Hamilelik Belirtileri
Hamilelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta

Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta başlıklı konumuzda, ilk hafta hamilelik belirtileri nelerdir sorusuna en net cevapları bulabileceksiniz.

Hamilelik belirtileri ilk hafta baz alındığında, bir kadından diğerine veya bir başka gebeliğe göre farklılık göstermektedir. Pek çok kadın, tipik olarak, daha önce belirtileri daha erken olsa da, geçen hafta boyunca, ilk hamilelik belirtileri bildirmez.

Birçok kadın ilk hamilelik belirtilerini ne kadar erken hissedebildiğinizi, en erken hamilelik belirtilerinin neler olduğunu ve implantasyon veya gebe kalma hissini hissedip hissetmediğinizi merak eder. Basit cevap: Erken dönemdeki gebeliğin erken dönem belirtilerini ve bulgularını atlamış olduğunuz bir dönemden önce bile alabilirsiniz ve implantasyondan hemen sonra hamilelik belirtileri ilk hafta hissedebilirsiniz.

Tipik olarak ilk hamilelik belirtileri kaçırılmış bir dönemdir. Görünüm sırasındaki en erken hamilelik belirtileri ilk hafta maddeleri şunlardır:

 • İmplantasyon (yerleşme) kanaması
 • İmplantasyon (yerleşme) krampları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yorgunluk ve yorgunluk
 • Pozitif kan gebelik testi
 • Pozitif idrar ev gebelik testi
 • Yüksek bazal vücut sıcaklığı grafiği
 • Cevapsız adet dönemi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Sık idrara çıkma

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur?

Hamilelik belirtileri kaçıncı günde başlar sorusunun cevabı ile beraber Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur sorusunun cevabı aşağıda yer almaktadır.

Gebelikten sadece birkaç gün sonra, 6-12 gün arasında ovulasyon / fertilizasyondan ortalama 9 gün sonra, uterusta döllenmiş yumurta implantları, hamileliğin ilk fiziksel olarak ilk hamilelik belirtileri başladığı zamandır. Kadınlar önce kramp hissedebilirler. Lekelenme oluşursa, implantasyondan sonra birkaç güne kadar gösterilmeyebilir. Bu süre boyunca lekelenme implantasyon kanaması olabilir ve döneminizle karıştırılabilir, ancak sizin döneminiz kadar ağır değildir. İmplantasyon kanaması beklemeniz gereken gün için implantasyon hesap makinesini kontrol edin.

Aynı zamanda, kadınlar şişlik, hassasiyet, karıncalanma ve göğüsler de dahil olmak üzere göğüslerinde değişiklikler hissedebilir, daha ağır veya dolu hissederler. Progesteron seviyeleri, yorgunluk yaratabilen, kavrama sırasında yükselir. Östrojen seviyeleri de midenin daha yavaş boşalmasına neden olacak şekilde artmaya başlar, bu da mide bulantısı ve iştah kaybına neden olur. Genellikle sabah hastalığı denir, bu terim tam olarak doğru değildir, çünkü sabah saatlerinde değil, günün herhangi bir saatinde “sabah bulantısı” meydana gelebilir. Azaltılmış kan şekeri ve tansiyon, baş dönmesine ve baygınlığa neden olabilir. Bazı kadınlar bu hisleri tecrübe ederler, hasta olduklarını düşünürler ve sadece hamile olduklarını öğrenmek için doktora giderler.

Bu paragrafta hamilelik belirtileri kaçıncı günde başlar sorusunun net cevaplarını sizlere açıkladık. Daha detaylı bilgiler için, hamilelik kategorimizi inceleyerek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Kasık Ağrısı

Hamilelik belirtileri arasında kasık ağrısı bulunmaktadır fakat her kasık ağrısı da hamilelik belirtileri arasında görülmemektedir. Bir diğer bakışla, hamilelik sürecine ”merhaba” diyen her kadın da, kasık ağrısı yaşamayabilir. Bu nedenle, hamilelik belirtileri kasık ağrısı ile başlamaz ve her hamile kadında bu tarz ağrılar söz konusu olmaz.

Vajinal lekelenme
Yumurtlama ve döllenme meydana geldiğinde, döllenmiş yumurta, döllenmeden yaklaşık 6-12 gün sonra, implantasyonun gerçekleştiği uterusa doğru fallop tüpünü aşağı doğru hareket ettirir. O zaman, döllenmiş yumurta kendini uterusun duvarına implante eder. İmplantasyon hamilelik ilk hafta belirtilerinden birine neden olabilir: implantasyon, lekelenme, kanama ve bazen kramp.

Kramp
Karnınızdaki kramplar adet kramplarına benzeyebilir. Kanama ve lekelenme başlangıçta adet kanamasına benzer olabilir, bu nedenle bazı kadınlar menstruasyon döneminin başlangıcında onları hata yaparsa, bu sıra dışı değildir.

Vajinal akıntı
Kanamanın yanı sıra, bir kadın beyaz, sütlü akıntıyı fark edebilir ve hamilelik belirtileri arasında akıntı da bulunmaktadır. Bu taburculuk, vajinanın duvarlarının kalınlaşmasına yol açan gebelik hormonları ile ilişkili olabilir; bu, hemen hemen kavrama ve implantasyondan hemen sonra başlar. Bu vajinal akıntı hamilelik boyunca devam edebilir, genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, taburcu edilmek veya yanma ve kaşıntı hissi ile ilgili kötü bir koku varsa, bir maya veya bakteriyel enfeksiyonu dışlamak için doktorunuza söyleyin. Bazı okuyucularımızdan gelen, hamilelik belirtileri akıntı ile mi başlar sorusuna da cevap verelim. Sevgili okuyucular, hamilelik belirtileri akıntı ile başlamaz. Akıntı, sadece hamilelik belirtilerinden biridir.

Göğüs Değişiklikleri
Meme şişliği, boyut değişiklikleri veya hassasiyet, ilk hamilelik belirtileri olabilir. Yağ rezervleri ve süt bezi büyüklüğünde bir artışa işaret eden şişlik, ağrı ile birlikte olabilir.

“Tüm Gün” Hastalığı
Sabah hastalığı muhtemelen ilk hamilelik belirtileri en iyi bilinenidir. Mide bulantısı sabahları daha sık görülebilir, çünkü mide asitleri bir gecede oluşur, ancak sabah bulantıları olan çoğu kadın da günün diğer saatlerinde mide bulantısı hisseder.

Tükenme
Şekerleme mi yoksa uyanık mı kalamaz? Yorgunluk en sık görülen hamilelik ilk hafta belirtilerinden biridir. İlk üç aylık dönemde alevlenme progesteron seviyeleri. Yorgunluk, ikinci trimesterinizle azalabilir ancak daha sonra yeniden ortaya çıkabilir. Tüm bu ekstra ağırlığın etrafında taşımak, üçüncü trimesterde kolayca lastiğinize neden olabilir.

Banyo araları
Sık idrara çıkma erken bir hamilelik ilk hafta belirtisidir, en erken anneler hormonal değişikliklerden ötürü çok iyi bilirler. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sık sık banyo molaları sıklıkla genişlemiş uterusun (ve içinde hızla büyüyen bebeğin) mesane üzerinde baskı oluşturmasından kaynaklanır.

Kaşıntı
Kaşıntı çok yaygın bir şikayettir ve gebelik boyunca ortaya çıkabilir. Her zamanki bölgeler, cildin büyüyen şekle uyum sağlamak için gerildiği göğüsler ve karınlardır.

Sindirimdeki Değişiklikler

Gebelikte sindirimi etkileyen birçok neden vardır:

 • Hormon progesteronunda artış
 • Kalın bağırsaklarda artan su emilimi
 • Demir takviyeleri
 • Rektumda uterus basıncı
 • Mide ekşimesi
 • Alerjiler
 • Hamilelik sırasında mevsimsel alerjiler ve astım öngörülemez hale gelebilir. Bazı kadınlar ilk hamilelik belirtileri düzeltirken, diğerleri de bunun tersini fark eder. Astımı olan anne adayları genellikle inhalerlerini kullanmaya devam etmelidir. Nefes almazsan, bebeğin de olmaz.

Erken hamilelik belirtileri zaman çizelgesi
Kadın vücudunda değişiklikler meydana geldiği anda değişiklikler meydana gelir, ancak bu değişiklikler hamilelikten yaklaşık bir hafta öncesine kadar fiziksel değişikliğe neden olmaz. Bu noktadan gebeliğin sonuna kadar, hamilelik boyunca fiziksel değişiklikler hissedilebilir.

 • Gebelikten 6 ila 12 gün sonra: Döllenmiş yumurtanın implantasyonu kramplara neden olabilir.
 • Gebelikten 7 ila 14 gün sonra: Göğüsler şişmiş, ağrılı, hafif ve ağır hissedebilirler.
 • Konsantrasyondan 7 ila 14 gün sonra: Progesteron, düşük kan şekeri ve düşük tansiyona bağlı yorgunluk.
 • Konsepsiyondan 7 ila 14 gün sonra: Artmış östrojen ve yavaşlatılmış gastrik boşalma, sabah bulantısı olarak bilinen mide bulantısına yol açabilir.

Kadınların ilk hamilelik belirtilerini hissettikleri zaman dilimi, farklı bedenlerin farklı oranlarda değişmesiyle büyük ölçüde değişir. Tipik olarak, erken hamilelik belirtileri, hamilelik ile pozitif gebelik testi veya kaçırılmış menstruasyon döngüsünden sonra ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta nelerdir başlıklı makalemizde sizleri, hamilelik başlangıcı konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Hamilelik konusunda diğer konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir