Genel

Kuyruk Sokumunda Ağrı ve Şişlik Sebepleri

Kuyruk Sokumu Neresidir?

Kuyruk sokumu bölgesi her insanda omuriliğinin bittiği noktada bulunur. Bu bölge vücudumuzun en sert kemiklerinden birisini bulundurur ve kemiğin herhangi bir şekilde darbe alması sonucunda iyileşme süreci çok uzun sürebilir. Özellikle bu kemiğin kırılması, hastanın yaşına da bağlı olmak üzere çok geç eski haline döndürülebilir. Zira kemik, kırığa alçı yapılabilecek bir konumda değildir. Çok serttir fakat bazı dış darbeler sonucunda kırılması da elbette mümkündür.

Kuyruk Sokumu Ağrılarının Nedenleri

Kuyruk sokumu ağrıları bahsettiğimiz gibi bir dış darbe sonucunda oluşabilir. Kişi bu darbeyi aldığı için sebebi de zaten bilmektedir fakat bunun dışında kalıtsal veya başka nedenler ile de kuyruk sokumu ağrısı çekilebilir. Madde madde bu kuyruk sokumu ağrılarını ve belirtilerini inceleyelim.

Romatizmal Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar kemik ile alakalı olduğu için nadir de olsa kuyruk sokumu bölgesine de aksedebilir. Nadir görülen bu hastalığın ağrısı hafif ve belli aralıklarla gelen sızı şeklindedir. Doktorunuza başvurabilir veya yılın belli dönemlerinde kaplıca tedavisi ile termal kürleri deneyebilirsiniz.

Kalıtsal Kemik Bozuklukları; Doğumsal bozukluklar sebebiyle de bölgede ağrı gerçekleşebilir. Yanlış büyüyen kemikler belli bir yaştan sonra kuyruk sokumuna normalden fazla yük bindirebilir. 20 yaşında ağrısı olmayan hastanın kilo artışı sebebiyle 30 yaşında ağrısı çıkabilir veya tam tersi de olabilir. En doğru tanıyı ve tedaviyi yöntemini elbette hekiminiz belirleyecektir.

Hamilelik; Özellikle normal doğumlarda bağ dokuları ve kemikler bebeğin uyguladığı hacimle çok zorlanırlar. Vücut elbette doğum için kusursuz tasarlanmıştır fakat bazı anne adaylarının kendilerine çok dikkat etmemesi sebebiyle ters hareketler yaparak bu bölgeleri daha zorlaması mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda veya çocuğun çok büyük olması gibi nedenler ile bu bağlar zorlanabilir. Hamilelik sürecinde hissedilebilecek kuyruk sokumu ağrısı, normal doğum sürecindeki zorlanmalar ile zirve yapabilir. Çoğu hastanın doğum sonrası bu dokuları kendi vücudu tarafından onarılır fakat bazı durumlarda da bu ağrılar kalıcı olabilir. Doktorunuz bu bağ dokularını onararak vücut iskeletine binen yükü azaltacaktır, bunun tek yöntemi de ilaç tedavisidir.

Kuyruk Sokumu Ağrılarının Belirtileri

Bacak Ağrıları: Bacaklarını anlamsız yere kuvvetli bir şekilde ağrıyorsa bu kuyruk sokumu kaynaklı olabilir. Zaman zaman kuyruk sokumunuz ve sonrasında bacağınız ağrıyorsa bir doktor kontrolüne girmelisiniz. Zira o bölgedeki sinir sistemleri hasar görmüş olabilir, hasarı daha fazla büyütmemek için tedavi görülmesi gerekecektir.

Cinsel İlişki Ağrıları: Bölge itibariye kuyruk sokumu bölgesinde oluşan bir hasar, kadınlarda ve erkeklerde cinsel ilişkinin verdiği baskı ile ağrı şeklinde kendisini gösterebilir. Sürekli olarak aynı ağrıları yaşayanlar doktora başvurmalıdır. Bu genel olarak hamilelik sonrasında kadınlarda görülen bir ağrı türüdür.

Oturamamak: Normalde kuyruk sokumunuzda ağrı olmayabilir fakat bir süre oturduktan sonra bölgede sızı şeklinde giderek şiddetlenen bir ağrı söz konusu olacaktır. Bu aslında iyi bir haberdir, kuyruk sokumunda oluşan hasarın az olduğunu gösterir. Kuyruk sokumunuzu bir yere vurmuş olabilirsiniz veya dolaşım hastalıklarına kadar giden çok farklı sebepleri de olabilir. Tanı koyulması amacı ile en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Tuvalet Ağrıları: Özellikle dışkı çıkarımı esnasında oluşan ağrı da kuyruk sokumu ağrısının belirtisidir. Dışkının etkisi ile genişlemeye çalışan bölge kuyruk sokumunu zorlayarak ağrıya sebep verir. Bu ağrı da kuyruk sokumunda oluşmuş hassasiyetin neticesidir.

Kuyruk Sokumunda Oluşan Şişliğin Nedenleri

Kuyruk sokumundaki ağrıların üzerinde bir de şişlik bulunuyorsa bunun çok yüksek oranla sebebi kıl dönmesidir. Kuyruk sokumunda bulunan kıl veya kıllar deri dışına çıkamadıkları zaman içeride büyümeye başlar. Kıllar büyüdükçe etraflarında bir kese oluşur ve bu da bölgede bir şişkinliğe sebep olur. Bu aşamada tedavi edilmezse enfeksiyon kapan bölge de iltihap oluşumları başlar. Şiddetli ağrı, çamaşırı ıslatacak kadar iltihap, oturmakta zorluk gibi bir çok belirtisi vardır. Çok ağrılı olduğu için hasta tarafından tespit edilmemesi imkansızdır. Günümüzde bu hastalık için cerrahi yöntemlerin yanında daha ağrısız ve pratik yeni yöntemler de uygulanarak hastaların kıl dönmesinden kurtulması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir