lupus hastalığı
Genel

Lupus Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lupus Hastalığı Nedir?

Lupus, sistemik lupus eritematosus veya SLE olarak da bilinir, bağışıklık sisteminizi etkileyen bir hastalıktır. Normalde bağışıklık sistemi mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşmaktadır. Vücudunuzu korumak yerine, bağışıklık sistemi vücudunuzun sağlıklı hücrelerine saldırmanın hatasını yapar. Lupus, eklemleriniz, deri, böbrekleriniz, kalp, akciğerleriniz, kan damarlarınız ve beyniniz dahil olmak üzere vücudunuzun neredeyse tamamını etkileyebilir.

Vücudunuzun hangi bölümden etkileneceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur. Çoğu insana göre, lupus vücudunuzun yalnızca birkaç bölümünü etkileyen hafif bir hastalıktır ve bazı hastalar iç organ problemleri (kalp ve akciğerlerde olduğu gibi) almaz, ancak deri ve eklem sorunları yaşarlar. Normalde, lupus gelişir ve giderse belirtiler yavaş yavaş gelişir. Bazıları için, ciddi ve hatta yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Organlarına zarar veren hastalıkları olan hastalar için bile, iyi bakım ve yönetim ile bir hasta ve sağlık hizmeti sunucusu arasında güçlü bir ortaklık olması durumunda, prognoz iyidir.

Lupusu olan 10 kişiden 9’u kadındır. Lupus, siyah kadınlarda beyazlardan üç kat fazla görülür. Hispanik / Latina, Asya ve Amerikan Hint kökenli kadınlarda daha sık görülür. Siyah ve Hispanik / Latina kadınları, diğer kadınlardan daha erken yaşlarda semptomlar gelişme eğilimindedir. Afrikalı Amerikalılar özellikle böbreklerinde daha ciddi organ problemlerine sahiptir. Lupuslu her insanda hafiften şiddetliye kadar uzanan ve zamanla gelip gidebilen farklı belirtiler bulunur. Lupuslu birçok kişi güneş ışığına duyarlı olduğundan (ışığa duyarlılık denir), cildin kızarıklıkları genellikle güneşe maruz kaldıktan sonra gelişir veya daha da kötüleşir.

Lupus gibi bir otoimmün bozuklukta, bağışıklık sistemi yabancı maddeler ile kendi hücreleri ve dokuları arasındaki farkı söyleyemez. Bundan sonra bağışıklık sistemi, basitçe vücudun kendisine saldıran antikorlar üretir. Bu, iltihaplanma, ağrı ve çeşitli organların hasar görmesine neden olur.

Bazen lupuslu insanlar “parlama” yaşarlar. Bazı semptomlar kısa sürelerle ortaya çıktığında kaybolur. Lupus için ilaç kullansanız bile semptomların daha da kötüleştiği zamanlar olduğunu göreceksiniz. Bir patlama sinyali geldiğini fark etmeyi öğrenmek, onunla baş etmek için gerekli adımları atmanıza yardımcı olabilir. Birçok kişi yorgun hissediyor ya da ağrı, kızarıklık, ateş, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ya da baş dönmesi hissediyor.

Lupus’u teşhis edecek tek bir test yok ve tanıyı yapmak aylar ya da yıllar alabilir. Lupus için herhangi bir tedavi yoktur, ancak ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri onu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Lupus neden olur?
Lupus nedeni bilinmiyor. Muhtemelen tek bir sebep yoktur, ancak hastalığa neden olacak şekilde birlikte çalışan genetik, çevresel ve muhtemelen hormonal faktörlerin bir kombinasyonu. Lupus bulaşıcı değildir – birinden yakalayamazsın. Spesifik bir “lupus geni” bulunamadı, ancak ailelerde de geçerli.

Lupus Belirtileri

Lupus’un birkaç formu vardır:

Sistemik lupus eritematosus (SLE). SLE en yaygın lupus türüdür. SLE, eklem, cilt, böbrekler, akciğerler, kalp, kan damarları, sinir sistemi, kan ve beynin de bulunduğu vücudun birçok yerini etkileyebilir. Her ne kadar SLE genellikle 15 ila 44 yaş arasındaki insanlarda gelişmesine rağmen, çocukluğunda veya sonrasında ortaya çıkabilir. SLE belirtileri değişir ve genellikle hem hastalık hem de sağlıklı dönemler vardır (ayrıca remisyon veya semptomlar da denir). Bazı kişilerin hastalığa karşı birkaç bulgusu vardır, diğerleri daha fazladır. Belirtileri şunları içerebilir:

 • Burun ve yanaklarda “kelebek” döküntü
 • Vücudun güneşe maruz kalan kısımlarındaki deri döküntüleri
 • Ağız veya burun delikleri
 • Ağrılı veya şişmiş eklemler
 • Ateş
 • kilo kaybı
 • saç kaybı
 • yorgunluk
 • Derin nefes alırken göğüs ağrısı
 • Soğuk veya stresli mor veya soluk parmaklar veya ayak parmakları
 • karın ağrısı
 • Böbrek iltihabı
 • baş ağrısı
 • paranoya
 • şizofreni
 • halüsinasyonlar
 • depresyon
 • Sorun düşünmek
 • kan pıhtıları

İlaca bağlı lupus

Bu tür lupus bazı reçeteli ilaçlara tepki vermektedir. Bu tip lupusun belirtileri böbreklerinizde veya merkezi sinir sisteminizde sorun yaşamadığınız sürece SLE’ye benzer. Belirtiler ortaya çıkmadan önce ilacı almanın yıllarca sürebilir. İlacın kullanımını bıraktıktan sonra, semptomların gitmesi günler, haftalar veya aylar alabilir.

Yenidoğan lupusu

Seyrek olmakla birlikte, SLE veya diğer bağışıklık sistemi rahatsızlıkları olan bazı yeni doğmuş bebeklerde lupus görülür. Yenidoğan lupuslu bebekler ciddi bir kalp kusuruna sahip olabilirler. Yenidoğan lupuslu bebeklerin yaklaşık yarısı kalp rahatsızlığı ile doğar. Bu durum kalıcıdır, ancak bir kalp piliyle (kalpte ritim oluşturmasına yardımcı olan bir cihazla) tedavi edilebilir. Etkilenen diğer bebekler ciltte kızarıklık veya karaciğer problemleri yaşıyor olabilir. Bazı bebeklerin hem kalp hem de cilt problemleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir