Hastalıklar

İlişkiden Sonra Yanma ve Acı

İlişki Sırasında veya İlişkiden Sonra Vajinada Yanma ve Acı

Vajinal yanma ve cinsel ilişki sırasında kaşınma, enfeksiyon belirtileri olabilir. Vajinal bölgede ilişkiden sonra yanma veya ilişki sırasında yanma, menopozdan doku incelmesine neden olan hormonlardaki değişikliklerden de oluşabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın cinsel ilişki sırasında semptomlara neden olabileceği rahatsızlık ve olasılık tanı ve tedavinin önemini vurgulamaktadır.

İlişkiden sonra yanma olursa hamile kalınır mı?

İlişkiden sonra yanma olursa hamile kalınır mı gibi bir takım sorular alıyoruz. Cinsel ilişki esnasında ya ilişkiden sonra ortaya çıkabilecek yanma durumları, hamilelikle alakalı bir durum değildir. Bu gibi durumlarda, aklınızda herhangi bir soru işareti kalıyor ise, gebelik testi yaptırabilir ya da doktorunuza danışarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Cinsel İlişkiden Sonra İdrar Yaparken Yanma

Cinsel ilişkiden sonra idrar yaparken yanma durumu, ilişkilerden sonra oldukça sık rastlanan bir durum olarak ortaya çıkıyor. İlişkiden sonra idrar yaparken yanma hissi yaşıyorsanız, bu gibi durumlarda bir çok farklı konu ortaya çıkmaktadır ve yanma hissinin yaşanmasına sebep sağlık sorunlarının ihtimali söz konusudur.

Cinsel ilişkiden sonra idrar yaparken yanma hissinin sebepleri arasında; vajinadaki kuruluk, cinsel ilişki sırasında aşırı sürtünme, spermde oluşan alerjik durumlar, vajinismus ve idrar yolu enfeksiyonu gibi sağlık sorunları olabilir. Böyle durumlarda, işin ciddiyetine varmalı ve en kısa sürede bir hastaneye ya da doktorunuza başvurarak yardım almalısınız.

İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Nasıl Geçer?

Cinsel ilişki anında ya da ilişkiden sonra vajinada yanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. İlişkiden sonra vajinada yanma nasıl geçer sorusuna verilebilecek en net cevap, bir doktora başvurmak olacaktır. Bu tür sorunları ciddiye almalı ve internet ortamında yer alan bitkisel tedavi ilaçlarından uzak durmalısınız. Daha büyük bir sağlık sorununa mahal vermeden, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda olacaktır.

Hususlar:

  • Cinsel ilişki sırasında ya da ilişkiden sonra vajinal yanma her zaman bir enfeksiyonun mevcut olduğu anlamına gelmez.
  • Menopoz, östrojen düşüşüne ve vajina duvarlarının ve çevre dokuların incelmesine yol açar.
  • Hormr muayenesi, atrofik vajinit olarak bilinen menopozla ilişkili vajinal değişikliklerin yanma nedeni olup olmadığını belirleyebilir.
  • Friable vajinal doku da kadınları enfeksiyona daha duyarlı hale getirebilir.
  • Menopoz sonrası vajinal atrofinin kaçınılmaz olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalık: 

Vajinal yanma, herpes, Chlamydia ve bakteriyel vajinoz gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık belirtisi de olabilir. Bakteriyel vajinozis, CDC’den alınan bilgilere göre kadın seks partnerleri arasında yayılabilir ve tedavi edilmelidir. Vajinadaki normal bakteri dengesindeki değişiklikler, bir kadının HIV’e yatkınlığını artıran bakteriyel vajinoza katkıda bulunur. İdrar yaparken yanma, cinsel ilişki sırasında akıntı ve balık kokusu bazen bildirilir. Semptomlar olmayabilir. Chlamydia, genellikle sessiz olan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi olmadan enfeksiyon pelvik organlara ilerler, vajinal yanma, pelvik ağrı ve vajinit semptomları olan pelvik inflamatuar hastalığa neden olur. Herpes, tekrarlayabilen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Yanma ve ağrıya ek olarak, herpes, dışarıdan görülebilen veya görülemeyen sıvı dolu lezyonlara da neden olur. Lezyonlar vajinal kanalda mevcut olabilir.

Önem:

Enfeksiyonla ilişkili vajinal yanma, üreme organlarına zarar verebilir ve infertiliteye yol açabilir. Vajinal yanık, akıntı, koku veya karın ağrısı olan kadınlar için düzenli muayeneler önemlidir. Antibiyotik tedavisi olmadan, cinsel partnerler arasında enfeksiyon yayılabilir. Menopozal vajinal yanıkların cinsel ilişkiyle ilgili rahatsızlığı, psikolojik sıkıntıya ve eşler arasında önemli olan yakınlık eksikliğine yol açabilir. Vajinal yanık semptomlarının nedenini cinsel ilişki sırasında bulmak, başarılı tedavi, komplikasyonların önlenmesi ve psikolojik sıkıntı için önemlidir. Bazen vajinal yanma sadece losyonlardan kimyasal tahriş, kadınlar, spermisitler, sabunlar ve köpük banyoları tarafından giyilen sentetik kumaşlardan kaynaklanır.

Önleme / Çözüm:

Cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrıya neden olabilecek vajinit, vajinoz ve irritasyonun önlenmesi söz konusu olduğunda iyi hijyen önemlidir. Kadınlar güvenli cinsel ilişki kurarak ve cinsel partnerleri sınırlayarak enfeksiyon olasılığını azaltabilir. Menopoz sonrası kadınlar, seksüel olarak aktif kalarak seks sırasında yanma ve ağrıya neden olan vajinal atrofiyi önleyebilir. Cinsel aktivite, bir partner olsun veya olmasın, vajinaya kan akışını iyileştirir ve dokuları sağlıklı tutar. Vajina içine sokulan yağlama ürünleri, östrojen kremleri ve halkalar ve östrojen tabletleri, östrojen düşüşü ile ilişkili cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrı için etkili tedavilerdir. Bazı kadınlar hormon replasman tedavisini seçebilirler ancak riskler ve yararları bir hekimle kapsamlı olarak tartışılmalıdır.

Gevşek kıyafetler ve doğal kumaşların kullanımı ve hipoalerjenik losyonlar ve banyo ürünleri de vajinal yanmanın sebeplerini giderebilir. Vajinal enfeksiyonlar, nedene bağlı olarak spesifik tedavi gerektirir.
Arama Terimleri: ilişkiden sonra yanma olursa hamile kalınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir