Meme kanseri nedir
Genel

İnflamatuar (İltihaplı) Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri, iltihap semptomlarıyla kendini gösteren, agresif bir meme kanseri şeklidir. İnflamatuar (İltihaplı) meme kanserinde, yumru oluşturan kanser hücrelerinden ziyade memedeki lenf damarları boyunca büyürler ve bloke etmelerine neden olurlar.

Kapatılan kaplar daha sonra sıvıyı boşaltamaz ve bakteri ve atık maddeleri süzer ve meme iltihaplanır, kızarıklık, ısı, şişme ve ağrı gibi belirtilere neden olur. Kanser hücreleri tespit edilebilir bir tümör oluşturmamakta, kanser sıklıkla mamografi veya ultrasonografi taramasında gözden kaçırılmaktadır.

İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri belirtileri

  • İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri belirtileri şu an aniden ortaya çıktığı halde hızla gelişebilir:
  • Memedeki kızarıklık
  • Sıcak ve şişmiş göğüs
  • Göğüs derisinin portakal kabuğunu andıran, büyütülmüş veya çukur bir görünüm. Buna “peau d’orange” denir.
  • Memedeki ağrı
  • Göğüs ucundan ağrı ve deşarj

Teşhis ve tedavi

Teşhis, şüphelenilen semptomlara dayanır ve diğer testlerle doğrulanır.

Biyopsi, tanıyı teyit etmek için tek güvenilir yöntemdir ve İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri teşhisi için doktorun emrettiği en önemli testtir. Göğüs dokusunun küçük örnekleri alınır ve mikroskobik analiz için bir laboratuara gönderilir. Koltuk altı lenf düğümlerinden numuneler alınabilir.

Göğüsteki değişiklikleri kontrol etmek ve diğer memeyi incelemek için mamografi (göğüs röntgeni) kullanılabilir. Bazı durumlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması veya ultrason taraması gibi ek görüntüleme çalışmaları önerilebilir.

Tanı doğrulandıktan sonra, kanser derecesini belirlemek için kanser sahnelenir. Evreleme, muhtemel hasta sonuçlarını ve dolayısıyla optimal tedavi yaklaşımını öngörmede önemlidir.

Göğüs kanseri, bir ila dört arasında numaralandırılmış dört aşamadan oluşan bir evreleme sistemi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sayı kanserin büyüklüğünü ve derecesini ifade eder; evre 4 en şiddetli hastalığı temsil eder. İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri hızlı bir şekilde geliştikçe, başlangıçta bir yumru ile ortaya çıkan kanserler yapabileceğinden, 1. veya 2. evrede hiçbir zaman saptanmaz.

Bunun yerine, bu kanser teşhisi konduğunda genellikle memenin tamamı, göğüs derisi ve koltuk çevresindeki kas dokusuna veya lenf düğümlerine yayılmış veya olmayabilir. İnflamatuar (İltihaplı) meme kanseri, bu nedenle teşhis edildiği zamana kadar genellikle 3. evre olarak kategorize edilir.

İnflamatuar meme kanseri diğer kanserlere kıyasla hızla yayılır.

Tedavide genellikle kemoterapi, ardından cerrahi ve radyasyon tedavisi bulunur. Testler faydalı olabileceğini düşündükleri takdirde bu daha sonra hormonal terapi veya biyolojik terapi gibi diğer tedavilerle takip edilebilir.

Kemoterapi sırasında, bir kişiye 4 ila 6 ay içinde kanser hücrelerini yok etmek için tasarlanmış anti kanser ajanları verilir. Kemoterapiden sonra, göğüs, meme başı ve lenf nodlarının tümünü koltuk altından almak için ameliyat yapılır. Radyoterapi genellikle kalan kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili X-ışınları kullanan bir sonraki adımdır.

Hedeflenen tedavi veya biyolojik terapiler, kanser hücrelerinde bulunan spesifik protein reseptörlerini tanıyan ve bunlara bağlanan ilaçlardır. Örneğin, iltihaplı meme kanseri olan kadınların yaklaşık% 60’ı, yüzeylerinde büyük miktarda HER2 reseptörüne sahip olan kanser hücrelerine sahiptir ve buna HER2-pozitif meme kanseri adı verilir.

Trastuzumab (Herceptin) adı verilen bir tedavi, bu HER2 reseptörlerine kilitlenmek ve büyümelerinin uyarılmasını önlemek için özel olarak tasarlanmıştır.
Bazı kadınlar için bir başka tedavi seçeneği hormonal tedavi yöntemidir.

Örneğin, yüzeylerinde östrojen reseptörleri gösteren kanser hücrelerinden oluşan tümörlere ER pozitif meme kanseri denir ve büyümeleri östrojen reseptörlerine bağlanarak uyarılır.

Bu kanserler, ya vücutta yapılan östrojen miktarını azaltarak ya da östrojenin kanser hücrelerine ulaşmasını önleyerek, östrojen etkilerine karşı koymak için hormonal tedavi ile tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir