Lenfödem tedavisi
Genel

Lenfödem Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenfatik sistem ve dokularda (örneğin, proteinler ve lipidler gibi bileşikleri ihtiva eden), lenf sıvısı taşınmasından sorumludur lenf damarları karmaşık ve geniş bir ağ ile karakterize edilir. Nakil sırasında sıvı lenf düğümleri tarafından filtrelenir – bunlara konut lenfositleri dahildir. Bu şekilde, lenfatik sistem vücudun dokunulmazlığının ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir tıkanıklık lenf damarlarında olduğunda lenf sıvısı etkin bir kan dolaşımına geri değildir ve bu lokalize şişlik yani lenfödem neden olabilir. Bu şişme yalnızca bacaklarda ve kollarda değil aynı zamanda baş, boyun, göğüs, gövde veya cinsel organlarda da olabilir.

Aşamaları

Lympödem, aşamasına göre daha da kategorize edilir:

Evre 0 (subklinik veya latent)
Bu aşama aylarca ya da yıllarca ortaya çıkabilir, ancak belirtiler yaygın değildir. Şişme henüz görülmemekle birlikte, lenfatik sistem hasar görmüştür.

Evre I (hafif)
Görülebilen şişme başladı ve cilt basıldığında içeri girinti açtı ancak yara izi için görünür bir kanıt bulunmadı. Etkilenen ekstremiteyi kaldırmak, ekstremitenin normal konumuna geri dönene kadar şişmeyi geçici olarak azaltabilir.

Evre 2 (orta)
Şişkinlik artar ve yükselme şişmeyi azaltmaz. Cilt girinti göstermez, ancak skarlasma (fibroz) nedeniyle sağlamlaşır.

Evre 3 (şiddetli lenfostatik filantiasis)
Cilt çok şişirilir, etkilenen vücut kısmı hacim ve hacim olarak şişer ve cilt dokuyu değiştirmiştir.

Lenfödem Türleri:

Primer lenfödem

Lenfatik sistemde fizyolojik bir deformasyon olduğunda ortaya çıkan, bu nadir ve kalıtsal lenfödem tipleri vardır. Ne yazık ki, ailede lenfödem öyküsü bir insanda gelişimi için bir gereklilik değildir.

Konjenital lenfödem (veya Milro hastalığı) – bu lenf sistemindeki bir arıza ile ilişkili gibi görünmektedir lenfödem kalıtsal şeklidir. Doğumdan itibaren bulunur ancak bir yaşına kadar olan herhangi bir noktada ortaya çıkabilir. Bu form, yaklaşık %20-25 primer lenfödem vakasını temsil eder.

Lymphedema meyve suyu (veya Meige hastalığı) – bu primer lenfödem vakalarının %65-80’ini oluşturur. Belirtiler puberte sırasında en belirgin hale gelir. Dişilerde daha yüksek insidans, patogenez ile östrojen arasında bir ilişki olduğunu düşündürebilir.

Geç Başlangıçlı lenfödem (veya lenfödem tarda) – bu formu yaş 35 yıl takip fakat sadece birincil lenfödem vakaların yaklaşık %10’unu oluşur.

İkincil lenfödem

İkincil lenfödem, aksi takdirde sağlıklı bir lenfatik sistemde hasar veya tıkanma olduğunda ortaya çıkar. Lenf sisteminin engellenmiş işleyişi, bir kişinin bağışıklığının önemli bir bileşenini ortadan kaldırır ve böylece vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını daha da zorlaştırır.

Filariasis hastalığın en büyük katkıda bulunan faktörüdür – parazit Wuchereria bancrofti taşıyan sivrisinekler yoluyla insanlar arasında yayılır bir parazit enfeksiyonudur. Lenf sisteminde hasara neden olur ki bu da sonuç olarak lenfödemin karakteristik şişmesi ile sonuçlanır.

Malign kanser ve ameliyatla tedavisi, sekonder lenfödemin de çok yaygın bir nedenidir. Bunun nedeni lenf düğümlerine ve lenf damarlarına zarar verebilecek bölgesel lenf nodlarının veya lenf damarlarının çıkarılmasını içermesidir. Aynı şekilde yanık ve radyasyona bağlı hasar, bu lymphedema olasılığını artırabilir.

Lenfödem Tedavisi

Lenfödem terapisinin erken evrelerinde, hastaların lenf sıvısı drenajını başlatmak için günlük tedaviye ihtiyaç duymaları ve etkilenen bölgenin hacmini azaltmaları sık görülür. Bu yoğun faz, durumun ciddiyetine bağlı olarak birkaç hafta sürebilir.

Tedavinin bakım fazı bunu takip eder ve durumun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için çeşitli teknikler içeren bireysel hasta tarafından güçlü bir şekilde yönlendirilir. Bu safhanın amacı, yoğun fazda elde edilen azaltılmış şişmeyi sürdürmektir.

Bireylerin kendini masaj teknikleriyle ve lenf sıvısının akışını tetiklemek için kompresyon giysilerini kullanarak durumu yönetmelerine izin vermek için yeterli hasta eğitimi gerekir. Lenf drenajını iyileştirmek ve sıvı birikimi riskini azaltmak için hareket egzersizleri de önerilir. Tedavinin ilerlediğinden ve beklenilebileceğinden emin olmak için hastaya destek vermeye ve düzenli incelemelere devam etmek önemlidir.

Dekodgestif lenfatik tedavi (DLT)

Dekonstrüktif lenfatik tedavi, lenfödem için birinci basamak tedavidir ve durumun tedavisi mümkün olmamasına rağmen semptomların kontrolü için çok kullanışlıdır. Aşağıdakileri içeren DLT’nin dört ana bileşeni vardır:

  • Etkilenen ekstremiteden fazla sıvıyı çıkarmak ve gelecekteki birikimi azaltmak için sıkıştırma bandajları.
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için yeterli cilt bakımı.
  • Etkilenen bölgedeki lenf sıvısının drenajını arttırmak için hareket egzersizleri.
  • Manuel lenfatik drenaj (MLD) ve masaj teknikleri, lenf akışkan akışını uyarır ve şişmeyi azaltır.

Lenfatik sistem, lenf sıvısının vücuda taşınması için vücudun etrafındaki kasların hareketine dayanır. Kasları desteklemek ve sıvının bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için lympödemden etkilenen vücut parçaları etrafına sıkıştırma bandajları veya kollar, eldivenler, çoraplar veya çorap gibi giysiler takılabilir. Sıvının geri dönüşünü azaltmak için sıkıştırma bandajlarını bir MLD oturumundan sonra etkilenen kola uygulamak genellikle yararlıdır. Sonunda, hasta kendi başlarına bandajları doğru bir şekilde uygulayabilmeli, terapilerinin bağımsız bir şekilde sürdürülmesine devam edebilmelidir. Velkro sargılar, kendi kendine uygulama kolaylığını artırdıkları için bu açıdan yararlıdır.

Cilt için uygun bakım, enfeksiyon riskini azaltmak için lenfödem geçiren bir birey için gereklidir. Selülit gibi enfeksiyonlar bu hastalarda daha sık görülür ve cildi kesiklerden ve diğer travmadan korumak için özen gösterilmelidir.

Lenf drenajını teşvik eden kasları uyarmak için tasarlanmış hareket egzersizleri, lenfödemle ilgili şişme olaylarının önlenmesinde önemlidir. Bu, genellikle, yüzme, bisiklet sürme veya yürüme gibi tüm vücut aktiviteleri ile hedefe yönelik kas egzersizlerinin bir kombinasyonunu içerir.

MLD, sıvının şişmiş bölgelerden vücudun dışına boşaltılabileceği bölgeye taşınması için tedavinin başında merkezi bir rol oynar ve genellikle özel bir masaj terapisti tarafından yürütülür.

Basit lenfatik drenaj (SLD), bakım evresinde şişkinliğin tekrarını önlemek için bireysel veya bakıcı tarafından da öğretilebilir ve uygulanabilir masaj teknikleridir.

Diğer Tedaviler

Nadiren, lenfödem tedavisinde ameliyat gerekebilir. Bu, etkilenen bacaklardaki fazla cilt, doku veya yağın alınmasını veya lenfatik sistemde sıvı akışının restorasyonunu içerebilir. Etkilenen ekstremitelerin büyüklüğü bireylerin yaşam kalitesini önemli derecede engelleyecek ciddi vakalar için ameliyat rezervidir.
Liposuction, yağın bölgeden çıkarılması için kullanılan küçük bir kesi yoluyla ince bir tüp yerleştirilmesini içerir. Genellikle en az bir yıl boyunca şişmeyi azaltmak için bu prosedürü takip ederek bir sıkıştırma giysisi giyilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir