safra kesesi diyet listesi
Diyet

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme, ameliyat sonrası sürecin daha iyi gitmesi amaçlı oldukça önem teşkil etmektedir. safra kesesi ameliyatı sonrası beslenmeye ne kadar dikkat edilirse, safra kesesi taşı ameliyatı sonrası iyileşme süresi de o denli hızlı olur.

Safra kesesi, karaciğerde bulunan yaklaşık 10 cm x 4 cm boyutlarında hayati olmayan bir organdır. Safra kesesi, yağlı gıdaların sindirimi sırasında serbest bıraktığı safra içerir, bu tür gıdaların işlenmesinde sindirim sistemine yardımcı olur. Bazen, diyette önemli miktarda yağ veya yağ eksikliği nedeniyle, safra kesesi oldukça acı veren safra taşlarını geliştirir. Safra taşları ultrasonik dalgalarla çözülemezse, safra kesesi cerrahi olarak çıkarılacaktır.

Yeme alışkanlığı
Safra kesesini çıkarmak için ameliyat edildikten sonra sindirim sistemini zorlamamak önemlidir. Ameliyat sonrası, insanlar ishal ve diğer sindirim sorunları yaşayabilir; Sağlıklı beslenme uygulamalarını sürdürmek ve belirli gıdalardan kaçınmak, rahatsız edici yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Yemek yerken, küçük ısırıkları almak, yiyeceği iyice çiğnemek, sadece acıktığında yemekten ve memnun olana kadar yemek yemekten önemlidir. Stres nedeniyle aşırı yeme veya yeme sorunu daha da kötüleştirebilir.

diyet

 

Önerilen gıdalar
Taze yiyeceklere odaklanmak, yalnızca vücudun iyileşmesine izin vermez, aynı zamanda genel sağlığı iyileştirir. Tatlı patates, pancar, salatalık, yeşil fasulye, ılımlı avokado, taze sarımsak ve soğan, domates, üzüm, üzüm suyu, elma, elma suyu, çilek, sebze suyu, papaya, armut, limon, soğuk su balığı, keten yemeği ve sağlıklı Zeytin ve keten yağı gibi yağlar tüm iyi yemek seçenekleridir.

Kaçınılması gereken yiyecekler
Kolay sindirilemeyen, alkol ya da kafein içeren gıdalar, yüksek yağlardır – özellikle doymuş ve trans yağlar ya da olası rahatsız edici yan etkilere (örneğin gaza neden olan) diyetten çıkarılmalıdır. Yağ oranı yüksek ve ameliyat sonrası işlemleri zor olan gıdalar arasında kızarmış yiyecekler, kırmızı et, domuz eti, yumurta, margarin, dondurma ve çikolata bulunur. Portakal, greyfurt ve mısır sindirmek için de zor olabilir; Buğday ve arpa sindirim sistemini tahriş edebilir. Turp, şalgam, karnabahar ve lahana gibi sebzeler, bu süre zarfında da gaz oluşumuna neden olma eğilimindedir.

 

diyet1

 

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme son derece dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Operasyon sonrası yapacağınız diyet ve beslenme durumu, hastalığınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir