Kawasaki Hastalığı Tedavisi
Genel

Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki hastalığı, beş yaşın altındaki çocuklarda en yaygın görülen nadir bir hastalıktır. Bu durum mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak da adlandırılır ve genellikle etkilenen çocuklarda viral enfeksiyona benzemektedir. Ayrıca infantil poliarterit olarak da bilinir. Durumun kesin nedeni iyi anlaşılmamıştır.

Kawasaki hastalığı dünya üzerinde her 100.000 çocuğun yaklaşık sekizini etkiliyor ve erkeklerden kızlara oranla yaklaşık bir buçuk kez daha sıktır. Hastalık, 1967’de, hastalığın çok yaygın olduğu ve her 100.000 çocuğun 175’ini etkileyen Japonya’da Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından tanımlandığı için adlandırılmıştır.

Kawasaki hastalığının komplikasyonları
Kawasaki hastalığı yaygın inflamasyon ile ilişkilidir ve kan damarlarının iltihaplanmasına neden olabilir. Bazen bu şişme ve enflamasyon, kalbin koroner atardamalarını etkiler ve ciddi sonuçlara yol açar. Kalp komplikasyonları Kawasaki hastalığının çocuklarında %5’e kadar görülebilir ve olguların yaklaşık %1’inde ölümcül olabilir.

Kawasaki Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
Kawasaki hastalığı, genellikle beş yaşın altındaki çocuklarda arteryel damarları etkileyen otoimmün bir durumdur. Hastalık, erkeklerde kızlara oranla% 50 daha fazladır. Teşhis ve tespit çoğunlukla çocuğun klinik bulguları ve semptomlarına dayanır.

Kawasaki hastalığının evreleri

Kawasaki hastalığı genellikle üç fazda gelişir ve altı haftada tam olarak ortaya çıkar.

Akut faz veya faz 1:
Evre 1 şiddetli ve aniden ortaya çıkan semptomların başlangıç ​​haftası ile ikinci haftası arasındadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Yüksek ateş – Bu en erken ve en yaygın semptomlardan biridir. Sıcaklık genellikle 38˚C (100.4˚F) ‘nin üstündedir ve çocuğu dinensiz ve huzursuz hissettirir. Ateş, parasetamol veya ibuprofen gibi antibiyotiklere veya ateş düşürücü ilaçlara duyarlı değildir. Ateş genellikle beş ila on gün arasında sürer, ancak daha uzun sürebilir ve 40˚C’ye kadar yükselebilir.
 • Gözlerin beyazlığının kızarması – Bu genellikle acı verici değildir ve gözler suya eğilmez.
 • Döküntü – Tipik olarak göğüs, cinsel organlar, ekstremite ve yüz üzerinde lekeli, kırmızı bir döküntü bulunur. Noktalar kırmızı gibi görünür ancak kabarcıkları genellikle oluşur.
 • Eller ve ayaklar kırmızı ve şişmiş olabilir. Ellerin avuç içi ve ayak tabanlarının ağrılı olması, çocuğun yürümeyi veya sürünmeyi reddetmesine neden olabilir.
 • Ağız kuru hissedilebilir ve dudaklarda şişme, çatlama veya kanama olabilir. Dil kırmızı renktedir ve küçük topraklarla kaplıdır ve buna çilek dili denir. Boğaz da iltihaplanabilir.
 • Boynundaki ve çevresinde bulunan lenf bezleri şiştıkça, dokunduğunda sertleşebilir ve hafif ağrılı olabilir.

Subakut faz veya faz 2:
2. evre, semptomların halen sürmesine rağmen daha az şiddetli hale geldiği 2. ve 4. hafta arasındaki süreyi ifade eder:

 • Ateş genellikle söner, ancak düşük dereceli bir ateş
 • Ellerin avuç içi ve ayak tabanlarının kabuğu soyulabilir
 • Kusma ve diyare ile birlikte karın krampları
 • İdrar beyaz kan hücreleri ya da pus içerebilir
 • Enerji ve uyku hali eksikliği
 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrısı ve şişmesi
 • Sarılık

Denetleyici faz veya faz 3:
3. evre, semptomların düştüğü ancak çocuğun enerjisinin olmadığı dördüncü ve altıncı hafta arasındaki iyileşme evresidir. Koroner arter vasküliti gibi komplikasyonlar bu evrede ortaya çıkabilir veya tam iyileşme sonrasında gelişebilir.

Kawasaki Hastalığı Tedavisi
Kawasaki hastalığının tedavisi genellikle hastaneye kaldırılmayı gerektirir. Bunun nedeni, durumdan etkilenen çocukların% 2-5’inde görülebilen ciddi vasküler komplikasyonların yüksek riskidir. Çoğu durumda, durum tedavi olmadan düzelir ancak tedavi uygulandığında daha uzun sürebilir. Ayrıca, tedavi, koroner arter anevrizmaları ve vaskülit gibi komplikasyon riskini azaltır. Kawasaki hastalığı için iki temel tedavi, aspirin ve intravenöz immünoglobülin uygulamasıdır.

Aspirin
Aspirin genellikle bu yaş grubunda Reye sendromuna neden olma potansiyeline sahip olduğundan, özellikle karaciğer ve beyin için ciddi organ hasarına yol açabilecek 16 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. Aspirin, ağrı kesici, ateş ve inflamasyonun bastırılması için yaygın olarak kullanılan steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Kawasaki hastalığını tedavi etmek için kullanılıyorsa, aspirinin aşağıdaki etkileri vardır:

 • Ağrı giderme, buna rağmen yüksek dozlar gerektirir
 • Ateşin azalması, buna rağmen yüksek dozlar da gerekebilir
 • Eller ve ayaklarda şişme azaltılır

Artmış trombosit sayısı nedeniyle Kawasaki hastalığında görülen artmış pıhtılaşmayı önlemek için kan trombositlerinin pıhtılaşmasının azalması
Ağrı ve ateşi hafifletmek için başlangıçta yüksek dozda aspirin reçete edilir. Bunu, pıhtılaşma ve koroner arter anormallikleri riskini en aza indirgemek için semptom başlangıcından 6-8 hafta sonrasına kadar verilen düşük dozlar izler.

İntravenöz immünoglobülinler
İmmunoglobulin, antikorlara veya vücuda giren yabancı bir elementten gelen proteine ​​tepki olarak vücut tarafından oluşturulan antikorlardır. Genellikle sağlıklı bağışçılardan elde edilen insan antikorları kullanılır.

Solüsyon doğrudan damarlara enjekte edilir ve antikorlar bağışıklık sisteminin hastalığa bağlı inflamatuvar değişikliklerle savaşmasına yardımcı olur. Kawasaki hastalığını tedavi etmek için kullanılan immünoglobülin gama globulindir. Enjeksiyondan sonra semptomların azalması ve azalması 36 saat, ateş de bu sürenin ötesinde devam ederse ikinci doz uygulanır.

Steroidler
Yaygın iltihaba yol açan koşulların tedavisinde kullanılan anti-inflamatuar ajanların bir diğer sınıfı kortikosteroidlerdir. Bir çocuğun iki doz intravenöz immünoglobülin yanıt vermemesi durumunda bunlar kullanılabilir. Steroidler iltihaplanmayı azaltmasına rağmen, kan damarı komplikasyonlarını azaltmada başarısız olabilirler.

Evde yönetim
Belirtiler kaybolduktan sonra çocuğun taburcu edildiği ve semptomlar kaybolana kadar yatakta kalması ve bol miktarda sıvı içmesi önerilir. Çocuğun kalbi, çocuğun semptomları yatıştıktan ve taburcu edildikten sonra bile, ekokardiyografi kullanarak sürekli olarak izlenir.
Hastalık giderildikten sonra bu komplikasyon riski uzun sürdüğü için bu kontroller düzenli aralıklarla devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir