Hastalıklar

Hemoroid (Basur) Nedir? Basur Belirtileri ve Nasıl Geçer?

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur olarak bilinen Hemoroid hastalığı anüs ve rektum bölgesindeki damarların büyümesi ve iltihap kapması sonucunda ortaya çıkar. Hemoroid, iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Dış hemoroid hastalığında şişen bölge anüsten dışarıya çıkar ve görülebilir olur. İç hemeroid’te ise belirti iç bölgede yaşanır. Uzun süre kabız olarak kalmak, hamilelik gibi bölgede yoğun baskıyla sebep olacak durumlarda da basur oluşumu görülmektedir.

Hemoroid Neden Olur?

Oldukça rahatsız edici olan ve sosyal yaşamımızı olumsuz etkileyen hemoroid hastalığının oluşmasında çok fazla sebep olabilir. Biz hemen aşağıda tıp dünyasında en çok rastlanılan sebepleri listeledik.

 • Hamilelik: Hamileliğin özellikle son aylarına doğru büyüyen bebek neredeyse tüm organlara baskı yapar. Annenin anüs bölgesi de bu baskılardan etkilenir ve hemoroid fiziksel bir baskı sonucunda ortaya çıkar. Eğer iltihaplanma söz konusu değilse hamilelik sonrasında anne bu hastalıktan kurtulur fakat daha sonra tekrar nüksetmesi kolaylaşmıştır.
 • Ters İlişki: Partneri ile anüs bölgesinden ilişkiye giren kişilerde basur oluşumu sık görülür. Zira bölgenin kendine has bir darlığı vardır ve bu iç damarların dışarıya çıkmasını engeller. Anal ilişki ise bu darlığı ortadan kaldırdığı için hemoroid oluşumunu tetikler.
 • Kabızlık: Kabız hastaları dışkılamak için sürekli ıkınma yolu ile anüs bölgesinde yoğun bir baskı oluştururlar. Hamilelik ile aynı sebepten dolayı bu yoğun baskı, hemoroid oluşumunu tetikler, özellikle çok uzun süren kabızlık hastalıkları bu yönden tehlikelidir. Kişi sürekli kendini yormak yerine doktoruna başvurarak ilaç tedavisi almalıdır.
 • Sürekli Oturmak: Özellikle çalışma saatlerinde sürekli oturan insanlar, bir süre sonra yer çekimine yenik düşebilirler. Yer çekiminin de etkisi ile hemoroid hastalığı ortaya çıkar, o sebeple oturma zorunda kaldığınız bir işiniz olsa dahi her 30 dakikada bir küçük molalar vererek yürümeyi ihmal etmeyiniz.
 • Obezite: Aşırı kilolu olma durumu da hemoroid hastalığının çıkmasına sebep olur. Fazla kilolu olan kişilerin iç organları normal insanlara göre daha sıkışık bir hale gelir. Bu kişinin fizyolojik yapısına göre değişse de, kilolu insanların normal insanlara göre basur olma riski çok daha büyüktür.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

hemoroid belirtileri

 • Anüs bölgesinde ıslaklık hissiyatı veya kanamalar.
 • Anüs bölgesindeki geçmeyen ve sürekli kaşıntılar.
 • Anüs bölgesinde şişlik.
 • Dışkılarken kan gelmesi ve yoğun ağrı hissetmek.
 • Anüs ucunda küçük veya büyük meme şeklinde şişliklerin oluşması.

Hemoroid Tedavisi

Doktorunuz hemoroid’in iç ve dış olduğuna ve de şiddetine bakarak bir tedavi yöntemi belirler. Tedavi yöntemlerinde cerrahi müdahale her zaman son çare olarak elde tutulur ve sık başvurulmaz. Basur hastalığının tedavisi %95 ilaçlar ile gerçekleşmektedir. Bu ilaçlar ise hap, fitil, krem ve mendil gibi araçlar ile kişiye kullandırılır. İlaçların başarılı olmadığı durumlarda eğer hemoroid daha büyüyor ve ilerliyorsa o zaman cerrahi müdahale söz konusu olur.

Hemoroid’den Korunmak

Hemoroid hastalığına 1 kez yakalandınız mı iyileşseniz dahi tekrar yakalanmanız daha kolay olacaktır. O yüzden buradaki en önemli konu, hastalığa hiç yakalanmamak veya yakalanıp iyileştiyseniz de bir daha yakalanmamaya çalışmaktır. Bunun için aşağıda listelediğimiz tavsiyelere bir göz atabilirsiniz:

 • Günde en az 2 litre su içmek, dışkınızın katı hale gelmesini engeller.
 • Bol lifli gıdalar tüketmek sindirim sisteminizin düzenli ve doğru çalışması için çok önemlidir.
 • Günde 1-2 kuru kayısı yemek, kabızlığı önler.
 • Uzun süre oturmayıp, sportif bir hayat sürmek sizi basur hastalığından uzak tutar.
 • Tuvalette çok vakit geçirmek bu hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan en büyük etkenlerdir, tuvalette ihtiyacınızı hemen giderip hemen çıkın.
 • Uzun süreli kabızlıkların kendiliğinden geçmesini beklemeyin, hemen doktorunuza başvurun.

Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız “Kabızlığa iyi gelen yiyecekler” makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir