Demir eksikliği nedenleri
Genel

İnsanlarda Demir Eksikliği Anemisi

Anemi nedir?

Anemi, çok az sayıda kırmızı kan hücresi veya kandaki yeterli sayıda hemoglobin bulunmadığında ortaya çıkar. Hemoglobin, alyuvar hücrelerinde bulunan, vücuda oksijen taşıyan demir içeren bir bileşiktir. Anemi sıklıkla vücutta yeterli miktarda demir olmadığında görülür.

 

Demir eksikliği anemisi 

Vücudunuzdaki birçok önemli süreç için, özellikle kanınızdaki oksijen taşıyan protein olan hemoglobin yapmak için demir gerekir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine karakteristik kırmızı rengini verir ve kanın akciğerlerden oksijeni alıp vücudunuzdaki her hücreye taşıması için gereklidir.

Demir yiyeceklerinizden emilir ve bağırsaklarda bulunur. Kanınızdaki kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinize taşınır. Burada demir, hemoglobin yapmak için proteinlerle birleştirilir. Karaciğerinizde fazladan herhangi bir demir depolanabilir. Vücudunuz ayrıca yenilerini yapmak için eski ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerinden gelen demirleri geri dönüştürür.

Bununla birlikte, vücudunuzda demir sıkıntısı çekiyorsanız, kemik iliğiniz yeterli miktarda hemoglobin içermeyen küçük kırmızı kan hücreleri yapacaktır. Bu kırmızı kan hücreleri organ ve dokularına yeterli miktarda oksijen taşıyamazlar. Bu, aneminin belirtilerine yol açar.

 

Demir eksikliği anemisinin belirtileri

Demir eksikliği anemisinin ortak belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Kalp çarpıntısı

Daha az yaygın belirtiler şunları içerebilir:

 • Kulak çınlaması (kulağınızda çınlama)
 • Değişmiş tat duyusu
 • Ağzınızın kenarlarında ağrı
 • Zayıf konsantrasyon.

Bu belirtiler her zaman demir eksikliği anemisine bağlı değildir, ancak bunlara sahipseniz, doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

anemi

 

Demir eksikliği anemisi neden olur?

Kan kaybı

İdrar, dışkı ve ölü cilt hücrelerinde vücudunuzdan az miktar demir kaybedilir. Özellikle aşağıdakiler durumunda kan yoluyla çok daha büyük miktarlar kaybolur:

 • Bir yaralanma veya bir ameliyattan sonra adet kanaması veya kan kaybı
 • Kanama ülseri de dahil olmak üzere mide veya bağırsak (bağırsak) problemleri
 • Aspirin veya diğer non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) düzenli kullanımı nedeniyle mideyle kanama
 • Kanama hemoroidleri.
 • Demir için artan ihtiyaçlar
Belli grup insanların demir eksikliği anemisine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunlara bebekler, gençler ve ağır periyotları olan kadınlar dahildir.

 

Gebelik

Hamilelik sırasında bir kadının günlük demir gereksinimi 18 mg’dan 27 mg’a sıçrayabilir. Bunun bir takım sebepleri var. Hamilelik döneminde, annenin fazladan kan hacmini üretmek ve büyümekte olan bebeğin tüm kanını yapmak için demir gerekir. Büyüyen bebeğiniz karaciğerinde altı aylık bir zamana kadar genellikle karışık bir diyet başlattığınızda büyüme ve gelişme izni için bir demir deposu bırakır. Süt, iyi bir demir kaynağı olmadığından, bu önemlidir. Demir mağazalarınız başlamak için çok düşük değilse, gebelikte menstruasyon eksikliği, vücudunuzun yiyecek ve içecekten gelen demir emme verimliliği ile birleşince, muhtemelen takviyeleri şeklinde ekstra ütüye ihtiyaç duyulmayacaktır. Demir takviyeleri de dahil olmak üzere gebelikte diyet takviyeleri almak isterseniz, önce bunu doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Çünkü bazı vitaminler ve mineraller demir dahil olmak üzere büyük miktarlarda toksik olabilirler.

 

Prematüre bebekler

Erken doğan bebekler düşük düzeyde depolanmış demir içerebilirler. Bunun nedeni, bir bebeğin demir depolarının çoğunun gebeliğin sonraki evrelerinde toplanmasıdır. Bebeğiniz erken olduğunda, çocuk doktorunuz bebeğinizin uygun tedavileri almasını sağlayacaktır.

 

Çocuklar ve yeni yürümeye başlayan çocuklar

Her büyüme patlamasıyla birlikte, çocuğunuzun vücudu daha fazla kan ve kas yapmak için demir depolarına çekiyor. Bu nedenle, çocuğunuzun yumurta, yağsız et ve kümes hayvanları, demirle güçlendirilmiş tahıllar, orkinos gibi yağlı balıklar ve tam tahıllar gibi demir içeren gıdaları tüketmesini sağlamak önemlidir. Ek olarak, bol miktarda meyve ve sebze yemesi demir emilimine yardımcı olabilir.

 

Sporcular

Sporcular demir kaybedilir, bu nedenle yoğun egzersiz demir ihtiyacını arttırır. Ayrıca, sert antreman, vücudunuzun demir gereksinimlerinizi artıran daha fazla kas döktüğü anlamına gelir.

 

Diğer nedenler

Demir emiliminin azalması. Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, ince barsağın astarına zarar verebilir ve demir de dahil olmak üzere besinlerin normal emilimini engeller. Ayrıca, mide ve / veya ince bağırsakta yapılan ameliyat demir emilimini ve bundan dolayı vücudunuzun ne kadar demir üreteceğini etkileyebilir.

Düşük alım miktarı. Diyetinize yeterli miktarda demir almazsanız demir eksikliği anemisi geliştirebilirsiniz.

Diğer temel koşullar. Doktorunuz şüpheleniyorsa, altta yatan bir durumun hemoglobin düzeylerinin düşük olmasına neden oluyorsa, daha ileri test veya uzman bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

prematüre

 

Demir eksikliği anemisinin doğal tedavisi

Test sonuçları demir üzerinde biraz düşük olduğunuzu gösteriyorsa, diyetinizdeki demir içeren gıdaları artırmanız önerilir. Sonuçlar çok demir eksikliğinizi gösteriyorsa, diyetinizdeki demirin nasıl artırılacağıyla ilgili tavsiyelerle birlikte bir dizi demir takviyesi reçetesi olabilir.

Altı ay sonraki ikinci bir kan testinde kan hemoglobin düzeylerinizin yeteri kadar gelişip gelişmediğini kontrol etmeniz önerilir.

 

Demir takviyeleri hakkında daha fazlası

Doktorunuz, demir sülfat tabletleri gibi demir takviyeleri reçete edebilir. Demir takviyelerinin yan etkileri olabileceği için, eşlik eden tüketici tıbbı bilgi broşürünü daima okuyun ve herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yan etkilerin bazıları bulantı, mide ekşimesi, kabızlık ve diyare içerir. Ayrıca dışkılarınızın siyah olmasına neden olabilirler. Yemeklerden sonra tabletleri alırsanız, bu yan etkiler azalabilir.

Demir takviyeleri eczanelerde bulunur, ancak demir eksikliği anemisinin kendiliğinden teşhis edilmemesi önemlidir. Bunun nedeni, yorgunluk gibi semptomların çeşitli koşullardan kaynaklanabilmesidir.

Vücuda iyi bir oranda salınmadığı için demir üzerine aşırı doz verilmesi mümkündür ve vücuttaki dokular için toksik olabilir.

 

Demir eksikliği anemisini önlemek için yemek

Erkeklerin günde ortalama 8 mg demir ihtiyacı vardır ve kadınların günde 18 mg’a ihtiyacı vardır.

Genelde diyetten aldığınız tüm ütüyü alabilirsiniz. Yalın eti içeren sağlıklı bir diyet yetişkinlerin çoğu için yeterli miktarda demir içerir. Kırmızı et, vücudunuz tarafından kolaylıkla emilen çok zengin bir demir kaynağıdır. Karaciğer çok zengin bir demir kaynağıdır, ancak gelişmekte olan bebeğe zarar verebilecek çok yüksek oranda A vitamini içerdiği için hamile kadınlar için önerilmez. Bu nedenle haftada en fazla 50 g karaciğer alımını sınırlamak en iyisidir.

 

Demir eksikliği anemisine ne iyi gelir?

Demir eksikliği anemisine ne iyi gelir sorusuna cevap arayan okuyucularımız için, demir eksikliğini tamamlayabileceğiniz en önemli gıdaların listesini hazırladık. İşte, demir eksikliği anemisine ne iyi gelir sorusunun cevapları;

 • Demirle kuvvetlendirilmiş tahıllar
 • Orkinos ve diğer yağlı balıklar
 • Kırmızı fasulye, siyah fasulye, soya fasulye ve pinto fasulye gibi bakliyat
 • Soya peyniri
 • Yumurtalar
 • Kepekli ekmekler
 • Ispanak, lahana ve su teresi gibi yeşil sebzeler
 • Kuru üzüm, kayısı ve şeftali gibi meyve.

Yalın et yemeseniz bile, iyi planlanmış bir vejetaryen diyet demir eksikliği anemisini tetiklememeli, özellikle yumurta, bakliyat, yapraklı sebzeler ve tahkim edilmiş hububat yerseniz.

Vitamin C, domates, kapuç, kivi meyve veya bir bardak portakal suyu gibi vitamin C içeren gıdalar da dahil olmak üzere vücudunuzun demir absorbe etmesine yardımcı olur ve demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir. Et olmayan gıdalardaki demir, etteki demir kadar kolay absorbe olmaz, bu nedenle yemeklerinizle bir C vitamini kaynağı almak demirin kimyasal yapısını değiştirmenize yardımcı olur ve vücudunuzun vücuda daha kolay bir şekilde yapmasını sağlar emerler.

İşlenmemiş kepek, vücudunuzun emdiği demir miktarını azaltabilir. Kabızlığı önlemek için kullanıyorsanız, bunun yerine, daha fazla tahıl, bol sebze ve meyve yiyerek lifinizi yükseltmeyi deneyin – şeyleri hareket ettirmeye yardımcı olmak için su alımını arttırın.

İçtiğiniz şey vücudunuzun ütüyü nasıl emeceğini etkiliyor. Çay ve kahve, demir ile bağlanabilen ve vücudun emilmesi için polifenoller denilen maddeleri içerir, bu yüzden yemeklerle içmemeye çalışın. Bununla birlikte, genel olarak, araştırmalar, gelişmiş ülkelerin ve toplumların çoğunda çay ve kahve tüketiminin demir durumu üzerinde büyük bir etkisinin olmadığını göstermektedir.

Unutmayın, eğer sıkı bir vejetaryen ya da vegan diyeti ya da gıda alerjisi ya da hoşgörüsüzlüğü nedeniyle başka bir tür kısıtlı diyet yerseniz, yeterli miktarda demir alamayabilirsiniz. Bu durumlarda doktorunuza veya kayıtlı diyetisyeninize danışın çünkü onlar sizin için doğru gıdaları seçme konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir