Cilt

Kadınlarda Kıl Dönmesi Belirtileri, Tedavisi

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen hastalığın asıl adı pilodinal sinüs olarak tıp literatürüne geçmiştir. Kuyruk sokumu bölgesindeki kılın deri dışına çıkamaması sebebiyle deri altında büyümesi soncunda oluşur. Kıl çıkamadığı için zamanla o bölgedeki dokularda enfeksiyona sebep olur ve ilerlemesi halinde de kist şeklini alır. Belirtileri ise bölgede yoğun ağrı ve şişlik, apse oluşumu, iç çamaşırın sanki bir çıban patlamış gibi sürekli ıslanması gibi durumlardır. Bu durumlarda hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi şarttır, büyüdüğü müddetçe uygulanacak olan operasyonun da büyüyeceği tehlikeli bir hastalıktır. Kadınlarda kıl dönmesi konusunda detaylı bilgiyi bu sayfada sizler için hazırladık.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Kadınlarda kıl dönmesi çok az görülen bir vakadır, kıl yoğunlukları sebebiyle genelde erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda oluşma sebebi kadının normalin üstünde kıllı olması veya sürekli oturması olarak gösterilebilir. Tam olarak neden olduğunun tespit edilmesi mümkün değildir fakat kişinin o bölgeyi gerektiği kadar hijyenik tutmaması da kıl dönmesinin yaşanmasının altında yatan sebeplerden birisi olabilir.

Bayanlarda Kıl Dönmesinin Tedavisi

Kıl dönmesi sonucu bölgede oluşan şişlik ve enfeksiyonu kalıcı olarak yok etmek için cerrahi müdahale yapılmalıdır. Fakat bu tedavi yöntemi sonucunda bölgede iz kalması kaçınılmaz olacaktır, henüz çok başlangıç aşamasında ise iz de kalmayabilir. Bunun haricinde mikrosinusektomi yöntemi bulunur, lokal anestezi sonrasında açılan çok küçük bir delikle uygulanan operasyon ile içerideki tüm kıl ve kistler dışarıya çekilir. Basit bir operasyondur, 5-10 dakika içerisinde operasyon biter ve hasta aynı gün tabucu edilir. Bu operasyon sonucunda da iz kalır fakat cerrahi müdahale ile karşılaştırıldığında çok küçük bir izdir.

Kadınlarda Kıl Dönmesinin Doğal Tedavileri

Kadınlar doğal olarak kuyruk sokumu bölgelerinde iz kalsın istemezler. Cinsel hayatlarının ve dış görünümlerinin etkilenmemesi adına doğal yöntemlere başvurabilirler. Bu yöntemler henüz enfeksiyon kapmamış ve çok ilerlememiş kıl dönmeleri için geçerlidir.

  • Sıcak Havlu İle Kıl Dönmesi TedavisiKıl dönmesi yaşanan bölgenin gerginliğini azaltmak ve gevşeyerek kendisini bırakması amacı ile ısıtılmış bir havlu bölgeye bastırılır veya sarılır. 20-30 dakika kadar kalan havlu daha sonra çıkarılır. Günde 3 kere yapılması önerilir.
  • Sütlü Ekmek Yöntemi:Isıtılmış sütün içerine ekmeği atın. Ekmek sütü iyice çektikten sonra da kıl dönmesi yaşanan bölgeye güzelce yedirin ve bekleyin. 10 dakika sonra bölge yumuşayınca, kılı bir cımbız ile çok yavaşça çekmeye çalışın. Kıl eğer gelmiyorsa çok zorlayarak bölgeye daha fazla zarar vermeyin.
  • Isırgan Otu:Isırgan otunu yumuşayıncaya kadar haşlayın ve püre haline getirin. Daha sonra kıl dönmesi olan bölgeye güzelce uyguladıktan sonra bir streç sarın ve 30 dakika kadar hiç dokunmayın. Bu süre sonrasında bölgenin yumuşamış olması gerekecektir. Bir cımbız ile kılı almaya çalışın fakat bu aşamada dikkatli olun, dokularınıza zarar vermeyin.

Kıl Dönmesi Yaşamamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kadınlarda kıl dönmesinin en çok görüldüğü bölge kuyruk sokumu veya kılların çok yoğun olup baskı yapılan yerlerdir. Bu sebeple kılların bitkisel veya lazer yöntemleri ile azaltılması denenebilir. Bu hem kıl dönmesi riskini azaltır hem de kadına estetik bir görünüm sağlar.

Bunun yanında erkekler ve kadınlar için de yaşanılan kıl dönmesinin en büyük sebebi çok oturmaktır. Masa başı iş yapan kişilerin en az saatte 1 kere 5 dakika yürümesini tavsiye ediyoruz.

Son olarak ise kişisel bakımınıza çok önem vermelisiniz. Yazın günde 1 kere, kışın ise en kötü 3 günde 1 kere duş almak kıl dönmesi riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir