operasyon
Diyet

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Safra kesesi taşı ameliyatı sonrası iyileşme süresi, hastadan hastaya değişim göstermektedir. Hastanın ameliyat sonrası genel durumu, ameliyattan sonra doktorların vereceği talimatlara uyumu ve yapılacak olan diyet, safra kesesi taşı ameliyatı sonrası iyileşme sürecini daha kısa tutar veya daha uzun sürebilir.

Safra kesesi karaciğeri salgılayan safrayı tutan küçük bir kesedir. Yağın metabolize edilmesi için bir yemekten sonra safraları ince bağırsaklara bırakır. Karaciğer safra kesesi olmadan değişmeyen bir yaşam sürmek oldukça zordur, çünkü karaciğer safra kesmeye ve salgılamaya devam ederken, sadece ince bağırsaklara doğrudan girer. Uzmanlara göre, her yıl yarım milyon insanın safra kesesi kaldırıyor. Toparlanma süresi sadece sahip olduğunuz ameliyat türüne değil, aynı zamanda diyetinize ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye ne kadar uygun olmanıza bağlıdır.

Ameliyat türleri

Safra kesesi ameliyatı olan neredeyse herkes laparoskopik olarak yapacaktır. Bu ameliyat için, cerrah, abdominal bölgede, içine çeşitli aletlerin yerleştirileceği ve safra kesesinin çıkarılacağı üç veya dört küçük yarık açacaktır. Olguların küçük bir yüzdesinde – çok hasta bir safra kesesi veya karaciğer problemleri – örneğin açık bir ameliyat yapılır. Bu ameliyat sırasında, cerrah karnında 5-7 inçlik bir açıklığı keser ve safra kesesini çıkarır.

 

operasyon

 

Fiziksel durum

Ulusal Sağlık Enstitüleri, açık bir cerrahiden iyileşmenin 6 ila 8 hafta sürdüğünü, cerrahın kasları kestiğini bildiriyor. Muhtemelen bunu yapabildiğinizi düşündükleri anda hemşirelerin sizi ayakta tutacağı ve yürüyeceği hastanede en az iki gün geçireceksiniz. Eve gideceksiniz ve birkaç hafta içinde yavaş yavaş dayanıklılığınızı artırarak kolay almanız gerekiyor. Ağır kaldırma iki aydır yasaktır.

Laparoskopik safra kesesi çıkarılmasının iyileşmesi çok daha hızlıdır. Çoğu hasta aynı gün eve, ağrı kesiciler için reçete ile gönderilir. Bir ya da iki gün dinlendikten sonra, birçok insan daha iyi hissetmeyi ve işe geri dönmeyi bildiriyor. Doktorlar gerekirse haftada bir işten ayrılmayı önerir, ancak bu tip safra kesesi çıkarıldıktan sonra genellikle herhangi bir kısıtlama yoktur. 2 veya 3 gün boyunca gerekli olabilecek narkotik ağrı kesiciler alıyorsanız, sürmemelisiniz.

Diyet 

Safra yağların sindirimine yardımcı olduğu için, sindirim sisteminiz geçmişte olduğu kadar yağlı yiyecekleri de tolere etmeyebilir ve yağlar iyi sindirilmediğinden ve hızlı bir şekilde geçemeyeceğiniz için yüksek yağlı bir yemekten sonra ishal görülebilir. bağırsaklar. Uzmanlar, safra kesesi çıkarma hastalarının yüzde 20’sinin, ameliyattan birkaç hafta sonra diyare ile boğulduğu ileri sürmektedir. Doktorlar, vücudunuzun nasıl işlediğini görmek için yavaş yavaş yağ ekleyerek oldukça düşük yağlı bir diyet yapılmasını tavsiye eder. Bazı hastaların hiç bir sıkıntısı yok, diğerleri daha yavaş ilerliyor ve bazıları hiçbir zaman belirli yiyecekleri yemediklerini bildiriyor. Bu, kendi vücudunuzun diyetteki yağlara karşı tepkisini gözlemlemeniz gereken bir durumdur. Safra kesesi diyeti konumuzda, ameliyat sonrası yapabileceğiniz diyet listesine dair bilgiler bulabilirsiniz.

 

safra kesesi diyeti

 

Uyarılar

Safra kesesi ameliyatının komplikasyonları olabilir. Eğer 101 dereceden fazla ateşiniz varsa, bulantı veya ağrıyı artırır veya insizyonlarınızdan şişlik veya sızıntı görülebilir, bu durumda mutlaka doktorunuzu arayın.

Safra kesesi taşı ameliyatı sonrası iyileşme süresi ile ilgili sizlerle bilgilerimizi paylaştık. Safra kesesi ameliyatından sonra kilo verilir mi başlıklı konumuzu da inceleyebilir ve ameliyat sonrası nasıl kilo verebileceğinizi ve hangi diyetleri uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Arama Terimleri: safra kesesi ameliyatı sonrası kaç gün istirahat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir