Osteomyelit Tedavisi
Hesaplama Araçları

Osteomyelit Tedavisi

Osteomyelit nedir?

Osteomyelit, kemikte enfeksiyondur. Osteomyelit bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Farklı bakteri türleri tipik olarak farklı yaş gruplarını etkiler. Çocuklarda osteomiyelit en çok kollar ve bacakların uzun kemiklerinin uçlarında, kalçaları, dizleri, omuzları ve bilekleri etkiler. Yetişkinlerde, omurga, ayak veya pelvis kemiklerinde daha sık görülür.

Osteomyelit tedavisi (ameliyatı) nedir?

Birçok durumda, osteomiyelit, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Bir biyopsi elde edilirse, bu en iyi antibiyotik seçimine yardımcı olabilir. Osteomiyelitin antibiyotiklerle osteomiyelit tedavisi süresi genellikle dört ila sekiz hafta arasındadır, ancak enfeksiyonun tipine ve tedavilere verilen cevaba göre değişir. Bazı durumlarda, etkilenen alan ağrıyı azaltmak ve osteomiyelit tedavisini hızlandırmak için bir ayraç ile hareketsiz hale getirilecektir.

Bazen osteomiyelit ameliyatı gerekebilir. Lokalize bakterilerin (kemik apsesi) bir alanı varsa, bunun açılması, yıkanması ve boşaltılması gerekebilir. Hasarlı yumuşak doku veya kemik varsa, bu durumun çıkarılması gerekebilir. Kemiğin çıkarılması gerekiyorsa, kemik grefti ile değiştirilmesi veya osteomiyelit ameliyatı sırasında stabilize edilmesi gerekebilir.

 

Osteomyelit belirtileri

 

Osteomiyelite neden olan nedir?

Osteomyelitin kemik enfeksiyonunu geliştirmenin birkaç farklı yolu vardır. Birincisi, bakterilerin kan dolaşımı (bakteriyemi) boyunca ilerlemesi ve kemiğe yayılmasının bir enfeksiyona yol açmasıdır. Bu genellikle, hasta vücudun başka bir yerinde, zatürre, apse edilen bir diş veya kan yoluyla kemiğe yayılan bir idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon geçirdiğinde ortaya çıkar.

Kemiğe göre açık bir yara, osteomyelite yol açabilir. Bu en sık altta yatan periferal vasküler hastalık, periferik nöropati veya diyabet ile olur. Açık bir kırık (bileşik kırık) ile deriden delen kemik bakterilere maruz kalmaktadır. Bu osteomiyelit riskini artırır.

Kemik etrafındaki yeni bir Osteomyelit ameliyatı veya enjeksiyon da kemiği bakterilere maruz bırakabilir ve osteomyelite yol açabilir.

Koşulları olan veya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçları olan hastalar, osteomiyelit gelişmesi için daha yüksek risk altındadır. Risk faktörleri arasında kanser, kronik steroid kullanımı, orak hücre hastalığı, insan immün yetmezlik virüsü (HIV), diyabet, hemodiyaliz, intravenöz ilaç kullanıcıları, bebekler ve yaşlılar bulunur.

Osteomyelit belirtileri nelerdir?

Osteomyelit belirtileri büyük ölçüde değişebilir. Çocuklarda, osteomiyelit çoğunlukla daha hızlı oluşur. Etkilenen kemik üzerinde ağrı veya hassasiyet geliştirirler ve etkilenen ekstremiteyi kullanmakta güçlük çekebilirler ya da şiddetli ağrıya bağlı olarak kilo almak ya da yürümeye zorlanabilirler. Enfeksiyon bölgesinde ateş, titreme ve kızarıklık da olabilir.

Erişkinlerde osteomiyelit belirtileri sıklıkla daha yavaş gelişir ve etkilenen kemik, sertlik ve bulantı üzerinde ateş, titreme, sinirlilik, şişlik veya kızarıklık içerir. Diyabet, periferik nöropati veya periferik damar hastalığı olan kişilerde ağrı veya ateş olmayabilir. Tek semptom, kötüleşen veya iyileşmeyen bir cilt döküntüsü alanı olabilir.

Akut osteomiyelit hızlı bir başlangıç ​​ile ortaya çıkar ve genellikle ağrı, ateş ve sertlik semptomları eşlik eder. Genellikle deride yaralanma, travma, cerrahi veya yaralardan cilt ülserasyonundan sonra meydana gelir.

Kronik osteomiyelit başlangıçta sinsi (yavaş). Osteomyelitin daha önceki bir enfeksiyonunun sonucu olabilir. Birden fazla antibiyotik tedavisine rağmen, tekrarlanabilir. Kronik osteomiyelit semptomları süptildir ancak ateş, ağrı, kızarıklık veya enfeksiyon yerinde deşarjı içerebilir.

 

Osteomyelit ameliyatı

 

Osteomyelit nasıl teşhis edilir?

Osteomiyelit teşhisi tam bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile başlar. Tıbbi öykü sırasında, doktor, vücudun başka yerlerinde, tıbbi geçmişini geçmişte, ilaç kullanımında ve aile tıbbi geçmişinde son enfeksiyonlar hakkında sorular sorabilir.

Fizik muayenede hassasiyet, kızarıklık, şişlik, azalmış veya ağrılı hareket açıklığı ve açık yaralar aranır.

Doktor daha sonra osteomiyelit teşhisine yardımcı olmak için testler isteyebilir. Mevcut bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için birkaç kan testi kullanılabilir. Bunlar tam kan sayımı (CBC), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP) ve kan kültürlerini içerir. Bunların hiçbiri osteomiyelit için spesifik değildir, ancak vücutta bir miktar enfeksiyon olabileceğini düşündürmektedir.

İlgili kemiklerin görüntüleme çalışmaları yapılabilir. Bunlar düz radyografiler (X-ışınları), kemik taramaları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve ultrasounds içerebilir. Bu görüntüleme çalışmaları, osteomiyelit ile ortaya çıkan kemiklerdeki değişikliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Bir kemik bölgesi olası osteomyelit ile tanımlandıktan sonra, hangi bakterinin dahil olduğunu kesin olarak belirlemek için kemiğin biyopsisi alınabilir ve bunun kültürü antibiyotik tedavisi için en iyi seçimi gösterebilir.

  • Osteomiyelit, bir kemik enfeksiyonu.
  • Osteomyelit herhangi bir yaş grubunda ortaya çıkabilir.
  • Osteomyelit tedavisi antibiyotik, splint veya cerrahi olabilir.
  • Osteomyelitin tanısında veya tedavisinde bir gecikme kalıcı defisitlere yol açabilir.

 

Osteomyelitin prognozu nedir?
Erken tanı ve uygun tedavi ile osteomyelitin prognozu iyidir. Antibiyotik rejimleri, dört ila sekiz hafta boyunca ve bazen ona neden olan bakterilere ve hastanın tepkisine bağlı olarak osteomiyelit tedavisi daha uzun süre kullanılır. Yaygın olarak, hastalar uzun süreli komplikasyonlar olmadan tam iyileşme yapabilirler.

Bununla birlikte, tanı veya tedavide uzun bir gecikme varsa veya tehlikede olan lokal kan akımı ile travma nedeniyle belirgin kemik ve yumuşak doku hasarı varsa, kalıcı fonksiyonel bozukluklara yol açabilir ve / veya hastayı yeniden ortaya çıkmaya daha yatkın hale getirebilir. Eğer Osteomyelit ameliyatı veya kemik grefti gerekiyorsa, bu iyileşme için gereken süreyi uzatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir