Hipertansiyon neden olur
Genel

Hipertansiyon Neden Olur?

Kan basıncı, arter duvarları üzerindeki kan akışı sırasında arter duvarlarına uygulanan basıncı tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu basınç, kalp kasılarken ve damar yoluyla kan pompaladığında en yüksek seviyededir ve buna sistolik basınç denir.

Kan basıncı milimetre cıvada (mmHg) ölçülür ve sağlıklı bir sistolik kan basıncı okuması 120 mm Hg civarındadır. Kalp iki atım arasında rahatladığında, kan damarlardan kalbe doğru akar ve damarların içindeki basınç düşer. Bununla birlikte, damarlarda çökmelerini önlemek için yine de bir miktar kalıntı basınç var.
Buna diyastolik basınç denir ve sağlıklı bir bireyde yaklaşık 80 mm Hg ölçülmelidir.

Kan basıncı gün boyunca dalgalanır, fiziksel zorlamalarla ya da stresli anlarda, örneğin kalp daha zor pompalandığında yükselir. Yaş, aynı zamanda kan basıncını etkiler çünkü kan damarlarının duvarları sertleşir ve bir kişi yaşlandıkça esnekliklerini kaybederek sistolik ve diyastolik kan basıncında artışa neden olur.

Yüksek tansiyon için bazı risk faktörleri şunları içerir:

Esansiyel hipertansiyon
Bazı insanlar hipertansiyon ya da bilinen herhangi bir nedeni ile yüksek tansiyon var. Bu tip hipertansiyon, esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılır. Bu durumda olan insanlarda, vücudun küçük arterleri daralır, bu da kalp, uzak organlara ve ekstremitelere kan dolaştırmak için daha fazla pompalanması anlamına gelir. Bu kan basıncını yükseltir.

Esansiyel hipertansiyona birincil hipertansiyon denir ve tüm hipertansiyon vakalarının %5’i esansiyel hipertansiyondur.

Aile öyküsü
Hipertansiyon, özellikle esansiyel hipertansiyon genellikle genetik bir dayanağa sahiptir ve ailelerde de olabilir. Koşulu bulunan birinci derece yakınları olan insanlar hipertansiyon gelişme riskinde yüksektir.

Hastalıklar

Hipertansiyon, böbrek hastalığı, Cushing sendromu, Lupus, feokromositoma veya adrenal tümörler gibi diğer hastalıklardan kaynaklanabilir.

İlaçlar

İlaçlar hipertansiyona da neden olabilir. Bazı örnekler, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kortikosteroidler, oral kontraseptifler, bazı antidepresan ilaçlar ve amfetamin, metamfetamin ve kokain gibi kötüye kullanım ilaçları gibi ağrı kesiciler içerir.

⦁ Diğer faktörler
⦁ Artan yaş hipertansiyon için bir risk faktörüdür
⦁ Afrikalı veya Karayip kökenli insanlar hipertansiyon için daha büyük bir risk altındadırlar
⦁ Yüksek bir diyetle alınan tuz veya kafein alımı ve taze meyve ve sebzelerin az alınması hipertansiyon riskini artırır
⦁ Sigara içenler ve alkolikler hipertansiyon riski altındadır
⦁ Obezite, fazla kilolu ve fiziksel egzersiz eksikliği de riski artırır
⦁ Stres ve “A tipi” bir kişilik yüksek tansiyon geliştirme riskini artırır

Düşük kan basıncı nedenleri başlıklı konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir