Hastalıklar

Kene Isırması Belirtileri ve Tedavisi

Kene Isırması Belirtileri

Havalar ısındığı için çoğumuz, çoluk çocukla birlikte kendimizi parklara veya bahçelere atıyoruz. Güzel havanın tadını çıkarmak muhteşem bir şey fakat maalesef her zaman kenelere karşı tetikte olmalıyız. Önlem almadığımız durumlarda kene sürprizi ile tanışabiliriz ve bu da hayatımızı kökünden değiştirebilir. Kene ısırması sonucunda ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları, acil müdahale gerektiren ve müdahale geciktikçe ölüm riskini artıran hastalıklardır. O sebeple bu durumlar karşılaşıldığında neler yapılması gerektiği bilmek, çoğu zaman sizin veya kene saldırısına uğrayan kişinin hayatını kurtarmaktadır.

Keneler, insanlara getirdikleri enfeksiyonu hayvanlardan alırlar. Hayvanları ısırsalar da onlar üzerinde ölümcül bir etki yaratmazlar, büyükbaşlarda en fazla bir hastalık ortaya çıkarır fakat hayvanların bağışıklık sistemi çok güçlü olduğu için ölümle sonuçlanmaz. Fakat kenelerin taşıdıkları virüs, insan bünyesi için çok ağırdır ve kanamalara sebep olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığını ortaya çıkarır. Kene saldırısına uğrayan kişilerin 2 hafta boyunca çok sıkı bir takibe alınması gerekir.

Kene Nedir?

Örümcekgiller ailesinden olan keneler gözle görülebilen ve en büyükleri 5 mm kadar olabilen canlılardır. Özellikle sıcak aylarda ortaya çıkan keneler, kan emerler ve parazit türündeki hayvanlardır. Genel olarak hayvanlarda çok ortaya çıksalar da insan kanını da sevmektedirler. Keneler, deri ve dokulara saplanırlar, kendi ağırlıklarının 100 katından daha fazla kanı emebilirler. Bu emme sürecinde ise insana, ölümle sonuçlanabilecek hastalık bulaştırabilirler.

Kene Sokması

Kene soktuğu anda insanda ateşli bir hastalık uyandırmaz. Kene yumurtalarını bıraktığı andan itibaren belirtilerin ortaya çıkması 3 günü bulabilir. Bu belirtiler ise şunlardır:

 • Mide Ağrısı
 • İştahsızlık
 • Baş Ağrısı
 • Ateş
 • Kas Ağrıları
 • Kusma
 • İshal
 • Gözlerde kızarıklık
 • Göğüs kanamaları
 • Cilt kanamaları
 • Burun kanaması
 • İdrarda kan
 • Kanlı dışı

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden kırım kongo kanamalı ateşi konusunda uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekecektir.

Yukarıda yazdığımız belirtiler hastalığın ilk aşama belirtileridir. Eğer hastalık ilerler ise kırım kongo kanamalı ateşi, karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezliğine yol açar. Özellikle kan damarları içerisinde oluşan pıhtılar kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Kene Isırması Tedavisi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin tedavisinde en önemli kriter erken teşhistir. Kene ısırması basit bir böcek ısırması ile eş değer değildir. Eğer sizi ısıran canlının ne olduğundan emin olmasanız bile kene olabilir şüphesi ile hemen hastaneye başvurunuz.

Kene ısırması sonucunda kişide kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı görülüyorsa hekimler ilaç tedavisine başlayacaklardır. Buradaki amaç keneden kana geçen enfeksiyon ve zararlı organelleri yok etmek olacaktır. Bunun yanında eğer kanda pıhtılaşma etkileri görülüyorsa bu bozukluğu gidermek adına da tedavi yapılacaktır. Bazı hastalar beslenemeyecek durumda oldukları için serum tedavisine de alınırlar.

Tüm tedavi yöntemleri başarılı gittiği takdirde hasta 10. gün itibariyle iyileşmeye başlar ve 1 ay sonunda da kalıcı olarak iyileşir. Kene ısırması durumuyla karşılaşan kişinin beklediği her gün hastalığı daha da kalıcı hale getirir ve tehlikeli bir boyuta taşır. O sebeple asla ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Kene Açısından Riskli Bölgeler

Köylerde yaşayan, hayvanlarla içli dışlı kişilerin kene ısırması durumuna uğrama riski büyüktür. Keneler özellikle küçükbaş türü hayvanlar üzerinde çok bulunur, tüyleri ve kenenin boyutu sebebiyle çoğu zaman göze çarpmaz. Bunun yanında pikniklerde de kenelerin insana temas etmesi muhtemeldir, piknik alanlarında çorap giymek ve paçaları kapatmak önemlidir.

Kene aynı zamanda kasap ve çiftçilerde de bir meslek hastalığı olarak görünür. Bu meslek erbabı kişiler genel olarak önlemlerini aldıkları için sorun yaşamazlar.

Bu konuyla benzer içerikli olarak aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir