Hastalıklar

Kadınlar Renk Körü Olur mu?

Bayanlar Renk Körü Olur mu?

Bir kişi renk körü ise, bu genellikle bazı renkleri görmek için gözlerinin doğru pigmentleri üretmediği anlamına gelir. Renkli görme ile ilgili sorununuz olduğuna inanıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir göz doktoruna muayene olmanızı tavsiye ederiz. Bu, renklerin doğru şekilde görüp görmediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kadınlar renk körü olabilir mi?
Renk körlüğü, X kromozomunun sorumlu olduğu cinsiyete bağlı bir özelliktir. Renk körlüğünü önlemek için yalnızca etkilenmemiş bir X kromozomu alır, bu nedenle kadınlar genellikle kendisinden etkilenmeden bu durumun taşıyıcılarıdır. Bir erkek etkilenen X kromozomunu alırsa, bu durumu ortadan kaldırmak için başka bir X kromozomu bulunmadığından renk kör olur.

Kadınlarda renk körü olma olasılığı nedir?
Bir kadının renk körü olabilmesi için, annesinden ve babasından renk körlüğü geni içeren iki X kromozomu alması gerekir. Bu, ailenin renk körlüğü öyküsü yoksa, bir kızı renk körlüğünün etkilerini yaşamadan renk körü geninin bir taşıyıcısı olacağı anlamına gelir. Bu kadının bu geni yavrularına geçme ihtimali yüzde 50 olacaktır.

Renk körlüğü nedenleri
1- Hücrelerini oluşturan kromozomlar, genlerimizi, anne ve babamızın yumurta ve sperm hücrelerinden gelen talimatları içerir. Eğer bu genler gözlerdeki konileri geliştirmek için doğru talimatları içermiyorsa, gözleriniz verilen renkleri görecek kadar hassas olmayabilir. Renk körlüğünü alırsanız, iki gözü eşit derecede etkiler ve yaşlandıkça düzelmezsiniz. Kırmızı-yeşil renk körlüğü genelde bu şekilde devralınır.

Kırmızı-yeşil renk körlüğü X kromozomu yoluyla geçirilir. Dişiler iki X kromozomuna sahipken, erkekler X ve Y’dir. Erkekler yalnızca bir X’e sahip olduklarından, ihtiyaç duydukları tek şey kadınların ikiye ihtiyacı olan hastalığı almasıdır ve bu nedenle erkekler daha çok kırmızı-yeşil renk geliştirebilirler. Mavi renk körlüğü, cinsel olmayan bir kromozoma geçirildiğinden, her iki cinsiyet tarafından eşit şekilde devralınır.

2- Kafa travması, bazı kimyasallara veya hastalıklara maruz kalınması, renkli görmenizi azaltabilir. Katarakt, glokom, optik sinir hastalığı, maküler dejenerasyon ve diyabet veya multipl skleroz gibi diğer göz rahatsızlıkları da renk eksikliğine neden olabilir. Romatoid artrit, kalp ilaçları veya kontraseptif haplar gibi ilaçlar da renk görmenizi azaltabilir. Bazı durumlarda, yaşlanma sürecinde renk görüşünüzde bir azalma olduğunu göreceksiniz, buna genellikle görüşünüzde genel bir azalma eşlik eder. Bu durumda, renk vizyonunuzun kalitesi zaman içinde değişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir