safra kesesi diyet listesi
Diyet

Safra Kesesi Diyeti

Safra keseniz vücudunuzun önemli kısımlarından biridir ve hiçbir şey fark edilmeden fark edemezsiniz. Safra kesesi, safra gibi şekillendirilmiş, safra toplayan ve depolayan küçük bir organdır. Safra vücudun yağlarını sindirmesine yardımcı olur.

Bazı insanlar için, safra kesesi problemleri gelişebilir. Bu ciddi ağrı veya rahatsızlık, şişkinlik, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Sorunlar özellikle rahatsız olduğunda, safra kesesini çıkarma zamanı gelmiş olabilir.

Neden sağlıklı bir safra kesesi diyetine ihtiyacımız var?

Vücudunuzun diğer kısımları gibi, safra kesenizin optimum potansiyelde çalışması için sağlıklı bir diyet gerekir. Sağlıklı bir diyet ve sağlıklı bir kilo korumak, safra kesesi taşları da dahil olmak üzere safra kesesi problemlerini önleyebilir. Düşük lif ve yüksek kolesterol içeren diyetler safra kesesi için en kötü diyetlerdir.

Safra kesesi de dahil olmak üzere safra kesesi problemleri birçok sorundan kaynaklanabilir, ancak genellikle diyet en büyük suçludur. Kadın olduğunuzda riskiniz daha yüksektir ki çalışmalar, iki kat fazla kadının safra taşı geliştirdiğini göstermektedir.

Safra taşları, yüksek düzeyde kolesterol, yağ ve protein içeren sağlıksız bir diyetle oluşturulabilir. Elyafta çok düşük bir diyet de onlara katkıda bulunabilir. Safra kesesi safra kesesinde çok acı veren kristaller oluşur ve ağrı, şişkinlik, mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanır.

Safra kesesi diyeti

Bazı insanlar safra taşı riskinde olduklarını biliyor, bazıları da aniden ortaya çıkıncaya kadar bir problem çıkarmayacaklarını asla bilemezler. Bu nedenle, sağlıklı bir kilo vermek, kalorilerde ılımlı veya düşük bir diyet yemek ve meyve, sebze, yapraklı yeşillikler ve lif bolluğu gibi vücudunuz için sağlıklı gıdaları dahil etmek iyi bir fikirdir.

Gıdalar ve İçecekler
Aşağıda diyetinize dahil edilmesi iyi olan gıdaların bir listesi bulunmaktadır.

Taze Meyve ve Sebzeler
Bu lif güç merkezleri, iyi bir diyet için mükemmel eklemelerdir. Avokado, çilek, üzüm, pancar, salatalık ve elma, safra taşlarından kaçınmanıza yardımcı olabilecek gıdalardır. Ürün bölümünde hemen hemen her şey yardımcı olacaktır: Havuç, soğan, brokoli, kızılcık ve hatta Brüksel lahanasını da diyetinize ekleyebilirsiniz.

Et, Balık ve Tavuk
En az yağ kaybına uğramanıza yardımcı olmak için “yuvarlak” veya “salamura” olarak tabir edilen ürünleri tüketin. Deri olmayan kümes hayvanları ve herhangi bir balık türü ve kuzu, az yağlı bir diyet için mükemmel seçeneklerdir.

Az Yağlı Süt Gıdaları
Herhangi bir süt gıdası için alışveriş yaptığınızda, az yağlı veya yağsız olarak etiketlendiğinden emin olun. Ayran, keçi sütü, soya sütü, yoğurt, her çeşit peynir ve ekşi krema oldukça yararlı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Gıdalar ve İçecekler
Tıpkı sizin için mükemmel gıdalar var olduğu gibi kaçınmanız gereken bazı şeyler de var. Bunlar aslında safra kesesi işini zorlaştırır ve bu safra taşları için daha büyük bir risk anlamına gelebilir.

Rafine Karbonhidratlar
Rafine olmuş karbonhidratlar arasında masa şekeri, şurup, yüksek fraktozlu mısır şurubu ve boş kalorili diğer gıdalar bulunur. Beyaz un ile yapılmış herhangi bir gıda rafine edilmiş karbonhidratlarla doludur. Mümkün olduğunca bu gıdalardan kaçının.

Tatlandırıcılar
Tatlandırıcılar her zaman caziptir, ancak şekerler günlük kalorilerin %5’inden daha az seviyede tutulmalıdır. Bu sadece kadınlar için beş çay kaşığı ve erkekler için yaklaşık dokuz çay kaşığı anlamına geliyor. Maalesef çoğumuz bundan çok daha fazlasını yiyoruz! Safra kesenizi daha sağlıklı tutmak için ne kadar kullandığınıza dikkat etmelisiniz.

İçecekler
Çay, şarap, alkolsüz içecekler, bira ve hatta şekerlendirilmiş meyve suları gibi tatlandırılmış herhangi bir içecek, safra kesenizin işleyebilmesi için zor olabilir.

Dondurulmuş veya Konserve Meyve ve Sebzeler
Meyve ve sebzeler sağlıklı bir diyet için önerilirse de, dondurulmuş veya konserve edilmiş olanlar, safra kesesi çalışmasını zorlaştıran katkı maddeleri içerebilir. Bol miktarda sebze ve meyve yiyin, ancak taze olduklarından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir