İnterstisyel Sistit Belirtileri
Genel

İnterstisyel Sistit Belirtileri

İnterstisyel sistit belirtileri ve hastalık hakkında aradığınız tüm detaylı bilgiler, wikimedi.org ekibi olarak sizlere özel olarak hazırlanmıştır.

İnterstisyel sistit, aynı zamanda ağrılı mesane sendromu (PDS) olarak da bilinir, mesane ve çevresindeki dokularda kronik ağrı ile karakterize bir sağlık durumudur. Ağrı ve diğer belirtilerin bir sonucu olarak, etkilenen bireylerin yaşam kaliteleri önemli ölçüde engellenebilir.

Kadınları erkeklerden daha sık etkileme eğilimi gösterir ve insidans, 30 ila 50 yaş arası insanlar arasında en yüksektir.

İnterstisyel Sistit Belirtileri

İnterstisyel sistit belirtileri üriner sistem enfeksiyonu ile benzerdir, ancak bakteri enfeksiyonu nedeniyle değildir ve antibiyotik tedavisi yararlı değildir. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Suprapubik veya pelvik bölgede şiddetli ağrı
 • Güçlü ve ani idrara çıkma
 • İdrar sıklığının artması (günde 7-8 defa)
 • İdrar yapmak için uyanan gece
 • Pelvik basınç veya rahatsızlık
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı
 • İdrarını tutamamak
 • Mesanenin basıncı, özellikle dolduğunda

Bu interstisyel sistit semptomları, zaman içindeki yoğunluğa göre önemli derecede değişebilir ve kronik veya aralıklı olabilir. Çoğu hasta semptomların geldiğini ve birkaç gün ya da ay süren bölümlere girdiğini ve bunu takiben bir ilerleme dönemi ve daha sonra başka bir bölüm izlediğini tespit etti.

Tetikleyiciler

Semptomların ciddiyetini etkileyebilecek ve belirti tetikleyicileri olarak düşünülebilecek çeşitli faktörler vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Tam bir mesane
 • Adet döneminde adet
 • Belirli yiyecek ve içecekler
 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • Stres (fiziksel veya zihinsel)

Aynı şekilde, bu tetikleyicileri önlemek veya azaltmak mümkün olduğunda, durum belirtileri iyileşebilir. Örneğin, bir hasta kendisini rahatlattığında, tam mesaneye sahip olma ile ilgili ağrı muhtemelen iyileşir.

İnterstisyel sistitli hastalar için semptomların kötüleşmesine neden olan belirli gıdalar arasında bağlantı kurmak için yiyecek ve içecek günlüğü tutmaları yararlı olabilir. Tetikli gıdalar tanımlanabilirse, bireyler gıdaların tüketimini azaltabilir ve semptomların düzelmesi muhtemel. Yaygın tetikleyici gıdalar arasında domates, baharat, alkol, çikolata, kafein ve narenciye bulunur.

Yaşam kalitesi

Durumla ilişkili ana semptomlara ek olarak, hastalar sonucu ortaya çıkan ve yaşam kalitesini etkileyen sekonder semptomlardan etkilenebilir. Örneğin, durumla bağlantılı ağrı, bireyin her zamanki gibi çalışma ve yaşam tarzı faaliyetlerine katılma becerisini sınırlandırabilir. İdrar sıklığının artması bazı aktivitelerde veya olaylarda yeteneklerini bozabilir.

Özellikle gece idrara çıkma sıklığının yüksek olduğu kişiler için uyku alışkanlıkları bozulabilir ve sonuç olarak sekonder semptomlara neden olabilir. Bunlara gündüz uykusu veya yorgunluk ve hastanın duygusal sağlığının etkisi dahildir.

Hastalar sıklıkla başkaları ile ilgili zorluk çekerler ve başkalarından kendilerini izole hissettirebilirler. Buna muhtemelen yakından bağlantılı olarak, interstisyel sistitli hastalarda depresyon diğer insanlara göre daha yaygındır.

Birincil ve ikincil semptomların geniş varyansı, hastanın endişelerini gidermek ve genel yaşam kalitesini artırmak için geniş bir yönetim planı gerektirir.
Arama Terimleri: yaşlılarda İnterstisyel sistit tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir