parmaklarda uyuşma
Genel

Parmak Uyuşması (Parestezi) Neden Olur?

Parmaklarda uyuşukluk (uyuşma) ya da parestezi hissi, uzun süre hareketsizlik durumlarına veya aşırı sıcaklık değişikliklerine ani maruz kalınmasına geçici bir yanıt olabilir; Bununla birlikte, daha ciddi ve ciddi bir patolojinin altta yatan bir belirtisi olabilir. Parmaklarda uyuşukluk birçok tıbbi, cerrahi ve hormonal koşullarda ortaya çıkmaktadır.

Parmağınızdaki uyuşukluk sonrasında deri renginde veya sansasyonlarda başka değişiklikler varsa, patolojik sürecin dokuların kalıcı hasarına veya tahrip edilmesine mani olmak için ciddi tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Parmaklarda uyuşma nedenleri

Parmakta uyuşma genellikle geçici veya ciddi bir patolojinin bir belirtisidir. Semptomları gidermek için başlıca nedenleri ve sunum biçimlerini belirlemek çok önemlidir. Parmakların uyuşmasıyla beraber ortaya çıkabilen az sık görülen tıbbi durum şunlardır:

Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu, karpal tünelden çıkarken (bilek seviyesinde) medyan sinirin sıkışması nedeniyle karakteristik belirtiler üretir. Sert fiziksel aktivite, elin tekrarlayan fiziksel hareketi veya bilek seviyesindeki aktivite (daktilo veya bilgisayarda uzun saat çalışmalar) karpal tünel sendromu oluşturabilir.

Buna ek olarak, hamilelik ve hormonal bozukluklar gibi durumlar da karpal tünel sendromuna yol açabilir.

Ulnar sinir travması

Ulnar sinir eller ve ön kollardan geçer ve genellikle kas ve tendon kılıfları altına girer; Bununla birlikte, bazı etkinlikler, elin duruşu, travmatik olaylar ve kazara düşme, parmakların hissizleşmesine ek olarak el kaslarının ağrı, rahatsızlık ve duyusal açıklarına yol açabilecek ulnar sinirin sıkışmasına neden olabilir.

Periferik nöropati (Sinir Ucu İltihabı)

Periferik nöropati, etkilenen sinirler tarafından verilen alan boyunca uyuşma ve değişmiş duyu (veya motor duyu) yol açabilen devam eden inflamatuar veya otoimmün süreçlerin bir sonucu olarak sinirlere (öncelikle sinir örtüsü veya miyelin kılıfları) akut veya kronik hasar meydana getirir. Teşvik uyarısı kontrol edilmiyorsa, hastalık süreci büyük kas gruplarını ve vücudun organlarını içerebilir. Periferik nöropati uzun süre ayakta ve az kontrollü diyabet, multipl skleroz, kronik alkolizm, B12 Vitamini gibi bazı mikro besin maddelerinin eksikliği, folat ve cıva gibi bazı ağır metallerin toksisitesi nedeniyle ortaya çıkabilir.

Servikal spondiloz (Omurga Hastalıkları)

Dejeneratif kemik bozuklukları (yaş, düzensiz duruş, diyabet, osteoporoz, osteopeni, kemik tümörleri gibi bazı tıbbi veya hormonal bozuklukların bir sonucu olarak), servikal vertebra aşırı aşınma ve gözyaşı değişikliklerine maruz kalır ve bu kanalların açıklığını etkiler.

Servikal sinirlerin tutulması veya sıkışması aynı zamanda üst ekstremite hareketlerinin sınırlı kalmasına, sertlik ve ağrıya ve parmakların uyuşmasına neden olabilir.

Zayıf dolaşım

Zayıf dolaşımın merkezi pompalama birimi olan kalbi içerebilir veya içermeyebilecek bir takım nedenler olabilir. Parmak için toplam tıkanma veya yetersiz kan kaynağı sırasında, parmaklarda uyuşma ve sertlik olabilir. Şiddetli aritmi vakalarında, kalp, beyine, kalbe ve diğer organlara, iskemik hasara ve doku ölümüne yol açan hayati organlara kan akışını etkileyebilecek kadar yeterli kan pompası yapamayabilir.

İnme

Beyin, ellerin motor aktivitesini kontrol eden beynin bir bölümüne kan tedariğinin ani kesilmesinin bir sonucudur. İskemik değişiklikler hafif olduğunda, karıncalanma veya uyuşma birincil belirtilerdir. Herhangi bir müdahale yapılmazsa, tamamen hareket kaybı ortaya çıkabilir.

Mineral ve vitamin eksiklikleri

Belli vitamin ve minerallerin eksikliği de kasların kasılma özelliğini bozarak parmakların uyuşmasına neden olabilir. Bunlar, düşük seviyelerde kalsiyum (hipokalsemik tetanik), magnezyum ve çinko eksikliği (sinir impulslarının iletilmesinde sapmalar) ve B12 vitamini eksikliği içerir. Diğer koşullar, kronik böbrek yetmezliği durumundaki D vitamini kusurlarını içerir. Böbrek Sağlığı İçin en Faydalı Besinler konumuza da göz atabilirsiniz.

Diyabetik nöropati (Diyabetik Sinir Hasarı)

Uzun süre ayakta ve iyi kontrol edilmeyen kan şekeri seviyeleri, ozmotik gradyan sonucu sıvı birikimi ile sinirlerin açıklığını etkiler. Diyabetik nöropatinin diğer özellikleri arasında değişen duyumlar, aşırı susama, idrara çıkma ve yorgunluk hissi yer alır.

Diğer nedenler

Diğer koşullar arasında radyasyona maruz kalma, belirli kimyasallar ve ağır metaller, dolaşım bozuklukları ve kronik sigara içiciliği sayılabilir.
Parmaklarda uyuşma tedavisi

Parmakların uyuşukluk sık sık atakları bir panik ve endişe uyandırır; Bununla birlikte, altta yatan bir patolojiyi de gösterir. Tedaviyi takiben, parmaklarda hissizlik belirtilerini yönetmek için aşağıda yer alan yöntemler kullanılabilir:

Yaşam tarzı değişikliği

Belirtilerin aşırı fiziksel aktivite ve fleksör retinakulum (tendonların ve sinirlerin önkoldan eli sokmasına izin veren yumuşak doku) içindeki basınca bağlı olduğu durumlarda yaşam tarzı ve davranışsal modifikasyona ihtiyaç duyulabilir. Ağrı ve uyuşukluk belirtilerini gidermek için ilaçlar ve masaj gereklidir.

Düzenli olarak egzersiz yapın

Konjenital veya edinsel koşulları yönetmek için, genellikle rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olan fizik tedavi veya rahatlama egzersizleri önerilir. Karıncalanma veya uyuşukluk rahatsız edici belirtiler, hamilelik gibi fizyolojik koşullardan kaynaklanıyorsa rahatlatıcı ve stres giderici egzersizlerden muazzam bir yardım alabilirsiniz

Sıcak ve soğuk kompres

Sıcak ve soğuk kompresler, dokuların iltihaplanma şişmesini giderir (ayrıca uyuşukluk toparlanma hızını arttırmak için etkilenen bölgede kan akışını artırmaya yardımcı olur), buna ek olarak soğuk ve sıcak kompresler, ayrıca şişen ve hasar gören hasarları azaltarak sinirlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Yemeklerinizi değiştirin

Kan dolaşımında kalıcı değişiklikler yapmak için yemeklerinizi düşük kolesterol, yüksek lif ve yüksek antioksidan gıdalar için değiştirmelisiniz. Ayrıca kan basıncınızı ve serum kolesterol konsantrasyonunuzu kontrol etmek için sigara içmeyi bırakın ve yaşam tarzınızı geliştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir