, yiyeceklerinizdeki şeker miktarını izlemenize yardımcı olması için kullanabilir ve gerektiğinde şeker alımını azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Akredite edilmiş pratik diyetisyen tavsiyelerde bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir