Üreme Sistemi Hastalıkları

İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

İdrardan Kan Gelmesi

Tıp dünyasında Hematüri olan idrarda kan görülmesi durumunun altında çeşitli nedenler yatabilir. İdrardaki kan yoğun olmadığı zaman fark edilemeyebilir fakat genel olarak idrar sonrasında çamaşırın kan olmasından daha net anlaşılır. İdrardan kan gelmesi durumu kadınlarda da erkeklerde de görülebilir fakat kadınların rutin bir kanaması olduğu için, onlarda çok daha zor anlaşılır.

Hematüri hastalığının makroskopik ve mikroskopik olmak üzere iki türü vardır. Makroskopik hematüri hastalığında idrardaki kan çok belirgindir, öyle ki idrarınızı yaparken idrarın sarıdan pembeye döndüğünü fark edersiniz. İleri derecede hastalıklarda ise siyaha kadar renk tonlarında artık görülür. Mikroskopik hematüri de ise hastalık ancak idrar tahlili sonucunda ortaya çıkabilir.

İdrarda kan bulunmasının sebebi idrar yolları ile bağlantılı organlardan veya direkt olarak üreme organındaki iç yaralanmalardan kaynaklanabilir. Böbrek, üreterler, prostat bezi, mesane gibi organ veya dokularda yaşanacak kanamalar, idrar yolu ile kendisini belli eder. İdrarınızdaki kanamayı gözle görülebilir bir şekilde tespit etmişseniz, kesinlikle ihmal etmeden doktorunuza başvurunuz.

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

 • Böbrek Hastalıkları
  Ülkemizde böbrek taşı hastalığı çok yaygındır ve minerallerden oluşan bu taş, böbrek dokularını yararak ilerler. Bu yarma sonucunda da sızma şeklinde bir kan akıntısı oluşur. Bu kan elbette idrar yolu ile çıkar. Bol su içerek, doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerine devam etmelisiniz. Sitemiz üzerinde bulunan böbrek taşı hastalığının tedavisi makalesinden de faydalanmanızı öneriyoruz.
 • İlaç Yan Etkileri
  Kullandığımız herhangi bir ilaç idrarda kan görülmesine sebep olabilir. Her ilacın yan etkileri herkes üzerinde etki olmasa da, bazı kişilerde doku yaralanmalarına kadar yan etkiler görülebilmektedir.
 • Enfeksiyon
  Adını çok sık duyduğumuz idrar yolları enfeksiyonu hastalığı da idrarınızda kan görülmesine sebep olur. Tedavisi antibiyotik yolu ile yapılmaktadır ve erken teşhis mikrobun daha geniş alanlara, hatta böbreğe ulaşmaması açısından çok önemlidir.
 • Kanser
  Mesane, böbrek ve prostat kanserleri idrarda kanamaya yol açabilir. Özellikle yaşlı kişilerde ortaya çıkan prostat kanseri ülkemizdeki en yaygın hastalıklardan birisidir.
 • Vücudu Çok Hırpalama
  Ağır çalışma koşulları, pis ve tozlu bir alanda çalışma, ağır spor gibi aktiviteler vücudu öyle yorar ki iç kısımlarda kılcal damar çatlaması veya doku yaralanmalarına yol açar. Herhangi bir tehlikesi yoktur, kanama görülse de bir süre sonra vücut kendisini onarır. Tabii ki burada yıpranmanın seviyesi de önemlidir, kanama 1 günden sonra halen devam ediyorsa doktora  görünmek elzemdir.

Çok sık cinsel ilişkiye girmek, ateşli hastalıklar, şiddetli bir adet dönemi geçirmek, tümör, damar hastalıkları, travmalar, virüslü hastalıklar veya radyoterapi görmek de idrar yollarında kan görülmesine sebep olabilecek etkenlerdir.

Hematüri Belirtileri

hematüriKan hücrelerinin rengi kırmızıdır ve bu sebepten dolayı idrara karışan kan, sarı olan idrar rengini şiddetine göre kırmızıya kadar çevirir.

Çok sık idrara çıkmak da bir hematüri belirtisidir.

Kasıklarda ağrı, yüksek ateş, iştahsızlık, idrarı tam yapamıyor hissiyatları da hep bu hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır.

Hematüri hastalığı %90 idrar tahlillerinde ortaya çıkar. Bunun yanında ultrason gibi teknolojilerde de hekiminizin dikkatini çekebilir.

İdrardan Kan Gelmesi Tedavisi

Yukarıda belirttiğimiz gibi hematüri hastalığının onlarca farklı sebebi olabilir. Kanser gibi çok ileri derecedeki hastalarda da görülürken, enfeksiyon gibi daha basit durumlarda da görülebilir. Enfeksiyon için basit bir antibiyotik ilaç tedavisi yeterlidir fakat kanser hastalıklarının tedavisi yıllar süren ve çok zorlu süreçleri içeren tedavilerdir.

Bu noktada önemli olan idrarınızda kan gördüğünüz anda doktorunuza başvurarak, erken teşhis ile en hızlı ve size en uygun tedaviyi uygulatmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir