Jinokomasti-nedir
Genel

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun şişmesini, östrojen seviyesine kıyasla testosteron düzeyinde bir azalmaya neden olduğunu açıklar. Durum bir veya her iki göğü de etkileyebilir ve yenidoğanlarda, ergenlik çağında veya daha yaşlı erkeklerde, genellikle normal hormonal değişiklikler sonucunda ortaya çıkabilir.

Bebekler, jinekomasti, annelerinin östrojen etkisi nedeniyle doğan erkeklerin yarısını etkiler ve şişmiş göğüs dokusu genellikle doğumdan sonraki üç hafta içinde kaybolur. Ergenlik döneminde, hormonal değişiklikler sıklıkla jinekomastiye neden olur ve çoğu vakada sorun altı aydan iki yıla kadar bağımsız olarak giderilir. Yaşlı bireylerde durumun 50-80 yaşları arasında gelişme olasılığı daha yüksektir ve bu yaş grubunun dörtte biri etkilenmektedir. Erkekler büyüdükçe, testosteron seviyeleri düşme eğilimi gösterir ve ayrıca kilo alma eğilimi gösterirler. İndirgenmiş testosteron göğüs bezlerinin büyümesine neden olabilir ve ağırlık kazancı, yağ dokusu göğüste birikir ve insanı glandüler doku daha fazla miktarda ve göğüste daha fazla yağ ile bırakır. Yağ hücreleri östrojenik olduğu için bu ilave yağ, testosteron ve östrojen arasındaki dengeyi daha da bozabilir.

Jinekomasti genellikle ciddi bir konudur, ancak ağrılı olabilir ve utanç hissi uyandırabilmek için baş etmek zor olabilir. Durum herhangi bir müdahaleden bağımsız olarak çözümlenebilir ancak devam ederse, ilaç veya cerrahi tavsiye edilebilir.

Doğal hormonal değişiklikler dışında, bazı ilaçların kullanımı jinekomasti oluşturabilir ve bunların örnekleri arasında anabolik steroidler, androjenler, anti-androjenler, anti-anksiyete ilaçları, antibiyotikler, kemoterapi, kalp ilaçları ve AIDS’i tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bulunur. Diğer nedenler arasında alkol, esrar, metodon, eroin ve amfetaminler gibi maddelerin kullanımı; böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi sağlık durumlarını ve çay ağacı veya lavanta içeren şampuanlar, losyonlar veya sabunlar gibi bitkisel ürünlerin kullanımı.

Jinekomasti belirtileri şunları içerir:

⦁ Jinekomastinin ana belirtisi, bir veya her iki göğüsün genişlemesidir. Genişleyen glandüler doku genellikle her iki göğüste de oluşur, ancak bazı durumlarda tek taraflıdır. Göğüs büyümesi meme başına göre eşit veya düzensiz olabilir. Kauçuk veya sert hissedilebilir. Büyüme, memenin hemen arkasında görülebilir.

⦁ Göğüs veya emzik dokunduğunda acı verici veya yumuşak olabilir.

⦁ Erkeklerde, bir veya her iki göğüste yaklaşık dörtte biri veya nikel büyüklüğünde göğüs tomurcuğu olabilir. Bunlar genellikle ergenlik dönemindeki erkek çocuklarda görülür ve iki yıla kadar devam edebilir.

⦁ Jinekomastiyi erkek meme kanserinden ayırmak önemlidir. Kanser olduğunda, genellikle sadece bir meme etkilenir ve doku mutlaka sert veya sağlam değildir. Kanser cilt dimplingi, meme başı boşalması, meme başı çekilmesi ve kolların altındaki genişlemiş lenf düğümleri ile de ilişkilendirilebilir.

⦁ Erkeklerde göğüs şişmesine neden olabilecek bir başka sorun meme apseleridir, ancak bu erkeklerde nadirdir. Etkilenenler ateş veya titreme olabilir. Şişkinlik çok acı verici ve dokunmak için sıcak olabilir ve şişme boyunca cilt kırmızımsı renkte görünebilir.

Belirtilerin değerlendirilmesi

Göğüsleri büyütülmüş bir erkek hastayı incelerken, bir doktor genişleme süresini netleştirmek isteyecektir; ikincil cinsel özelliklerin tamamen geliştirilip geliştirilmediği; ergenlik dönemi ile genişlemenin başlangıcı arasındaki herhangi bir ilişki; meme başı boşalması veya ağrı gibi göğüs semptomları ve erektil disfonksiyon veya libido düşürme gibi herhangi bir genital semptom bulunup bulunmadığı.

Hastayı değerlendirirken, doktor böbrek hastalığı veya hipertiroidizmden kaynaklanabilecek kilo kaybı veya yorgunluğun büyümenin olası nedenini gösterebilecek belirtileri arar; Karaciğer veya böbrek hastalığını gösterebilen cildin renk değişikliği; Hipogonadizme ve saç dökülmesine işaret eden bilişsel ya da ruh hali değişiklikleri, malnütrisyona işaret edebilir.

Hastanın tıbbi öyküsü ayrıca, jinekomasti yapılmasına ve durumu tetikleyebilecek herhangi bir ilacın kullanılmasına neden olabilecek bozuklukların olup olmadığını kontrol edecek şekilde gözden geçirilecektir.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti genellikle herhangi bir tedavi gerektirmeden giderir, ancak sebep karaciğer hastalığı veya hipogonadizm gibi altta yatan bir sağlık durumudur, meme belirtileri çözülmeden önce bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Jinekomastinin belirgin bir nedeni bulunmayan gençler arasında bir doktor semptomların iyileşip gelişmediğini kontrol etmek için her üç altı ayda bir değerlendirmeleri yapabilir. Durum iki yıl sonra düzelmezse veya önemli derecede ağrı ya da utanç verici ise tedavi gerekebilir. Bir anti-östrojen veya aromataz inhibitörü gibi hormon dengesizliğini ayarlamak için bir ilaç reçete edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir