Hipertiroidi Belirtileri ve Nedenleri
Genel

Hipertiroidi Belirtileri ve Nedenleri

Hipertiroidi Belirtileri
Birçok hasta, hipertiroidinin erken evrelerinde belirtiler göstermez veya rapor etmez. Sonuç olarak, semptomlara neden olması için yeterince ilerleyinceye kadar durum teşhis edilemeyebilir.

Sonunda, tiroid hormonlarının, tiroksin (T4) ve triiodotironin (T3) anormal derecede yüksek konsantrasyonu, vücudun işlevinde değişikliğe neden olabilir ve semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hipertiroidi tipik semptomları birkaç ana alana ayrılabilir.

Görünüm
Hipertiroidizmin en belirgin belirtilerinden biri, bezin dışına çıkan genişleyen tiroid bezi veya nodülleridir. Bu guatr olarak bilinir ve tiroidin boynun alt ön kısmında görünür bir şekilde büyümesidir.

Etkilenen bir kişinin görünümünde görülebilecek diğer bulgular saç dökülmesi, terleme ve titreme ya da ellerin titremesini içerir. Terli ve cılız ciltler veya cildin yıkanması da durumla bağlantılıdır. Daha az yaygın olarak, hipertiroidi olan erkekler meme dokusunun bir miktar gelişim gösterebilir.

Bilişsel Belirtiler
Hipertiroidi’li birçok hasta bilişindeki değişiklikler de rapor edebilir. Konsantre olmakta güçlük çekebilir ve normalden daha kolay yorulabilirler. Ayrıca, huzursuzluk, sinirlilik ve endişe hissedebilirler ve sıklıkla ruh hali değişimi gösterebilirler. Hiperaktivite yaygındır ve bazı bireylerin de uykusunda güçlük çeker (uykusuzluk).

Gastrointestinal Belirtiler
Tiroid hormonlarının başlıca işlevlerinden biri normal metabolizmayı sürdürmektir ve sonuç olarak hipertiroidi, iştahın belirgin şekilde artmasıyla bağlantılıdır. Her zamankinden daha fazla yemeğe rağmen, birçok hasta metabolizma hızının artması nedeniyle kilo verir ve aynı nedenle bağırsak hareketleri daha sıktır. Bununla birlikte, hipertiroidili bazı hastalar ağırlık kaybetmek yerine zayıflarlar.

Daha seyrek olarak, bazı hastalar düzensiz bağırsak hareketlerini veya mide bulantısı, kusma veya diyare gibi diğer gastrointestinal etkileri rapor edebilir.

Diğer Sık Görülen Belirtiler

Ek olarak, hipertiroidizm ile ilişkili olabilecek başka semptomlar da vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

⦁ Isı hoşgörüsüzlüğü
⦁ Adet düzensizlikleri
⦁ Kalp çarpıntısı
⦁ Yüksek tansiyon
⦁ Kaşıntılı veya tahriş olmuş gözler
⦁ Egzoftalmi (çıkıntılı gözler)
⦁ Kalça ve omuz eklemlerinde zayıflık
⦁ Kas Güçsüzlüğü

Tanı için Belirtilerin Önemi
Hasta tarafından bildirilen semptomlar genellikle hipertiroidinin ilk göstergesi. Bir hasta hipertiroidi belirtileri gösterebilecek semptomlarla karşılaştığında durumun teşhis edilmesi için daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu semptomların, hastanın zamanında tedavi edilmesine izin vermek için tanı prosedürünün daha erken başlatılmasını sağlamak için tanınması önemlidir. Bu, belirtilerin ilerlemesini önlemeye ve durumun uygun bir şekilde yönetilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Hipertiroidi belirtileri

Hiperaktif bir tiroid bezi, vücutta çoğu organın aktivitesini hızlandırarak herkes tarafından okunabilen işaretler üretir:

⦁ Yüksek tansiyon
⦁ Yüksek kalp hızı
⦁ Gözlerin etrafında şişme
⦁ Hiperaktif refleksler
⦁ Tırnak, saç veya ciltteki değişiklikler

Hipertiroidi Nedenleri

Hipertiroidi, aynı zamanda aşırı aktif bir tiroid olarak bilinir; tiroid hormonları tiroksin ve triiodotironin aşırı üretilmesini içerir. Graves hastalığı, tiroid nodülleri, tiroidit, iyot takviyesi, amiodaron ve kanser gibi çeşitli hipertiroidi nedenleri vardır. Bunların her biri aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Graves Hastalığı
Hipertiroidinin en yaygın nedeni Graves hastalığı olarak bilinen otoimmün bir durumdur. Bu, 10 vakanın 7’sinden fazlasını açıklamaktadır. Graves hastalığı olan bireylerin bağışıklık sistemi, tiroid uyarıcı immünoglobülin (TSI) adı verilen, tiroit bezine yönlendirilen garip bir antikor üretir. Etkisi, her zamankinden daha fazla tiroid hormonu üretmek için tiroid bezinin kapasitesini ve boyutunu genişleterek tepki vermesine neden olur.

Bazı bireylerde Graves hastalığının neden ortaya çıktığı bilinmiyor, ancak doğum öncesi yaş ve sigara içenlerde en yaygın olanı bu. Ayrıca ailelerde koşma eğilimi gösterir ve hem genetik hem de çevresel faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Toksik Adenomlar veya Toksik Nodüler Goiter
Tiroid bezindeki topaklar veya nodüllerin büyümesi de tiroid hormonlarının üretimini etkileyebilir ve bazı durumlarda hipertiroidi oluşturabilir. Belli belirti ve hipertiroidi bulguları varsa, bunlardan bazıları toksik nodüller veya adenomlar olarak bilinir; bunlar tek bir hiperfonksiyonlu nodül ile birlikte görülür. Bu, vakaların yalnızca% 5’ini oluşturduğu görülmektedir. Diğerleri, vakaların beşte birine kadar, toksik multinodüler guatr içerebilirler. Çoğu hastada mevcut bir guatrdan, daha yaşlı bir yaşta ortaya çıkar ve çok yavaş ilerlemektedir. Tiroid nodüllerinin patogenezi halen bilinmemektedir.

Tiroidit
Tiroidit, tiroit bezinden aşırı salgılanan tiroid hormonlarını içeren bir sağlık durumudur. Çoğu vakada, tiroid hücrelerini hedef alan bağışıklık sistemindeki bir enfeksiyon veya anormallik nedeniyle, önceden oluşturulmuş ve depolanan tiroid hormonunun büyük miktarda salınımı vardır. Bu kan içindeki tiroid hormon seviyelerinde ve dolayısıyla hipertiroidizmde artışa neden olabilir. Bu, gebeliği takiben kadınlarda yaygın bir neden.

İyot takviyesi
Tiroid bezinde tiroksin ve triiodotironin üretiminde iyot iyidir. Genellikle beslenme kaynaklı kaynaklardan elde edilir, ancak takviyeleri ile birlikte iyot alımındaki belirgin artışlar tiroid hormonlarının üretimini etkileyebilir ve hipertiroidi oluşturabilir.

Takviye kullanımı ile ilişkili olan hipertiroidizm, tiroid nodülleri gibi bir sağlık durumundan dolayı, zaten hipertiroidizm riski altında olan bireylerde görülür. Bazen de iyotla uyarılan hipertiroidizm veya Job-Basedow fenomeni olarak adlandırılır.

Amiodaron
Amiodaron atriyal fibrilasyonun tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir anti-aritmik ilaçtır. İyot içerdiği için özellikle tiroid nodüllü olanlar gibi zaten durum riski altındaki bireylerde hipertiroidi oluşturabilir. Bu tip hipertiroidizm, amiodarone bağlı hipertiroidizm olarak bilinir ve diğer tiplere göre tedavi edilmesi daha zordur.

Kanser
Nadiren de olsa tiroid kanseri olarak bilinen folliküler tiroid kanseri, hipertiroidiye neden olabilir. Bu tür kanserler tiroidin foliküllerinde başlar ve kanser hücreleri bazen tiroid hormonları, tiroksin ve triiodotironin üretmeye başlarlar. Bu hipertiroidizmle sonuçlanır.

Tedaviye Nedeninin Önemi
Tanı sırasında olası hipertiroidi nedenini belirlemek esastır; çünkü bu tedavi boyunca kararların yönlendirilmesine yardımcı olacaktır. Amiodaron veya iyot takviyeleri gibi durdurulabilecek belirli bir neden olduğunda, bazı durumlarda semptomları kontrol etmek için yeterli olabilir. Tiroid nodülleri veya kanseri için, genellikle tiroid dokusunun tahrip veya cerrahi olarak çıkarılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir