Hidrosefali nedir
Genel

Hidrosefali nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hidrosefali nedir?

Hidrosefali, beyindeki sıvı birikimini belirtir. Bu biriken sıvı beyinde artan bir baskı oluşturur, bu da beyin hasarına neden olabilir.
Hidrosefali bazen daha önce “beyindeki su” olarak geçmesine rağmen, beyinde biriken sıvı su değildir. Sıvı, beyin omurilik sıvısı, glikoz içeren ve sudan daha yapışkan, renksiz, berrak bir sıvıdır. Beyin boşluklarımızda her gün yaklaşık 500 ml  beyin omurilik sıvısı üretilmektedir. Beyin ve omurilik çevreleyen alt araknoid boşluğun etrafında dolaşır ve beyindeki ventriküler (karıncık)  ve kanallar olarak adlandırılan boşluklardan akar. Beyin omurilik sıvısı, bir amortisör gibi davranarak beynin besin maddelerini besleyerek ve atık maddeleri kaldırarak beyne yastıklar. Herhangi bir zamanda beyinde sadece 120-150 ml beyin omurilik sıvısı bulunabilir, bu nedenle fazlalık beyin omurilik sıvısı, araknoid villi olarak adlandırılan valfler vasıtasıyla kan dolaşımına geçer.

Çok fazla beyin omurilik sıvısı üretildiğinde, beyin omurilik sıvısı akışının bloke edilmesi durumunda beyin omurilik sıvısının kan dolaşımına boşalmasını önleyen araknoid villus ile ilgili bir sorun ortaya çıkarsa hidrosefali gelişebilir. Bunlardan herhangi biri meydana gelirse, artan sıvı basınç oluşturmak için neden olarak, beyin ventrikülleri ve alt araknoid boşluk şişmeye başlar. Sorun derhal tedavi edilmezse, sonuç kalıcı beyin hasarı olabilir.

Hidrosefali türleri
Hidrosefali üç ana türü vardır. Birinci tip doğumda bulunur ve konjenital hidrosefali olarak adlandırılır. Spina bifida (ayrık veya açık omurga) gibi doğum kusurları veya enfeksiyon gibi cenin gelişimi sırasında ortaya çıkabilecek olayların bir sonucu olarak neden olabilir.

İkinci tip, doğum anında veya doğumdan sonraki bir noktada gelişir ve edinilen hidrosefali olarak adlandırılır. Bu her yaşta gelişebilir ve örneğin bir yaralanma sonucu veya hastalığın bir komplikasyonu olarak gelişebilir. Bu gibi olaylar sonucunda beyne neden olan hasar, beyin karıncıklarının büyümesine neden olur ve beyin omurilik sıvısının fazla beyin omurilik sıvısıyla kan dolaşımına karışmasını engeller.

Üçüncü tip herhangi bir yaştaki bireyi etkileyebilir, ancak en yaygın olarak 50 yaş ve üzerindeki yaştaki kişilerde görülür. Buna normal basınç hidrosefali (NPH) denir ve inme, kafa travması, tümör, enfeksiyon veya cerrahi sonrası komplikasyonlar gibi olayların bir sonucu olarak gelişebilir.

hidrosefali tedavisi

Hidrosefali Belirtileri

Bu beyin hasarı, çeşitli farklı belirtilere neden olabilir. Hidrosefali ana belirtilerinden bazıları şunları içerir:

⦁ Baş ağrısı, boyun ağrısı
⦁ Mide bulantısı ve kusma
⦁ Bulanık veya çift görme
⦁ karışıklık

Bazı bireyler de şunları yaşayabilir:

⦁ Zayıf koordinasyon
⦁ Denge ile zorluk
⦁ Yürüme zorluğu
⦁ İdrar ve / veya bağırsak tıkanıklığı

Hidrosefali olan kişiler bu semptomların hepsini yaşamayabilir, ancak genellikle bunlardan birden fazlasını geliştirirler.

Normal basınçlı hidrosefali vakalarında, beyin omurilik sıvısı birikimi kademeli olabilir ve semptomlar aylar ya da yıllar boyunca yavaş gelişebilir. En yaygın görülen semptomlar yürüme, idrar kaçırma ve bilgi işleme ile ilgili sorunlar yaşanmamasıdır.

Konjenital hirdocephalus’un belirtileri genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkar ve tipik olarak kas spazmlarını, alışılmadık derecede büyük kafa büyüklüğünü, huzursuzluğu, beslenme ve uyuşukluk güçlüğünü içerir.

Hidrosefali Teşhisi

Hidrosefali teşhis etmenin temel yaklaşımı bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması gibi beyin taramasıdır. Taramalar BOS’un birikmesini ve beynin artan baskısının belirtilerini aramak için kullanılır. Bir doktor belirtileri değerlendirmek için fiziksel bir değiĢiklik yapabilir, beyindeki basıncın artması nedeniyle gözün şişmesi olup olmadığını kontrol etmek için bir göz testi ve CSF’yi alıp basınç düzeyini kontrol etmek için bir bel patlaması yapabilir.

Lomber delinme, iki belde (bel alt) vertebra arasına ve beyin omurilik sıvısının bulunduğu bir boşluğa bir iğne takılmasını içerir. Bir şırınga yardımıyla az miktarda beyin omurilik sıvısı çıkarılır ve basınç kontrol edilir. Lomber ponksiyondan sonra hasta, beyin omurilik sıvısını çıkarmanın semptomlarını iyileştirip arttırmadığını değerlendirmeye alınır.

hidrosefali belirtileri

Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali genellikle, şant olarak adlandırılan ve aşırı CSF’nin beynden boşaltılabildiği bir kanal sağlamak için cerrahi olarak beyine implante edilen ince bir tüp kullanılarak tedavi edilir. Sıvı, beyinden diğer vücudun bir bölümüne, genellikle karında dolaşıp kan dolaşımına emilir. Hastalar bir şantla tedavi edildiğinde tam bir düzelme mümkündür.

Bazen, hidrosefali olan yetişkinler, üçüncü ventrikülostomi olarak adlandırılan bir prosedür kullanılarak tedavi edilir. Burada, beyin omurilik sıvısının tıkanma noktasını atlaması için izin veren üçüncü beyin ventrikülünün altında küçük bir delik açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir