sinir sıkışması tedavisi
Genel

Omuzda Sinir Sıkışması

Omuz ağrısı, tüm yaş gruplarına mensup yetişkinlerde sık görülen kas-iskelet problemlerinden biridir. Omuz ağrısı için birçok potansiyel neden vardır. Bir sinir sıkışması nedeni olabilir. Sıkışan sinirin nasıl olduğunu anlamak, buna karşılık gelen tedaviler, omuzlarınızı daha iyi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Omuzdaki sinir sıkışması hakkında ne bilmeliyiz?

Nedenler
Sıkışan sinir, omuzdaki boyun ağrısının en yaygın nedenidir (özellikle zayıf eğitilmiş vücutlarda), belirli bölgelerde periferik sinir liflerinin aşırı gerilmesine neden olan yorucu fiziksel aktivitelere maruz kalan bireylerde (sinir geçerken servikal omurganın minik foramı) veya sinir eklemlere girdiğinde ortaya çıkar. Sıkışan sinirin diğer yaygın nedenleri şunları içerir:

⦁ Zayıf duruş veya yetersiz düzenlenmiş fiziksel aktiviteler
⦁ Obez bireyler
⦁ Uzun süren ve kötü düzenlenmiş fıtıklaşmış omurga diskleri ve yaygın osteoporoz

Belirtiler
Tedavi edilmediği takdirde sinir sıkışması, normal günlük aktivitelere büyük oranda müdahele edebilir. Üst ekstremitenin kas ve fonksiyonel aktiviteleri sinirler tarafından kontrol edildiğinden kötü yönetilen vakalarda donmuş omuz, kötü koordine edilen kas aktiviteleri, kollarda karıncalanma hissi, kollarda iğne hissi ve kötü düzenlenmiş kas aktiviteleri gibi belirtiler bildirilmektedir.

Teşhis ve testler
Çoğu durumda, ilgili sağlık öyküsü ve fizik muayene, omuzda sinir sıkışmasının bir ön tanı koyması için sağlık uzmanı tarafından gereklidir. Doktorlar aynı zamanda ilgili tıbbi, cerrahi ve fizik öyküler arar ve sinir tutulumunun derecesini belirlemek için değerlendirme testleri yapar. Ön tanı, uygun tedavi planını planlamak için lezyonun kesin sebebini ve yerini öğrenmek için BT taraması ve omurganın MR görüntüsü gibi özel testlerle teyit edilir.

Omuzdaki sinir sıkışması tedavisi

Birincil nedeni ve semptomların ciddiyetini göz önüne alarak, çok sayıda tedavi planlanabilir; en çok istihdam edilenler aşağıda listelenmiştir:

Buz tedavisi ve dinlenme
Akut ağrı tedavisi için buz tedavisi çoğu insanın iltihaplanmasını ve sinirin şişmesini azaltması için kullanılır. Üstelik, diğer müdahaleler hareketlerini uygulamaya başlayana kadar primer sinir tutulum yerini uyuşturur ve geçici olarak anestezi altına alır. Boynunuza koymadan önce buz paketinizi veya bir bezelye torbasını bir havluyla sarmanız önerilir.

İltihaplanmanın yayılımını azaltmak için ilgili ekstremiteye optimal dinlenme önerilir.

Omuzda sinir sıkışması için egzersiz
Omuzda sinir sıkılması için belli egzersizler, postürü düzelterek ve bağ dokusu matrisini stabilize ederek iltihaplanma derecesini azaltmada son derece yararlıdır. Profesyonel yardım almadan üst ekstremiteyi içeren yorucu egzersiz ve aktivitelerden kaçınmak son derece önemlidir.

Fizik tedavi
Fizik tedavi omuz seviyesindeki hareket aralığını arttırarak yardımcı olur. Ayrıca, ağrısız düzgün hareketi kolaylaştırarak fiziksel terapi, zarar görmüş sinirin çabuk iyileşmesini sağlamak için omuz eklemindeki kan akışını arttırmada yardımcı olur. Fizyoterapistler, ev egzersiz programı gibi geniş bir yelpazede tedavi yöntemleri sağlayabilir.

Enjeksiyon
Ağır şiddetli ağrı, rahatsızlık ve sıkışmış sinirin şiddetli iltihaplanması sonucu hareketin sınırlanması durumunda, sinir seviyesindeki enjeksiyon ağrı ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir. Ağrı başka müdahale yöntemlerine cevap vermeyen durumlarda endikedir.

Omuzda sinir sıkışması ameliyatı
Bütüncül veya alternatif tedavi yöntemlerine dirençli olan vakalarda cerrahiye ihtiyaç vardır. Fıtıklı servikal diskten kaynaklanan sıkışmış sinir, cerrahi tedaviye oldukça iyi yanıt verir.

Hastanın kaslarında ilave güçsüzlük varsa veya omuzdaki sinir sıkışması, daha ciddi sinir hasarları olduğuna dair bağırsak veya mesane (kauda ekina sendromu) üzerindeki kontrol kaybına neden olursa, cerrahi müdahale önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir