Hemanjiom tedavisi
Genel

Hemanjiom Nedir ve Tedavisi

Hemanjiom Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hemanjioma, kan damarlarının endotel tabakasında oluşan benign bir tümördür. Bu tümörler genellikle yaşamın ilk birkaç haftasında gelişir ancak bir çocuğun on yaşına geldiğinde zaman bağımsız olarak sıklıkla gidermektedir. Hemanjioma, çocuklarda görülen en yaygın tümör türüdür.

Hemanjiom terimi ilk kez Mulliken ve meslektaşları tarafından kullanılmış fakat başlangıçta doğumda var olup olmamasına bakılmaksızın, damarlarda meydana gelen tümör benzeri yapılara, doğumdan hemen sonra gelişen ya da hayatı boyunca geç gelişen herhangi bir tümöre benzemektedir. Mulliken bu tümörleri aşağıdaki gruplara ayırdı:

  • Kendini bulaştıran tümörler, yani kendileri tarafından küçültüldü
  • Büyümekte ama sonunda yok olan tümörler
  • Doğumda mevcut olan ve kalıcı anormalliğe neden olan tümörler

Bu sınıflandırma, tedavi gerektirmeden bağımsız olarak çözülecek olan tümörler ile kalıcı olabilecek tümörler arasında ayrım yapmaya yardımcı oldu. Kalıcı lezyonlara örnek olarak port-wine lekeleri ve şişkin damarlar verilebilir.

Hemanjioma gelişme evreleri

Temelde üç aşamalı hemanjiom gelişimi vardır ve bunlara aşağıdakiler dahildir:

  • Hümenjiomanın hızla büyüdüğü çoğalma evresi. Bu aşama bir yıl kadar sürebilir.
  • Lezyonun görünümünde çok az değişiklik meydana gelen dinlenme evresi. Bu aşama, çocuğun bir ila iki yıl yaşına gelene kadar sürer.
  • Tümörün küçülmeye başladığı invazyon evresi. Olguların% 50’sinde, tümör, beş yaşına geldiğinde kayboldu ve çoğu vakada, on yaşındaki çocuklar kayboldu.
  • Nadiren de olsa, hemanjiomların boyutu azalmaz veya yok olur.

Patoloji
Kan damarlarını astarlayan endotel hücreleri, anormal derecede hızlı bir hızda çarpıp nihayetinde bir yumruluk oluştururlar.

Hemanjiomlar yüzeysel olabilir ve cildin yüzeyinde gelişebilirler ya da derin olabilirler ve cilt yüzeyinin altında olabilirler.

Yüzey hemanjiomları, kendi kan damarları tarafından tedarik edildiği için sıcakta kalabilir. Dokuları aynı zamanda bir çilek yüzeyine benzeyebilir ve bu lezyonlara bazen çilek hemanjiomları denir. Hemanjiomlar yüzeysel ve derin kombinasyonda olabilir, kan damarlarının deride derinleşmesi sonucu oluşan mavimsi şişlikle kırmızı bir alan olarak göründü.

Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiyomlar genellikle yaşamın ilk birkaç haftasında gelişen benign tümörlerdir. Bu tümörler çoğunlukla olguların% 50’sinde 5 yaş ve hemen hemen tüm vakalar 10 yaşlarında zamanla kaybolmuşlardır.

Çoğunlukla hemanjiomlar tedaviye gerek kalmadan ortadan kaybolur ve şimdiye kadar bulunduğunu gösteren hiçbir işaret bırakmaz. Bununla birlikte, büyük hemanjiomlar deriyi gerginleştirebilir veya yüzeyine zarar verebilir, bu nedenle görünür cilt değişiklikleri bırakır.

Hemanjiyoma, solunum zorlukları veya görme bozuklukları gibi komplikasyonlara neden olan vakalarda, genellikle tedaviye gerek duyulur.
Bir hemanjiomun tedavisine yönelik terapötik yaklaşımlardan bazıları aşağıda tarif edilmiştir.

Oral kortikosteroidler başlıca tedavi yaklaşımlarından birisidir, ancak son zamanlarda alternatif terapiler sunulmuştur.

Kortikosteroid (kortizon) enjeksiyonları doğrudan küçük lezyonlara uygulanabilir.

İlk-basamak tedavinin başarısız olduğu durumlarda anti-kanser ajanları interferon veya vinkristin kullanılabilir.

Hemanjiom bir hava yolunu bloke ediyorsa, trakeostomi yapılabilir. Trakeostomi, nefes alan bir tüpün tıkanık bölgenin altındaki trakeaya boynunun önünden sokulmasıyla bir dış hava yolu oluşturan acil bir cerrahi prosedürdür.

Tedavinin geciktiği ve hemanjiomun kalıcı yapısal değişikliklere neden olduğu durumlarda cerrahi önerilebilir.

Tedavinin başarısız olduğu veya geciktiği durumlarda, yüz özelliklerinin deformitesini düzeltmek için kozmetik cerrahi gerekli olabilir.

Cildin yüzeysel lezyonları dar pullu boya lazer tedavisine cevap verebilir, eğer bunlar küçükse düz lezyonlardır.

Yükseltilmiş lezyonlar veya derinin altında oluşan lezyonlar, atımlı boya lazer tedavisine yanıt vermez. Ortaya çıkan herhangi bir ülserasyon, genellikle topikal ilaçlar ve cilt pansumanı ile tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir