safra kesesi diyet listesi
Diyet

Safra Kesesi Diyeti

Safra keseniz vücudunuzun önemli kısımlarından biridir. Safra kesesi, safra gibi şekillendirilmiş, safra (karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen salgı) toplayan ve depolayan küçük bir organdır. Safra; vücudun yağlarını sindirmesine yardımcı olur.  Bazı insanlar, safra kesesi problemleri yaşayabilir. Kişiler, bu problemlerin belirtisi olarak ta; ağrı, şişkinlik, mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşayabilir. Bu yazımızda sağlıklı bir safra kesesi diyeti için önerilerimiz yer almaktadır.

Neden sağlıklı bir safra kesesi diyetine ihtiyacımız var?

Vücudunuzun diğer kısımları gibi, safra kesenizin sağlıklı  bir şekilde çalışabilmesi için düzenli bir diyet gerekir. Sağlıklı bir diyet ile mevcut kilomuzu korumak, safra kesesi taşları da dahil olmak üzere safra kesesi problemlerini önleyebilir. Düşük lif ve yüksek kolesterol içeren diyetler safra kesesi için en kötü diyetlerdir.

Safra kesesi problemleri birçok sorundan kaynaklanabilir, ancak genellikle bilinçsizce yapılan diyetler en büyük nedenlerden biridir. Kadınların bu sorunu yaşama ihtimalleri biraz daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda safra taşı oluşma ihtimalinin erkeklere göre iki kat fazla olduğunu göstermektedir.

Safra taşları, yüksek düzeyde kolesterol, yağ ve protein içeren sağlıksız bir diyetle meydana gelebilir. Düşük lif içeren bir diyet de onlara katkıda bulunabilir. Bunun sonucunda safra kesesinde çok acı veren kristaller oluşur ve ağrı, şişkinlik, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler meydana getirir.

Sağlıklı Bir Safra Kesesi Diyeti

safra kesesi diyetiBazı insanlar safra kesesi sağlığı konusunda bilgi ve risklerin farkındayken, bazıları da aniden sayfa taşı problemi ortaya çıkıncaya kadar bu durumdan habersizdir. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyetlerinize düşük kalorili yemekler; bolca lif içeren meyve, sebze, yapraklı yeşillikler dahil etmek iyi bir fikirdir.

Aşağıda; sağlıklı bir safra kesesi için diyetinize dahil etmeniz gereken gıdaların bir listesi bulunmaktadır:

Taze Meyve ve Sebzeler

Taze meyve ve sebzeler içerdikleri yüksek lif ile iyi bir safra kesesi diyeti için vazgeçilmez besinlerdir. Avokado, çilek, üzüm, pancar, salatalık ve elma, safra taşı problemleri yaşamanıza engel olabilecek gıdalardır. Bu öğelerin yanı sıra; havuç, soğan, brokoli, kızılcık ve hatta Brüksel lahanasını da diyetinize ekleyebilirsiniz.

Et, Balık ve Tavuk

Derisi alınmış kümes hayvanları eti, herhangi bir balık türü ve kuzu eti; az yağlı bir safra kesesi diyeti için mükemmel seçeneklerdir.

Az Yağlı Süt Gıdaları

Herhangi bir süt ürünü aldığınızda, az yağlı veya yağsız olduğundan emin olun. Ayran, keçi sütü, soya sütü, yoğurt, her çeşit peynir ve ekşi krema oldukça yararlı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Gıdalar ve İçecekler

Safra kesesi diyeti için olmazsa olmaz ürünler olduğu gibi kaçınmanız gereken bazı öğeler de var. Bu ürünler aslında safra taşları oluşumu için daha büyük bir risk anlamına gelebilir.

Rafine Karbonhidratlar

Rafine olmuş karbonhidratlar arasında sofra şekeri, şurup, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve agav şurubu gibi rafine ve işlenmiş şekerler bulunur. Rafine karbonhidratlar neredeyse tüm lif, vitamin ve minerallerden arındırılmıştır. Bu nedenle “boş” kalori olarak kabul edilebilirler. Beyaz un ile yapılmış herhangi bir gıda rafine edilmiş karbonhidratlarla doludur. Mümkün olduğunca bu gıdalardan kaçının.

Tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar (şekerler) aldığınız günlük kalorilerin %5’inden daha az seviyede tutulmalıdır. Bu sadece kadınlar için beş çay kaşığı ve erkekler için yaklaşık dokuz çay kaşığı anlamına geliyor. Maalesef günlük yaşantımızda çoğumuz bundan çok daha fazlasını tüketiyoruz! Safra kesenizi daha sağlıklı tutmak için ne kadar tatlandırıcı kullandığınıza dikkat etmelisiniz.

İçecekler

Çay, şarap, alkolsüz içecekler, bira ve hatta şekerlendirilmiş meyve suları gibi tatlandırılmış herhangi bir içecek, safra kesenizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Dondurulmuş veya Konserve Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler sağlıklı bir safra kesesi diyeti için önerilirse de, dondurulmuş veya konserve edilmiş olanlar, safra kesesi çalışmasını zorlaştıran katkı maddeleri içerebilir. Bol miktarda sebze ve meyve yiyin, ancak taze olduklarından emin olun.

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir