tip2 diyabet Tedavisi
Hastalıklar

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin Direnci Tedavisi hakkında bilinmesi gereken en önemli konuları sizler için maddeler halinde hazırladık.

İnsülin direnci, bir bireyin diyabet öncesi olarak tarif edildiği zaman ilk aşamada fark edilmemektedir. Durum, şeker hastalığına veya metabolik sendroma doğru giderse, semptomlar belirgindir ve ilaç gerekir. İlacın yanı sıra, belirli yaşam tarzı faktörlerinin değiştirilmesi insülin direncini artırabilir. Genel olarak, insülin direncinin tedavisi aşağıdakileri içerir:

  • Obez ve kilolu bireylerde kilo kaybı. Vücut ağırlığının %5-7’sini kaybetmek, diyabetin başlamasını% 60 oranında önleyebilir veya erteleyebilir ve insülin duyarlılığını geliştirebilir.
  • Sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlamak için düzenli egzersiz. Hafif egzersiz haftada en az 5 gün yaklaşık 30 dakika yapılmalıdır. Egzersiz, enerji için kan şekeri kullanan kas hücrelerini harekete geçirir ve bu nedenle insülin yanıt vermeyi arttırır.
  • Fiber açısından zengin ve düşük glisemik indeksi ve karbonhidrat içeriği bulunan gıdalardan oluşan sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek. Diyetin tekli doymamış yağ asitleri ve doymuş yağlar da düşük olması gerekir, çünkü bunlar insülin direncini tetikleyebilir. Buna karşılık, çoklu doymamış yağ asitleri (omega-3) insülin duyarlılığını arttırır.
  • Metformin, ekzenatid ve tiazolidindionlar adı verilen bir ilaç sınıfı gibi ilaçlar insülin direncini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar tip 2 diyabet tedavisinde onaylanır, ancak tek başına insülin direnci için onaylanmamıştır. Büyüme hormonu replasman tedavisi, diğer yandan, insülin direnci tip 2 diyabet olmadan tek başına mevcut olduğunda kullanılabilir.
  • Her gün uygulanan magnezyum takviyeleri, insülin aracılı kandaki glikoz alımını artırabilecek olan tükenmişlik düzeyini de geri yükleyebilir. Magnezyum takviyesi, insülin duyarlılığını geliştirerek tip 2 diyabette koruyucu bir yaklaşım olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir