kolon kanseri belirtileri
Hastalıklar

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri nelerdir başlıklı makalemizde, kolon kanserine dair bilgiler ve kolon kanseri belirtisi nelerdir sorularına cevap bulacağız.

Kolon kanseri, kolorektal kanser olarak da bilinir, en önemli ve tehlikeli kanser formlarından biridir.

Kolonun duvarı boyunca polip birikmesiyle başlar; Bu polipler üredikçe, hastayı ciddi sindirim problemleri ile karşı karşıya getirir. Polipler iyi huylu, yani kanserli olmayan, tipik olarak sadece rahatsızlığı olan hastayı sunarlarsa; Bununla birlikte, kanserli hale gelmeleri durumunda, kanser hücrelerinin bu ve vücudun diğer kısımlarına yayılmasına neden olarak hastanın ömrünü önemli ölçüde tehdit eder.

Kolon kanserinin bu kadar ölümcül nedenlerden biri: tespit edilmesi zor. Bu makalede, kolon kanserinin erken belirtilerinin, mide gribi veya irritabl bağırsak sendromu gibi diğer, çok daha az tehlikeli sağlık sorunları ile karıştırılması kolaydır (ve bu nedenle yetişkin erkekler ve kadınlar kendilerini kolon kanseri için test yaptırmak için önemlidir) . Peki, kolon kanseri belirtisi nelerdir?

Kolon kanseri belirtisi nelerdir?

Kabızlık
Normal bağırsak hareketleri olan zorluklar birçok konunun bir göstergesi olabilir: teknik olarak, genellikle hastanın yeterince lif almaması ve yeterince su içmemesi anlamına gelir. Yeterli lif ve su olmadan, bağırsaklar kuruyabilir ve gıda atıklarının vücuttan ve vücuttan verimli bir şekilde hareket etmesini zorlaştırır.

Bununla birlikte, kabızlık, daha büyük sorunların, yani kolon kanserinin bir işareti olabilir. Bunun nedeni, kolondaki poliplerin varlığının gıda atıklarının ilerlemesini yavaşlatması ve onu vücuttan dışarı atmanın daha zor hale gelmesidir. Kabızlık ile düzenli olarak mücadele ediyorsanız, Kolon kanseri için test yaptırmak konusunda doktorunuzla konuşun.

İshal
Atıkların vücuttan etkili bir şekilde yıkanması sorunlarına gelince, ishal ve kabızlık spektrumun karşıt uçlarındadır. Kabızlık genellikle diyette yeterli miktarda lif veya su almamanın bir sonucu iken, ishal aşırı hidrasyonun sonucu olabilir. Ayrıca, vücudun etkili bir şekilde besinleri emmesini engelleyen grip gibi bir hastalığın sonucu olabilir.

Ancak ishal, Kolon kanseri belirtileri arasında olabilir.

Bunun nedeni, kolondaki poliplerin veya tümörlerin varlığı, atığın etkili bir şekilde işlenmesini engelleyebilmesidir, yani vücudu sıvı halde bırakır. Bu size sık sık gelirse, doktorunuzla ilgili sorun hakkında konuşmak iyi bir fikirdir.

Garip Şekilli Dışkı
Genel olarak konuşmak gerekirse, dışkı için ideal şekil uzun, katı ve silindiriktir – vücudun atığı rahatça vücudun dışına kolayca akıtmadan önce vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri emdiğini gösterir. Öyleyse, taburun bundan çok farklı görünüyorsa ne anlama geliyor?

Garip şekilli dışkı, kolonda bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir. Örneğin, dışkı küçük veya şerit benzeriyse, vücudun atığının bir engel veya hatta bir dizi engelden (polipler veya tümörler gibi) geçtiğine dair bir işaret olabilir. Dışkınızın garip bir şekil aldığını sıklıkla fark ederseniz, doktorunuzla konu hakkında konuşun.

Zor Bağırsak Hareketleri
İdeal olarak, bireyin günde bir ya da iki bağırsak hareketine sahip olacağı ve bu bağırsak hareketlerinin efor açısından oldukça rutin olacağı; diğer bir deyişle, bağırsak hareketine sahip olmak, yiyecekleri çiğnemek, yutmak, idrar yapmak ya da diğer günlük vücut fonksiyonlarını uygulamaktan daha zor olmamalıdır.

Bununla birlikte, banyoya gitmeniz size ciddi acı veya rahatsızlık verirse, bir sorun olabilir. Atıkların vücuttan dışarı atılması zorsa, bu, kolonun içinde, polipler veya tümörler gibi bir şeyin onu engellediğinin bir işareti olabilir. Bu tıkanıklıklar kanserli ise, sağlığınız tehdit edilebilir. Bu nedenle, günlük bağırsak hareketlerinde rutin olarak mücadele ediyorsanız, doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Karın rahatsızlığı
Karın ağrısı özellikle anormal değildir – birçok insan için belirli bir yiyecek türünden (örneğin, çok sağlıklı kişiler bile, fasulye, brokoli veya brüksel lahanası gibi yiyecekleri yedikten sonra karın rahatsızlığı yaşayabilir) kaynaklanabilir. Ama her zaman gerçekleşmemeli ve eğer öyle olursa, yüzeyin altında daha büyük problemlerin bir işareti olabilir.

Bunun nedeni karın ağrısı veya rahatsızlığı kolondaki tıkanıklığın bir sonucu olabilir. Bu tıkanıklık kanserli bir tümörün sonucuysa, hasta ciddi tehlike altında olabilir. Karın krampları özellikle ağrılı hale gelirse, tümörün bağırsağın duvarına yayıldığını veya hatta delinebildiğini gösteren bir işaret olabilir. İkinci durumda, hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

Dışkıda kan
Pek çok insan için, bağırsak hareketinden sonra kendi dışkısında kan görmekten çok, görüntülerle ilgili çok az şey vardır. Bununla birlikte, çoğu kez bu durumun endişe duymayacağı bir şey yoktur: Birincisi, çoğu zaman kan değildir, ama sadece bir çeşit gıda (örneğin pancar veya yiyecek kullanılarak renklendirilmiş bir şey) nedeniyle dışkıda bir renk değişimi olur. boya). Diğer durumlarda, genellikle kabızlığın sonucu olarak, kolonda veya rektumda küçük bir yırtığın sonucu olur.

Yine de, dışkıdaki kan, özellikle sık görülürse, bir uyarı işareti olmalıdır. Aslında, bu kolondaki tümörlerin varlığının bir belirtisi olabilir; Tümörler büyüdükçe ya da yayıldıklarında, vücuttan geçen atıklarla parçalanırlar ve dışkıda parlak kırmızı kanlar meydana gelirler. Dışkıdaki kan her zaman bir kolon kanseri belirtisi olmamasına rağmen, bu konu hakkında doktorunuzla konuşmanız yeterlidir.

Ani kilo kaybı
Ani kilo kaybı kolon kanserinin ortaya çıkmasına eşlik edebilir, ancak nadiren sorunun doğrudan bir belirtisidir. Bunun yerine kilo kaybı genellikle başka bir kolon kanseri belirtisidir: karın ağrısı veya ağrı. Basitçe söylemek gerekirse, yiyecekleri işlemek için çok rahatsız edici veya acı verici hale gelirse, birey bilinçli veya hatta bilinçli olarak yiyecek tüketimini sınırlar veya durdurur.

kilo kaybı

Bu çeşitli nedenlerden dolayı bir sorundur. İlk ve en önemlisi, eğer karın rahatsızlığının nedeni kolon kanseri ise, o zaman daha az yemek ve kilo vermek, yalnızca vücudu lif gibi çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini mahrum ederek daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle, kilo kaybettiyseniz ve karın ağrısı veya ağrı nedeniyle daha az yemek yiyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuzla konuşun.

Sık Banyo
Hepimiz sürekli banyoyu ziyaret ediyormuş gibi hissettiğimiz durumlarda bulunduk. Bazı senaryolarda – örneğin birisinin mide gribi gibi bir şeyle hastalandığı zaman – bu gerçekten çok can sıkıcı olsa bile normaldir.

Ama tuvalete gitmek çok fazla günlük çile olmamalı. Eğer öyleyse, sindirim süreciyle ilgili, belki de kolonun karıştığı bir şeyin yanlış olduğunun bir göstergesi olabilir. Kolon kanseri olan insanlar bazen tuvalete aşırı derecede giderler çünkü kanserli polipler veya tümörler, gıda atıklarının vücuttan kolayca dışarı atılmasını engeller. Sonuç, bunu yaptıklarından beri uzun süredir olmasa bile, banyoya gitmek zorunda kaldığı ısrarlı bir duygudur. Eğer bu problem tanıdık geliyorsa, kolon kanseri için test edilmeyle ilgili olarak doktorunuzla konuşun.

Yorgunluk
Sürekli yorgunluk, milyonlarca Amerikalı için bir sorundur ve birçok farklı türde koşulun sonucu olabilir. Bir çeşit virüsün işareti olabilir, birinin uyumada sorun yaşadığını gösterebilir, ya da kişinin rutin kafein fikrini almadığının göstergesi olabilir.

yorgunluk-belirtileri

Ancak ciddi uyuşukluk da kolon kanserinin başlangıcında bir işaret olabilir. Bunun nedeni, kolon kanserinin tipik olarak yiyecek atıklarını geçirerek delinirse kırılabilen ve sızabilen kanserli poliplerin gelişimiyle ortaya çıkmasıdır. Bu kanama sık sık meydana gelirse, bir kişi aneminin etkilerini hissetmeye başlayabilir veya kan kaybından kaynaklanan demir eksikliğidir. Özünde, taburunuzda kanı düzenli olarak görüyor ve sürekli olması gerekenden daha fazla yorgun hissediyorsanız, kolon kanserine karşı test edilmeye ilişkin doktorunuzla konuşmanın vakti gelmiştir.

Nefes darlığı
Anemi ile birlikte, solunum problemleri yaşamak iç kanamanın meydana geldiğine dair başka bir işaret olabilir. Özellikle, rüptüre kanserli poliplerin bir sonucu olarak kolon kanserinde yaygın olarak görülen yavaş kanamanın bir göstergesidir.

Sık idrar yolu enfeksiyonları
Mesane enfeksiyonları olarak da bilinen idrar yolu enfeksiyonları, idrar yaparken, sıkışma, kramp ve idrar kaçırma gibi yanma veya yanma gibi semptomlara neden olan yaygın bir durumdur – mesane kontrolü kaybı. Kadınlar, onları deneyimlemeye daha eğilimlidir, ancak erkekleri de etkileyebilirler.

Tipik olarak, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanırlar. Fakat eğer sık ​​sık ortaya çıkarlarsa ve semptomlar öncelikli olarak aciliyet ve inkontinansı içeriyorsa, kolonda kanserin, mesane de dahil olmak üzere onu çevreleyen organlara baskı yapma noktasına kadar büyüyen bir kansere işaret ettiği bir işaret olabilir.

Mide bulantısı ya da kusma
Mide bulantısı ve kusma, mide gribi, gıda alerjileri veya bazı ilaçların alınmasının yan etkisi de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kesinlikle ilk düşüncemiz bunun kolon kanserinden kaynaklanmış olamayacağıydı ama bu belki de olabilir.

kusma

Kolonda bir tümör (özellikle bağırsaklara en yakın bölgede) bağırsak tıkanıklığına neden olduğunda, katıların, sıvıların ve gazın geçmesini engelleyebilir veya önleyebilir. Bu, daha önce sözü edilen şişkinlik ve kabızlık semptomlarına yol açabilir, ancak etkilenen bireyin mide bulantısı veya kusma hissetmesine de sebep olabilir.

Büyütülmüş karaciğer
Bazı durumlarda kolon kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Yaygın olarak etkileyen bir organ karaciğerdir. Bu metastatik veya evre IV, kolon kanseri olarak bilinir. Bu, kanserin geç evre bir formu olmasına rağmen, bir sorunu belirtmek için herhangi bir semptom bulunmadığı için bazen fark edilmeden gidebilir.

karaciger

Bununla birlikte, semptomlar mevcut olduğunda, kendilerini gösterebilmelerinin bir yolu, genişlemiş bir karaciğerden geçerek, karın üst sağ kısmında rahatsızlığa neden olabilir. Ek olarak, sarılık renginin üstesinden gelen sarılık renginin gözlendiği sarılık, karaciğerdeki tıkanmış safra kanallarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Şişmiş lenf düğümleri
Karaciğere ek olarak, kolon kanseri de lenf düğümlerine yayılabilir. Gövde boyunca boyun, koltuk altı ve kasık gibi alanlarda bulunan lenf düğümleri “… vücut sıvısını filtreleyen ve enfeksiyonla mücadele eden vücuttaki tüp ve bez sistemlerinin bir parçasıdır.

Kanser hücrelerinin birikmesi, lenf sıvısının normalde olduğu gibi kandan akmasını engelleyebildiğinden, lenf düğümleri şişmiş veya sert hale gelir. Bu, lenfödem olarak bilinen hastalığa yol açabilir, bu da en yaygın olarak etkilenen lenf düğümleri bölgesinde sıvı tutulumu ve şişmesi ile karakterize edilir.

Kolon kanseri belirtileri nelerdir sorusuna 15 farklı belirtileri açıkladığımız bu makalemize dair sorularınız var ise, yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Ayrıca, genel olarak kanser hastalıkları hakkında bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir