Anne ve Bebek

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Hamilelik Süreci

Hamilelik, bir kadının hayatı boyunca yaşayacağı en hassas süreçtir. Bu süreçte kadının tüm vücudunda değişiklikler görülür ve bazı alışkanlıklarından da vazgeçmesi gerekir. Artık içinizde en değerli varlığınızı taşıyorsunuzdur ve hayatta en önemli şey de onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Bu doğrultuda hamilelik sürecinde kaçınılması gereken yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler normalde insan sağlığı için çok faydalı olabilir fakat hamilelik süreci için risk oluşturuyor olabilirler. Örneğin; fesleğen çok iyi bir sos malzemesi olmasının yanı sıra erken doğum hormonlarını çalıştırdığı için hamilelik sürecinde tüketilmesi riskli bir bitkidir.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecekler

hamilelikte kaçınılması gereken yiyeceklerAşağıda yer alan yiyeceklerden bazıları bebeğinize zararlı olabilecekken bazıları da erken doğuma sebep olabilir. Bu ikisine de sebep olmayan bazı yiyecekler ise anne üzerinde hastalık oluşturabilir. Örneğin basur gibi hastalıkların hamilelik sürecinde çıkmasını hiçbir anne adayı istemez, o sebeple hamileler süreci daha da zorlaştırmamak adına yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmek zorundadırlar.

Hemen aşağıda hamileler için zararlı olabilecek ve uzak durulması gereken yiyecekleri listeliyoruz:

  • İyi Pişmemiş Et; Bu aslında sadece hamileler için değil herkes için zararlıdır fakat hamileler bu konuda çok daha fazla hassastır. Bazı etler ateşsiz yöntemler ile pişirilebilir veya çok az pişmiş şekilde de tüketilebilir. Bu tip yiyeceklerin içerisinde halen canlı kalmış bakteri ve parazitler olabilir. Bu bakteriler zamanla sizin kanınızdan bebeğinize kadar ilerleyerek enfeksiyon riski doğurabilir. Bunu anlamanız da çoğu zaman imkansızdır, bu enfeksiyon bebek için ölümcül tehlike taşıyabilir ve ancak bir kan tahlili sonrasında ortaya çıkar. Ölümle sonuçlanmasa bile bu gibi vakalar bebekte kalıcı hasarlara da sebep olabilir.
  • Kokoreç, İşkembe (Sakatatlar); Tüm sakatatlar hamileler için risklidir. Zira sakatatlar bir hayvanın en bol bakteri bulunduran alanlarıdır ve örneğin iyi temizlenmemiş bir kokoreç, çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir enfeksiyon sürecini başlatabilir. Hamilelikte ve süt emzirirken sakatatlardan genel olarak uzak durmakta fayda vardır.
  • A Vitamini; Buna çoğu kişinin şaşıracağına eminiz fakat maalesef bu böyle. Özellikle çok hayvansal gıda tüketen kişilerde fazla A vitamini yüklemesi gerçekleşebilir. Hamile olmayan kişiler için bu sorun değildir fakat hamileler için A vitaminin yüksek olması bazı hastalıkların başlamasına sebebiyet verebilir.
    Bir hamile haftanın 3 gününden fazla kırmızı et tüketmemelidir.
  • Beklemiş Süt Ürünleri; Süt çok yoğun bir bakteri merkezidir ve süt ile yapılan tüm ürünlerde hamileler için tehlike arz etmektedir. Özellikle taze olarak tüketilmeyen ve bekletilmiş süt ürünlerinin tüketilmesi hamilelerde enfeksiyon riskini artırır. Fabrika üretimi olan pastörize süt ürünleri için bu geçerli değildir. Örneğin ev yoğurdu yapıldığı gün tüketilirse sorun olmaz fakat 3 gün bekletilen bir ev yoğurdunun içerisinde bakteri sayısı sadece 3 günde 500 katına çıkabilir. Bu da hamileler için risk oluşturmaktadır.
  • Abur Cubur; Her insanın bir abur cubur ritüeli vardır. Kimimiz cips yer, kimimiz kola içer, kimi şekerli gıdalara gömülür. Bunlar sağlıksız tüketimler olsa da kişi kendisine söz geçiremiyor olabilir fakat hamilelik durumunda söz geçirmek zorundadır. Özellikle organik olmayan şekerler kullanılarak yapılan abur cuburlar bebeğin obez olarak doğmasına ve hatta beyin yollarında bazı hasarların dahi gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple hamilelik sürecinizi kuru yemişler gibi sağlıklı abur cuburlar ile geçirmenizi tavsiye ediyoruz.
    Çok sorulan bir soruya da cevap verelim; hamilelik sürecinde çikolata tüketebilirsiniz.

Hamilelikte sık ve azar azar yemek önemlidir. Bebeğinizin sağlığı için çok faydalı olan zengin içerikli kuru yemişleri, meyveleri ve organik besinleri daima elinizin altında bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir