İnterstisyel Sistit nedir
Genel

İnterstisyel Sistit

Şu anda interstisyel sistit için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve tedavinin amacı, semptomları hafifletmektir; hastanın durumuna göre değişen derecelerde başarı elde etmektir.

Diyet ve Yaşam Tarzı

Diyet ve yaşam tarzı aktivitelerindeki basit değişiklikler, interstisyel sistitli birçok hastada semptomlarda belirgin bir düzelmeye yol açabilir. Tetikli gıdalar veya semptomları kötüleştiren aktiviteler arasında bağlantı kurmaya yardımcı olması için genellikle bir yiyecek ve aktivite günlüğü tutmak faydalıdır.

Bu durumla bağlantılı olabilen yaygın gıdalar şunları içerir:

 • Alkol
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Kafein
 • Çikolata
 • Narenciye ve diğer meyveler
 • Kürlenmiş etler
 • Soğanlar

Ayrıca, İnterstisyel Sistit belirtileri başlıklı konumuzu inceleyerek, hastalığın ana belirtilerini öğrenebilir ve İnterstisyel Sistit hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Fizik Tedavi

Bir fizyoterapist, interstisyel sistit için yönetim planında yardımcı olabilir ve ilişkili ağrıyı çeşitli fiziksel egzersizlerle hafifletmeye yardımcı olabilir.
Egzersizler genellikle pelvik tabanda kas hassasiyetini, restriktif dokuları veya kas anormalliklerini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Farmakolojik Seçenekler

Bazı hastaların yararlı olduğu düşünülen birkaç oral ilaç vardır:

 • İbuprofen, aspirin veya naproksen gibi non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler). Bunlar iltihaplanmayı azaltarak yardımcı olur.
 • Amitriptilin veya imipramin gibi trisiklik antidepresanlar. Bunlar, mesanenin kaslarını rahatlatarak ve bildirilen ağrıyı azaltarak yardımcı olur.
 • Loratadin gibi antihistaminikler. Bu üriner aciliyeti ve sıklığı azaltmaya yardımcı olur.
 • Pentosan, mesanenin epitel hücrelerini restore etmeye ve çevredeki dokuları tahriş ve iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir.
 • İdrar tedavisi, idrar yolundan sokulan bir kateter yardımıyla doğrudan mesaneye de uygulanabilir. Dimetil sülfoksit (DMSO), düzenli tedavilerle altı ila sekiz hafta boyunca yaygın olarak bu şekilde verilir, ardından gerektiğinde bakım dozları uygulanır. Diğer ilaçlar aynı şekilde lignokain, sodyum bikarbonat, pentozan veya heparin gibi uygulanabilir.

Tamamlayıcı Tedaviler

Çoğu hasta kompleman terapilerinin kullanımı ile semptomların başarılı şekilde rahatlatıldığını bulmuştur:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Thiele (pelvik taban) masajı

Bu tamamlayıcı tedavilerin etkinliği kanıtlanmadığına ve kullanımlarından kaynaklanabilecek yan etkilerin bilinmediğine dikkat etmek önemlidir.

Elektriksel Sinir Uyarımı

Sinirleri uyarmak ve interstisyel sistiti tedavi etmek için kullanılabilecek çeşitli teknikler vardır. Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS), kas kontrolünü arttırarak ağrıyı hafifletmek ve idrara çıkma sıklığını azaltmak için pelvik bölgede hafif elektrikli darbeler içerir.

Omurilik ve mesane arasındaki yolda sakral sinirlerin uyarılması, sıklıkla durumla ilişkili üriner aciliyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Mesane distansiyonu

Mesanenin distansiyonu mesanenin su veya gaz gibi bir ortamla gerilmesi veya genleşmesini içerir. Bu işlem, sistoskopi sonrası gibi belirli durumlarda yararlı olabilecek semptomlarda geçici bir düzelme yaratma eğilimindedir. Sonuçlar başarılı olursa, etkiyi sürdürmek için tekrar tedavileri kullanılabilir.

Cerrahlık

Düşük etkinlik oranları ve yüksek komplikasyon riski nedeniyle cerrahi, diğer tedavi seçenekleri başarılı olmadığında tipik olarak son satım terapisi olarak saklanır.
Ameliyattan fayda sağlayabilecek hastalar, mesanedeki küçük hacimdeki kapasiteden ve şiddetli ağrı olanlardan dolayı çok yüksek frekanslı veya idrara çıkmış hastaları içerir.

Fulgurasyon, mesanede şiddetli ağrıya neden olan ülserleri yakmak için kullanılan bir cerrahi prosedürdür.

Rezeksiyon, ülserlerden çıkarıldığı için kesen minimal invaziv bir prosedürdür.

Mesane arttırma, mesanenin hasarlı bölümünü kolondan bağ dokusu ile değiştirmek için kullanılır. Bununla birlikte, ilişkili ağrı genellikle kalır ve mesanenin sık sık boşaltılması için kateter gerekmektedir.

Arama Terimleri: interstisyel sistit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir