Hiperhidroz Tedavisi
Hastalıklar

Hiperhidroz Nedenleri

Hiperhidroz, anormal aşırı terlemeyi tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu terleme mutlaka vücudun soğumaya ihtiyacı olduğu zaman, örneğin artan sıcaklığa veya egzersize yanıt olarak ortaya çıkmaz.

Terleme vücut özellikle aşırı ısınmadığında ortaya çıkar. “Hiper” çok fazla anlamına gelir ve “hidröz” terleme anlamına gelir. Koltuk altı kolları, ayak tabanı, avuç içi, kasık, yüz veya göğüs gibi vücudun tamamını veya yalnızca belirli bölümlerini etkileyebilen yaygın bir durumdur.

Terleme o kadar aşırı olabilir ki, ter, kıyafetler vasıtasıyla gözle görünebilir veya bir kişinin bir bilgisayarı kullanması veya kapı kulpu çevirmesi zorlaşır. Derinin ıslaklığı da cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bu durum herhangi bir sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmuyorsa da, bir kişinin günlük faaliyetlerini bozabilir, utanç ve endişe yaratabilir.

 

 

Hiperhidroz Tedavisi

 

Hiperhidroz Nedenleri

Hiperhidroz, durumun sebebinin bulunup bulunmamasına bağlı olarak 2 tipe ayrılır. 2 tip primer hiperhidroz veya sekonder hiperhidroz olup, bunlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Primer hiperhidroz:
Primer hiperhidroz, aşırı miktardaki aşırı miktardaki haşlanmış sebebin belirlenemediği durumlarda kullanılır. Durumun, terlemeyi düzenleyen sempatik sinir sistemi (SNS) içindeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durumda, bu duruma genetik bir unsur olabileceği düşünülmektedir.

SNS, gastrointestinal sistem yoluyla gıdaların geçişi veya idrarın böbreklerden mesaneye geçişi gibi vücudun otomatik fonksiyonlarını kontrol eden sinir sistemimizin bir parçasıdır.

Terleme, aşırı ısındığında kendisini soğutmak için kullanılan vücudun otomatik mekanizmasıdır. Bu anlamda, SNS, bir termostat gibi hareket eder; sinirler, beyinden sıcaklık arttıkça vücuda dağıtılan birkaç ter üreten bezden gönderilir.

Sonuç olarak ortaya çıkan ter cildi soğutur ve vücut ısısını düşürür. Bu ter üreten bezlerin büyük kısmı, buharlaşmalı ısı kaybıyla vücut ısısını soğutan berrak, kokusuz bir sıvı salgılayan eccrine bezleridir. Diğer ter bezi türü, deri yüzey bakterileri ile temas ettiğinde bir koku yayan kalın bir sıvı üreten apokrin bezdir.

Bu bezlerin her ikisi de ısı, stres, hormonlar veya egzersiz gibi uyarılara yanıt olarak sinirler tarafından aktive edilir. Bununla birlikte, hiperhidroz, ter bezleri ve özellikle ekrin bezleri olan hastalarda, bu uyaranlara aşırı tepki verir ve gereksiz ölçüde ter oluşturur. Bir kişi gergin veya gerginleşirse, ter bezlerinin tetiklenmesi ve terlemenin sonuçlanması daha da kötüleşebilir.

Bazı ailelerde göründüğü için genetik mutasyonu içeren kalıtsal bir unsurun primer hiperhidroza neden olabileceği düşünülmektedir. Genetik mutasyon meydana geldiğinde, normal vücut fonksiyonunu kontrol eden hücrelerdeki talimatlar karışık hale gelir ve vücudun olağan işleyişlerinin bozulmasına neden olur.

İkincil hiperhidroz:
Durumun nedeni netleştiğinde, duruma sekonder hiperhidroz adı verilir. Sekonder hiperhidrozun başlangıcı, primer hiperhidrozun başlangıcından daha ani olur ve muhtemelen tüm vücuda terleme neden olur. Bu, aşağıdakileri de içeren birçok temel faktör tarafından tetiklenebilir:

⦁ Menopoz
Hamilelik
⦁ Kaygı
⦁ Düşük kan şekeri veya hipoglisemi
⦁ Hipertiroidizm
⦁ Diyabet
⦁ Şişmanlık
⦁ Anti-depresanlar ve beta blokerler gibi bazı ilaçlar
⦁ HIV ve tüberküloz dahil bazı enfeksiyonlar
⦁ Parkinson hastalığı
⦁ Hodgkin lenfoma dahil olmak üzere kan hücresi veya kemik iliği bozuklukları

Hiperhidroz Tedavisi

Hiperhidroza karşı uygulanan genel tedavi yaklaşımı, etkilenen bölgelere uygulanan reçeteli antiperspiranların kullanılmasıdır. Durum devam ederse, hastanın farklı ilaçları denemesi ya da eninde sonunda başka terapiler araması gerekebilir. Ağır vakalarda ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terleme tetikleyen sinirleri kesmek için cerrahi bir prosedür önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir