Kas Kasılması Baş Ağrısı Tanısı
Genel

Kas Kasılması Baş Ağrısı Nedir?

Kas kasılması baş ağrısı, ağrının başlangıcına yol açan kafa sıkışması ile ilişkili gerilim baş ağrısı türüdür. Baş ağrısının yaygın bir tipidir ve birkaç farklı faktörle tetiklenebilir.

Şiddetli bir durum olmadığından, semptomların sert olması nedeniyle daha sadık bir durumdan şüpheleniliyorsa tanı gereklidir. Çoğu hasta, basit analjezik ilaçların baş ağrılarından etkili bir ağrı rahatlığı sağlayabildiğini bulmuştur.

Sebep olmak
Kas kasılma baş ağrısının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, durum için tetikleyici olarak dahil edildiği düşünülen bazı merkezi ve çevresel faktörler vardır:

  • Kaygı veya stres
  • Kurutma
  • Aşırı sigara, kafein veya alkol tüketimi
  • Göz yorgunluğu
  • Yorgunluk
  • Düzensiz yemekler
  • Kötü duruş
  • Bu tetikleyicilerin kasların daralmasına ve baştaki gerilimin artmasına, baş ağrısı ağrısına neden olduğu düşünülmektedir.

Kas Kasılması Baş Ağrısı Belirtileri
Kas kasılması baş ağrısı kafadaki iki taraflı hafif-orta derecede ağrıyan ağrı ile ilişkilidir ve boyun kaslarının sıkışması ve gözlerin arkasında basınç artışı ile bağlantılıdır.

Bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde çözülür, ancak bazen birkaç gün sürebilir. Ağrı rahatsızdır, ancak etkilenen kişiler normal olarak günlük aktiviteleri gerçekleştirebilirler.

Kas Kasılması Baş Ağrısı Tanısı
Kas kasılması baş ağrıları yaygındır ve bir tıp doktorunun katılımı olmadan tezgah üstü basit analjezik ilaçlarla sıklıkla tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, durumun teşhisi, özellikle hastalar yaşam kalitelerinde önemli bir etkisi olan sık sık baş ağrısı yaşıyorsa baş ağrılarının diğer muhtemel nedenlerini ortadan kaldırmak için yararlıdır. Aniden ortaya çıkan veya doğada değişikliğe uğramış herhangi bir baş ağrısı, uzmanlaşmış tedavi gerektiren potansiyel şiddetli nedenler için tartışılmalı ve dikkate alınmalıdır.

Teşhis genellikle tıbbi ve aile geçmişiyle ilgili istişareye dayanarak yapılabilir. Kas kasılması baş ağrısı semptomlarına neden olabilecek diyet, yaşam biçimi veya ilaçlarla ilgili son gelişmeleri tartışmak önemlidir.

Kas Kasılması Baş Ağrısı Tedavisi
Olguların büyük çoğunluğunda, kas kasılması baş ağrılarından gelen ağrı, parasetamol, ibuprofen veya aspirin gibi basit analjezik ilaçlarla rahatlatılabilir. Bu ilaçların sık kullanımı ilacın aşırı kullanımı baş ağrısına götürebileceğini ve haftada üç günden fazla ağrı giderme ihtiyacı duyan hastaların baş ağrısı nedeni konusunda daha fazla öneri bulması gerektiğini belirtmek gerekir.

Baş ağrısının önlenmesi, çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ile uygulanabilir. Baş ağrısına neden olması muhtemel herhangi bir tetikleyiciden kaçınma belirtilerin önlenmesindeki ilk adımdır. Yoga, egzersiz, masaj ve akupunktur gibi bazı faaliyetler stresin azalması ve kas kasılması baş ağrısı sıklığı ile de ilişkilendirilmiştir.
Pek çok hastada, baş ağrısı günlüğünde semptomları, tetikleyicileri ve etkinliklerini kaydetmek, ileride paternleri belirlemek ve tedavi kararlarına rehberlik etmek için yardımcı olabileceği için yararlıdır.

Türler: Episodik veya Kronik
Kas kasılma baş ağrısının iki temel tipi vardır: epizodik gerginlik ve kronik gerilim baş ağrısı. Her ikisinin de nitelikleri, hafif ve orta şiddette olan ve bireylerin aktivitelere katılmasını engellemez, ancak semptomların sıklığında farklılık gösteren iki taraflı ağrıyı sıkıştırmayı veya sıkmayı içerir

Epizodik gerilim baş ağrısı, 30 dakika ile 7 gün arasında en az 10 baş ağrısı yaşıyor ve ayda 15 günden daha kısa sürede semptomlar görülüyor. Kronik gerilim baş ağrısı, ayda en az altı ay boyunca 15 günden fazla kişiyi etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir