Doğum sonrası saç dökülmesi
Hamilelik

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi nedenleri ve doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesi sorununa dair tüm ince detaylar konumuzda yer almaktadır.

Ortalama olarak, bir kadın günde yaklaşık 100 tüy döker. Kafanızın üzerinde, saçlarınızın yaklaşık %90’ı ise büyüme eğilimindedir. Diğer %10’luk bir süre dinlenme aşamasındadır ve saçınızı fırçalarken veya şampuanladığınızda dökülmektedir. Bu saçlar daha sonra yeni saçlarla değiştirilir.

Hamileyken, saçınızın daha dolgun olduğu ve kalınlaştığını göreceksiniz. Bunun nedeni, saç büyüme aşamasını uzatan östrojen hormonunda bir artış olmasıdır. Bununla birlikte, doğum yaptıktan sonra, östrojen seviyeleri çarpıcı bir şekilde azalır. Aniden saç foliküllerinin bir çoğu dinlenme safhasına geçer. Saçınızı fırçalarken veya duş sırasında daha fazla saç dökülmesi meydana gelir. Vücudunuzun hormon seviyeleri normale dönünce bu etki azalacaktır. Saçlarınız, hamileliğinizin altı ila oniki ay içinde olduğu gibi görünmeye başlayacaktır.
Tüm kadınlar bu etkiyi gebelik süresince ve sonrasında gözlemlemektedir. Uzun saçlı kadınlarda bu durum çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Doğum sonrası saç dökülmesi normal mi?

Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi, son derece normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır fakat her ne olursa olsun, böyle durumlarda gerekli tedbirleri almak, en doğru sonuç olacaktır. Hamilelik sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevabı ise, aşağıdaki paragrafta yer almaktadır.

Hamilelik sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum sonrası saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler bu yazımızda açıklanmııştır. Söz konusu durum, hormonal düzeylerdeki değişikliklerden dolayı oluşan normal bir işlem olduğundan, saçların tamamen dökülmesini engelleyemezsiniz. Bununla birlikte, saçınıza hacim katacak ve saçlarınızın normale dönmesini beklerken size daha geniş bir görünüm kazandıracak ürünler (köpük ve saç yoğunlaştırıcılar) veya saç modelleri (saçlarınızı topuz yapabilirsiniz) deneyebilirsiniz.

Kısa saçlar
Uzun saç çocuğunuza tehdit oluşturabilir. Bebekler, onları tutarken veya beslerken saçınıza dokunma eğilimindedir. Uzun saçlar bebeğinizin boynu, parmakları, bilekleri ve vücudunun farklı noktalarında dolaşabilir. Ciddi derecede saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç kesimi en doğru seçeneklerden biri olarak görülmektedir. Uzun saçlarınızla tıkanıklığınızı gidermek veya saçlarınızı her fırçaladığınızda banyo zemini temizlemekten endişelenmeniz gerekmez. .

Sağlıklı beslenme
Bir sürü meyve ve sebze yemek her zaman fayda sağlayacaktır. Doğum yaptıktan sonra, meyve ve sebzelerle beslenmek son derece önemlidir. Sağlıklı olmanın yanı sıra, meyveler ve sebzeler, saç foliküllerini güçlendiren ve saç büyümesini teşvik eden flavonoidler ve antioksidanlar içerir.

Besin maddeleri ve vitaminleri alın
Vitamin B kompleksi, vitamin E ve C, çinko ve biyotin gibi belirli vitaminlerin saç büyümesini desteklediği bilinmektedir. Bu vitaminler saçlarınızı güçlendirir ve gebelik sonrasında yaşadığınız saç dökülmesini azaltabilir.

Doğum sonrası saç dökülmesine karşı şampuan
Saç dökülmesi yaşıyorsanız, kaliteli malzemeler içeren bir şampuan kullanmak isteyebilirsiniz. Biotin veya silika içeren saç temizleyiciler folikül büyümesini destekleyebilir ve saçlarınızı güçlendirebilir. Saçınızı her yıkadığınızda ve saçınızın hamilelik öncesi görünümünü geri kazanmasından sonra şampuanı kullanmaya devam etmekten asla vazgeçmeyin.

Saçınıza hacim verecek bir şampuan ve saç kremi kullanın. Protein içeren şampuanlar, saçınıza daha ince bir görünüm kazandıracak bir kaplama katmanı ekleyebilir. ‘Şampuanlarla karıştırma’ veya ‘yoğun kondisyonlama yapan’ şampuanlardan kaçının. Bunlar ağır kondisyonerlerdir. Ağır bir krema, yalnızca saçınızı hafifçe alçaltır ve solgun bir görünüm kazandıracaktır. İnce, ince saçlar için tasarlanmış bir kremi kullanın, çünkü saçlarınızı tartmaz. Sadece saçınızın ucundaki kremi kullanın.

Şampuanlar farklı saç tiplerine göre farklı şekilde çalışacaktır. Birkaç farklı şampuan çeşidi deneyin ve hangisinin saçınıza en uygun olduğunu görün. Ayrıca, içerisinde fazla kimyasal bulunan saç bakım kremi ve şampuanlardan her daim uzak durmanızda fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir