kaposi sarkomu
Hastalıklar

Kaposi Sarkomu Tedavisi ve Türleri

Kaposi sarkomu nedir?

Vücuttaki hücrelerin trilyonlar normal şekilde büyür, bölünür ve buna göre ölür. Yetişkinliğe eriştiğinde, hücreler yalnızca yıpranmış veya ölen hücreleri değiştirmek veya yaraları onarmak için bölünürler.

Kansere neden olan hücreler
Kanser, belirli bir organdaki hücrelerin veya başlangıcın bir bölümünün kontrol dışı kalmasıyla başlar. Hücreler DNA’ya zarar verdiklerinden kanser hücreleri haline gelirler. Farklı kanser türleri çok farklı davranıyor olabilir, bazıları bir yerde kalabilirken bazıları kan dolaşımı yoluyla veya lenfatik kanallar vasıtasıyla diğer ana organlara hızla yayılır.

Kaposi sarkomu nasıl gelişir?
Kaposi sarkomu, lenf veya kan damarlarını astarlayan hücreden gelişen bir kanserdir. Kanser deride kırmızı, mor veya kahverengi tümörler veya lekeler şeklinde görülür.

Bu lezyonlar genellikle semptomatik değildir, ancak bacaklar, kasıklar veya göz çevresindeki cilt gibi bazı bölgelerde ağrılı şişmeye neden olabilir.

Kaposi sarkomu, akciğerler, karaciğer veya gastrointestinal sistem gibi büyük organı etkilediğinde hayati tehlike oluşturabilir. Gastrointestinal sistemde kanama meydana gelebilirken, akciğerlerde nefes almada ciddi zorluklara neden olabilir.

Kaposi sarkomunu kim keşfetti?
Kaposi sarkomu ilk olarak 1872’de bir Macar dermatolog Moritz Kaposi tarafından tanımlanmıştır.

Kaposi sarkomu riski
HIV bulaşmış bir kişinin, HIV olmayan bir kişiye Kaposi sarkomu geliştirme riski 20.000 kat daha fazladır. 1990’ların başında, Birleşik Devletler’in HIV bulaşmış bireyleri arasında yılda milyon kişiye yaklaşık 47 vaka vardı.

HIV karşıtı uyuşturucuların ortaya çıkmasıyla birlikte sayıları düştü ve şu anda her yıl milyon kişi başına yaklaşık 7 vakada görülüyor.
Oranlar, Afrika’da Kaposi sarkom herpesvirüsü (KSHV) (ayrıca insan herpesvirus türü 8 – HHV-8 olarak bilinir) ve HIV enfeksiyon oranlarının en yüksek olduğu oranlardır.

Kaposi sarkomu tipleri

Kaposi sarkomlarının başlıca türleri şunlardır:

AİDS’e bağlı veya Epidemik Kaposi sarkomu – HİV bulaşmış hastaları etkiler. HİV pozitif bir hasta virüsü AIDS almadan önce yıllarca vücudunda barındırabilir. AİDS, virüs bağışıklık sistemini şiddetle zayıflattığında başlar. Bağışıklık sistemine verilen bu hasar, Kaposi sarkomu gibi enfeksiyonlara ve komplikasyonlara yol açar. Kandaki CD4 sayısı HİV’in bağışıklık üzerindeki etkisinin bir ölçüsüdür. CD4 sayısının ne kadar düşük olursa, hastanın Kaposi sarkomunu kazanma olasılığı da o kadar yüksek olur. Kaposi sarkomu, bir HİV pozitif bireyin resmi olarak AİDS’e sahip olduğunu ve dolayısıyla “AİDS tanımlayan” bir hastalık olduğunu belirtmektedir.

Klasik Kaposi sarkomu veya Akdeniz Kaposi sarkomu – Bu, nesiller boyu Akdeniz, Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinde yaşayan yaşlıları ve Aşkenaz Yahudilerini etkiliyor. Erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler. Aşkenaz Yahudileri Orta ve Doğu Avrupa’da yaşayan Yahudi cemaatlerinden gelmiş insanlardır. İngiltere’deki Yahudi halkın çoğu Ashkenazi Yahudileri. Lezyonlar tipik olarak bacaklarda, ayak bileklerinde veya ayağın tabanlarında başlar. Lezyonların büyümesi genellikle yavaştır. Klasik Kaposi sarkomlu kişilerin bağışıklık sistemi, epidemik Kaposi sarkomu olanlarda olduğu kadar zayıf değildir.

Endemik Kaposi sarkomu veya Afrikalı Kaposi sarkomu – Ekvatoral Afrika’da yaşayan insanları etkiliyor. Bu insanlar Kaposi sarkomu Herpes Virüsü (KSHV) ile enfeksiyon gelişme riski taşıyor. Kaposi sarkomunun bu formu, 40 yaşın altındaki gençleri etkiler. Ergenlik öncesi çocuklarda nadiren agresif bir hastalık şekli görülür.

Organ nakli ile ilişkili Kaposi sarkomu – Bir organ transplantasyonundan sonra vücudun yeni organı reddetmesini önlemek için bağışıklık sistemleri bastırılan bireylerde Kaposi sarkomu riski taşır. Transplant hastalarının çoğunda bağışıklık sisteminin yabancı bir nesne olarak algılanmakta olan yeni organa saldırması ve öldürülmemesi için bağışıklık baskılayıcı ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. İlaç bağışıklığı zayıflatırsa, KSHV enfeksiyonu ve Kaposi sarkomu gelişme riski vardır.
HIV negatif erkeklerde Kaposi sarkomu erkeklerde seks yapmış – bu grubun hafif Kaposi sarkomu olgusu klasik Kaposi sarkomuna benziyor.

Kaposi sarkomunun tedavisi

Kaposi sarkomu, anti-HİV ilaç kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat kombinasyonu kullanılarak tedavi edilebilir.Kaposi sarkomunun tek başına prognozu veya görünümü iyidir. HIV ile ilgili Kaposi sarkomu olan insanlar HIV hastalığında erkenden anti HIV ilaçlarına erişirse semptomların gerileyerek remisyona girebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir