kadın hastalıkları tahlilleri
Genel

Kadınlar İçin Yıllık Sağlık Kontrolleri

Kadınlar, tıbbi geçmişi ve yaşam tarzı seçimlerini tartışmak ve hastalıkların erken belirtilerini tespit etmek ve mümkün olduğunda erken müdahaleleri mümkün kılmak için yıllık genel sağlık muayenesine teşvik edilmelidir.

Kardiyovasküler hastalık, diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık durumu, hastalık seyrinde teşhis ve tedavi edilirse daha iyi sağlık sonuçlarıyla ilişkilidir.

Fiziksel Muayene
Fazla kilo, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi birçok sağlık durumu için önemli bir risk faktörüdür.

Vücut kütle indeksi (BKİ) ve bel çevresi, aşırı kilolu veya obez olmanın bir sonucu olarak sağlık koşulları geliştirme riski altında olan hastaların belirlenmesine yardımcı olan iki önemli ölçümdür.

Kısa süre önce renk veya şekil değiştirmiş yeni lekelerin veya lekelerin görünümü gibi değişiklikler için cilt kontrolleri de yapılmalıdır. Bu, cilt kanserinin göstergesi olabilir ve daha da araştırılması gerekir.

Kardiyovasküler sağlık
Kalp hastalığı hem kadınlar hem de erkekler için önde gelen ölüm nedenidir. Yıllık sağlık kontrolleri, kalp hastalığının erken bulguları için aşağıdakileri takip etmeyi içermelidir:

Kan basıncı kontrolleri: 18 yaşın üzerindeki ve daha çok kalp rahatsızlığı riski taşıyan kadınlar için her iki yılda bir (örneğin kişisel veya aile öyküsü kalp hastalığı, postmenopoz öncesi yaş)

Kan testleri: 45 yaşın üzerindeki kadınlar ve en sık olarak kalp rahatsızlığı riski taşıyan kadınlar için (örneğin kalp hastalığının kişisel veya ailevi geçmişi, menopoz sonrası yaş) kolesterol ve trigliserid düzeylerini en az beş yılda bir kontrol ederek,

Diyabet riski
Diyabet, özellikle 45 yaş üstü kadınları etkileyen bir sağlık durumudur.

Açlık kan şekeri seviyesi testi, açlıktan sonra kandaki glikoz konsantrasyonunu ölçen ve diyabetli veya diyabet riski taşıyan hastaların belirlenmesine yardımcı olan bir tarama testidir.

Bu test, bireysel risk profiline bağlı olarak, yaş, VKİ, tıbbi öykü ve etnik kökene göre, her bir ila üç yılda bir kadınlarda yapılmalıdır.

Göz sağlığı
Gözler, kadınlar büyüdükçe ve glokom gibi göz rahatsızlıklarının 40 yaş üstü kadınları etkileme eğiliminde olduğu bir dönemde daha da kötüleşir.
Göz sağlığı kontrolleri, bu yaştan itibaren kadınlarda ve durum riski yüksek kadınlar için düzenli olarak yapılmalıdır.

Göz rahatsızlığı riski yüksek olan kadınlar arasında ailenin göz hastalıkları öyküsü olanlar ve şeker hastalığı, hipertansiyon veya sık migren gibi sağlık koşullarına sahip olanlar bulunur.

Göz sağlığı kontrolleri en az yılda iki kez olmak üzere 50 yaşın üzerindeki kadınlar için ve yılda 65 yaşın üzerindeki kişiler için yapılmalıdır.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı
Kadınlar için düzenli olarak uygulanması gereken birkaç cinsel sağlık ve üreme sağlığı kontrolü bulunmaktadır.

Cinsel ilişkiye girmiş, 20 yaşın üzerindeki tüm kadınlarda, 70 yaşına kadar, her iki yılda bir pap smear önerilir. Bu tarama testi, serviks kanserinin erken teşhisi için genellikle yeterli tedaviyle önlenebilir. Bu test, servikal kanseri önlemeye yardımcı olabilecek insan papilloma virüsü (HPV) aşısına sahip olup olmamış olursa olsun tüm kadınlar için endikedir.

Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) taraması, prezervatif kullanmadan birden fazla partnerle cinsel yönden aktif olan her kadın için önerilir.

Bu, 30 yaşın altındaki kadınlar için, çoklu ortaklarla korunmasız seks yapmaya daha yatkın olan kişiler için özellikle önemlidir.

Kemik yoğunluğu
Bir kemik yoğunluğu testi, kemik sağlığının iyi bir göstergesi ve bir kadının osteoporozdan etkileneceği ihtimalidir.
Bu test, aile öyküsü olan veya daha önce tıbbi osteoporoz hikayesi olan kişiler için yapılabilir, ancak genellikle rutin bir test olarak uygulanmaz.

Meme kanseri
Kadınlar, bölgedeki topraksıların gelişimi veya herhangi bir değişikliğinin izlenmesi için göğsünde kendi kendine kontrol yapmaları konusunda teşvik edilmelidir. Herhangi bir değişiklik fark ettikleri takdirde, nedeni araştırmak için daha fazla tıbbi tavsiye almalıdırlar.
yaşla birlikte meme kanseri artış riski olarak, bir mamogram ile meme kanseri için düzenli tarama 50 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için tavsiye edilir.

Kolon kanseri
Bağırsak kanseri hem kadınlarda hem erkeklerde sık görülür ve dışkıda kan varlığını tespit eden bir dışkıda gizli kan testi ile taranabilir.
Pozitif bir test sonucu doğrulamak veya bu belirtiye neden olabilir bağırsak kanserinin varlığını reddetmeye ileri çalışmalarla takip edilmelidir. Bu, 50 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için yılda iki kez yapılmalıdır.

Test sıklığı
Bu sağlık kontrollerinin sıklığı kadının yaşına ve spesifik risk faktörlerine bağlı olacaktır. Kadının belirli bir yaşa gelene kadar birçoğunun gerçekleştirilmesi gerekmez, ancak daha yüksek risk taşıyan bir kişinin erken taramaya ihtiyacı olacaktır.

Bütün kadınlar için, fizik muayene ve konsültasyon da dahil olmak üzere yıllık sağlık kontrolleri önerilir ve her yıl gereken spesifik testler şu anda tartışılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir