kalp krizi tedavisi
Genel

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp krizi nedir, nasıl olur ?

Çağımızın en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan kalp krizi, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgilendirmeler makalemizde yer almaktadır.

Kalp krizi, kalbin bir bölümüne verilen kan dolaşımı aniden kesildiğinde ortaya çıkan tıbbi bir acil durumdur.

Kalp kasları, aort denilen büyük bir arterden ayrılan koroner arterler tarafından verilir. Kalp krizi, koroner arterlerden bir veya daha fazlası bloke olduğunda gerçekleşir. Kan temini ve oksijen eksikliği, kalp yaralanmasına neden olabilir ve eğer besleme 20 dakikadan daha uzun süre engellenirse, kas dokusunun kan almayı başaramayan kısmı ölebilir. Kalp krizi için tıbbi terim miyokard (kalp kası) enfarktüsü veya MI’dır.

Kalp krizi teşhis ve tedavisi

Kalp krizi tanısı, bir elektrokardiyogramın (EKG) bulgularına dayanır. Kalp şüphesi bulunan hastaneye yatırılan hastalara, gelişin on dakikası içinde EKG verilecek. Bir EKG makinesi, kalp atışı tarafından üretilen elektrik sinyallerini kaydeder ve bir doktor bu bilgiyi, kalbin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için yorumlayabilir. Kalp krizine uygulanan tedavi yaklaşımı hastanın kalp krizi türüne bağlıdır. Segment yükselmesi miyokard (kalp kası) enfarktüsü kalp krizinin en şiddetli şeklidir ve bu durumdaki bir hasta derhal koroner arterin blokajını kaldırmak için tedavi için değerlendirilir.

Kalp krizi rahatsızlığını tedavi etmek için mevcut cerrahi prosedürler koroner anjiyoplasti ve koroner arter baypas grefti içerir. Pıhtıları parçalamak için uygulanan ilaçlar reteplase, alteplase ve streptokinazı içerir.
kalp krizi belirtileri ve tedavisi

Erkeklerde ve Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi belirtilerinin başlangıcı çok ani olabilir ve hemen tıbbi müdahale gereklidir. Bir ambulans çağrılmalı ve kritik bakım hizmetleri belirtiler görülür görmez uyarılmalıdır.

Kalp krizi belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Göğüs ağrısı – Orada göğüs sıkışmış gibi ağır ve acı hissedebilir. Ağrı birkaç dakikadan fazla sürebilir veya gelip gidebilir.
 • Ağrı göğüsle sınırlı kalmaz ve kollara (genellikle sol kol), boyuna, çenelere, sırt ve karna yayabilir.
 • Ağrı hafif veya şiddetli olabilir ve çoğunlukla mide yanması veya hazımsızlık için yanlış olduğu düşünülmektedir
 • Zayıf hissetmek
 • Terlemek
 • Baş dönmesi ya da başın çarpık hissi
 • Nefes darlığı, öksürük ve / veya hırıltılı solunum
 • Mide bulantısı ve kusma

 

Kalp krizi belirtilerinde mide bulantısı ve kusma, oldukça dikkat edilmesi gereken hususlaırn başında gelmektedir.
Kalp krizi de aritmi veya kalp ritminin düzensizliği gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar genellikle atriyumdan ortaya çıkan atriyal aritmilerdir. Ventriküler aritmiler daha ciddi, çünkü kalp spazmına neden olabilir ve tamamen atmayı bırakabilir. Buna ani kalp durması denir. Bu durumun belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Bilinç kaybı
 • Solunum ve hareketin kesilmesi
 • Ses veya dokunmaya duyarsız olma

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, göğüs kompresyonlarının derhal başlatılması gerekir. Sıkıştırma hızı dakikada 100-120 sıkıştırma olmalıdır. Buna CPR veya kardiyopulmoner resüsitasyon (diriltme, canlandırma) denir.

Kalp krizi belirtileri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Diğer kalp krizi konularımıza da göz atarak, sağlık sorunlarıyla alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir