gus tedavisi
Hastalıklar

Gut Hastalığı Hakkında Herşey

Gut hastalığı nedir?

Gut, ürik asitin anormal metabolizması ile karakterize edilen ve dokularda ve kanda aşırı ürik asit ile sonuçlanan bir hastalıktır. Gutu olan insanlar ya çok ürik asit üretirler ya da daha yaygın olarak, böbrekleri çıkarmada yetersiz kalırlar. Vücutta ürik asit birikiminin, akut ve kronik gut artriti, böbrek taşları ve deri ve diğer dokularda ürik asit (tophi) gibi yerel tortular da dahil olmak üzere bir takım olası sonuçları vardır. Gut tek başına (birincil gut) oluşabilir veya diğer tıbbi durumlar veya ilaçlarla (sekonder gut) ilişkili olabilir.

Gönüllü artrit, özellikle ayak başparmağındaki atakta, ağrılı, sıcak, kırmızı, şişmiş eklemin aniden ortaya çıkışının yaygın bir nedenidir. Gereç artritinin, 40 yaşın üstündeki erkeklerde inflamatuar artritin en yaygın neden olduğu bildirilmiştir. Bu, eklem sıvısının aspire edilmiş bir örneğinde ürik asit (monosodyum ürat) kristallerinin saptanmasıyla kesin olarak teşhis edilir. Bu ürik asit kristalleri, eklemin etrafındaki eklemlerde ve dokularda yıllarca birikerek, aralıklı olarak akut iltihaplanma nöbetleri tetikleyebilir. Tekrarlayan artrit veya “işaret fişekleri” saldırıları eklemlere zarar verebilir ve kronik artritlere yol açabilir. Neyse ki, gut ilerleyici bir hastalık iken, gut tedavisi için etkili ilaçlar vardır.

Gut nedenleri nelerdir?

Ürik asit, yediğimiz gıdaları metabolize ettikçe ve normal hücre döngüsünde vücut dokuları bozulduğunda üretilir. Gut olan bazı insanlar çok fazla ürik asit üretirler (etkilenenlerin% 10’u) ve tıbbi olarak “aşırı üretici” olarak adlandırılırlar. Gutu olan diğer kişiler ürik asitlerini idrarda etkili bir şekilde yok etmezler (% 90) ve tıbbi olarak “az miktarda dışkılama” olarak adlandırılırlar.

 

Gut Risk Faktörleri Nedir?

Kalıtımla aldığımız genler, erkek cinsiyet, böbrek fonksiyonu ve beslenme (alkolizm, obezite) gutun gelişiminde anahtar rol oynar. Gut bulaşıcı değildir.

 • Ailenizde gut varsa, o zaman bunu geliştirme şansınız %20’dir.
 • Pubertal erkeklerde kadınlara kıyasla gut riski artmıştır.
 • Yetersiz böbrek fonksiyonu olan kişiler gut için risk altındadırlar.
 • Alkollü içeceklerin, özellikle biraların alımı, gut riskini artırır.
 • Kırmızı etler, iç organlar, maya, kabuklu deniz ürünleri ve yağlı balıklar açısından zengin diyetler gut riskini artırır.
 • Ürik asit seviyeleri erkeklerde ve kadınlarda menopozda ergenlik döneminde artar, bu nedenle erkekler ilk önce (ergenlikten sonra) daha erken bir yaşta (menopozdan sonra) kadınlardan gut gelişir. Menopoz öncesi kadınlarda gut, belirgin bir şekilde sıra dışıdır.

Ürik asit seviyelerinde ani bir değişiklik olduğunda, gut artritinin atakları neden olabilir;

 • alkol ve kırmızı etlerde overindulgence,
 • travma,
 • açlık ve dehidrasyon,
 • kemoterapi,
 • ilaçlar,
 • diüretikler ve bazı diğer anti-hipertansif ilaçlar,
 • aspirin (Bayer, Ecotrin),
 • nikotinik asit (B-3-50, B3-500-Gr, Niasin SR, Niacor, Niaspan ER, Slo-Niasin),
 • siklosporin A,
 • allopurinol (Zyloprim)
 • probenecid (Benemid) ve diğerleri,

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gergin artritin ilk belirtisi tipik olarak sıcak, kırmızı, şişkin, sert, ağrılı eklemin ani başlangıcıdır. En sık görülen eklem, şişliğin ciddi hassasiyetle ilişkili olabileceği büyük ayak parmağının tabanında yer alır, ancak hemen hemen her eklemde yer alabilir (örneğin, diz, ayak bileği ve ellerin küçük eklemleri). Bazı insanlarda, akut ağrı o kadar yoğun ki, ayak parmağındaki bir yatak tabakası bile şiddetli ağrıya neden olur. Ayak başparmağının tabanındaki akut gut artriti podagra olarak adlandırılır.

Tedavi olmaksızın bile, ilk ataklar kendiliğinden, tipik olarak bir ila iki hafta içinde durur. Ağrı ve şişlik tamamen giderken, gut artriti genellikle aynı eklemde veya başka bir eklemde geri döner.

Zamanla, gut artriti atakları daha sık ortaya çıkabilir ve daha uzun sürebilir. İlk ataklar genellikle sadece bir veya iki eklemi içerirken, zaman içinde aynı anda birden fazla eklem yer alabilir. Yaygın olarak ortaya çıkabilen (subklinik), eklemlerdeki potansiyel olarak zararlı iltihapların, atardamar artritinin apaçık atakları arasında meydana gelebileceğini unutmamak gerekir.

Böbrek taşı gut olan kişilerde daha sık görülür.

Ürik asit kristalleri dış eklemler oluşturabilir. Bu kristallerin koleksiyonları, tophi olarak bilinen komplikasyonlar, kulak memesi, dirsek ve Aşil tendonu (ayak bileğinin arkası) veya başka dokularda ortaya çıkabilir. Tipik olarak, bu tophi ağrılı değildir. Bununla birlikte tofik, tanısı konan kristaller, mikroskobik inceleme ile tanı için küçük bir iğne ile alınabildiğinden tanı için değerli bir ipucu olabilir. Bir tophusun mikroskopik değerlendirilmesi ürik asit kristallerini ortaya çıkarır.

 

Birisi ne zaman Gut için tıbbi bakım ister?
Ani, kırmızı, şişmiş eklemde ani başlayan herkes, ya birinci basamak doktoru, acil serviste ya da romatolog (artrit ve gut uzmanı) ile tıbbi yardım almalıdır. Bu semptomlar ayrıca enfeksiyon, eklemdeki kıkırdak kaybı veya başka nedenlerden kaynaklanabilir. Optimal tedavi için gut artritinin kesin tanısını koymak önemlidir.

Eğer gut tanısı konulmuşsa ve birden fazla artrit geçirmişse, bu saldırılar için doktor tarafından yazılan ilacı alınız. Bireyin bu tedaviye cevap vermemesi halinde, bir doktor, acil serviste veya acil bakım merkezinde görülmesi gerekir. İlave artrit alevlenmelerini önlemek için birey düzenli ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Böbrek taşlarına (böbrek koliklerine) bağlı karın ağrısı atakları, ürik asit böbrek taşlarının gutdan kaynaklanabileceğini düşündürmektedir.

 

Gut Tedavisi ve İlaçları nelerdir?

Sıcak, şişmiş eklemi tedavi etmek için bazı ilaçlar kullanılırken, diğer ilaçlar da gut salgınlarını önlemek için kullanılır. Bu ilaçların herhangi biri ile, bir kişi çalışmayı düşünmediği veya ilaçla ilgili başka sorunları olduğunda doktor çağırmalıdır.

Akut gut tedavisinde kullanılan ve / veya başka saldırıları önlemek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • Örnekler arasında indometasin (Indocin), ibuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve) bulunur. Selekoksib (Celebrex) gibi daha yeni ilaçlar da kullanılabilir. Aspirin bu durum için kullanılmamalıdır.
 • Enflamasyonu kontrol etmek için yüksek dozda anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır ve birkaç hafta içinde konikleşebilir.
 • Doktorunuza diğer sağlık sorunları hakkında bilgi verin, özellikle eğer biri peptik ülser hastalığı veya bağırsak kanaması öyküsü varsa, eğer biri warfarin kullanıyorsa (veya Coumadin) ya da böbrek fonksiyonunda sorun varsa.
 • Bu ilaçların başlıca komplikasyonları arasında mide rahatsızlığı, kanama ülserleri ve azalmış böbrek fonksiyonu yer alır.
 • Kolşisin (Colcrys)
 • Bu ilaç iki farklı şekilde verilir, ya artritin akut atağını tedavi etmek ya da tekrarlayan atakları önlemek için.
 • Sıcak, şişmiş eklemi tedavi etmek için, kolşisin hızlı bir şekilde verilir (genellikle bir kerede iki tablet, bir saat sonra başka bir tablet takip eder).
 • Bir saldırının geri gelmesini önlemek için, günde bir veya iki kez kolşisin verilebilir. Kolşisin kronik kullanımı gut ataklarını azaltabilirken, sıcak, şişmiş eklemlere rağmen eklem hasarına neden olabilecek ürik asit birikimini önlemez.
 • Böbrek veya karaciğer fonksiyonu ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız bir doktora bildirin.
 • Kortikosteroidler
 • Prednizon (Meticorten, Sterapred, Sterapred DS) gibi kortikosteroidler genellikle doktorun bunu NSAID’lerden daha güvenli bir yaklaşım olduğunu düşündüğünde verilir.
 • Ağız yoluyla verildiğinde, yüksek doz kortikosteroidler başlangıçta kullanılır ve birkaç hafta içinde konikleşir. Sorunları önlemek için bu ilaçları reçete edildiği gibi almak önemlidir.
 • Kortikosteroidlerin kısa süreli kullanımı ile ortaya çıkan bazı komplikasyonlar, değişmiş ruh halini, yüksek kan basıncını ve diyabetli hastalarda glukoz kontrolü ile ilgili sorunları içerir.
 • Kortikosteroidler şişmiş eklem içine de enjekte edilebilir. Eklemi steroid ile enjekte edildikten sonra geçici olarak istirahat etmek yararlı olabilir.
  Kortikosteroidler veya ilgili bir bileşik olan kortikotropin (ACTH) de bazen kas içine enjekte edilebilir veya intravenöz olarak verilebilir.
 • Düşük doz kolşisin ek olarak, gut daha fazla saldırı önlemek ve kandaki ürik asit seviyesini azaltmak için kullanılan diğer ilaçlar şunlardır:

Probenecid (Benemid)
Bu ilaç, vücudun aşırı ürik asidi böbrekler ve idrar yoluyla ortadan kaldırmasına yardımcı olur.
Bu ilacı alırken bireyler günde en az 2 litre sıvı içmelidir (ürik asit böbrek taşlarının oluşmasını önlemek için).
Bir böbrek problemleri veya böbrek taşı öyküsü varsa veya aspirin çekiyorsanız bir doktora başvurun. Bunun yerine allopurinol (aşağıya bakınız) almak gerekebilir.
Probenecid ile bir dizi ilaç etkileşimi vardır, bu nedenle başka ilaçların bir doktoruna önerin. Yeni bir ilaç reçete ederseniz, doktorunuza probenecid aldığınızı bildirin.

Allopurinol
Bu ilaç vücut tarafından ürik asit oluşumunu azaltır ve kan ürik asit düzeyini düşürmek için çok güvenilir bir yoldur. Allopurinol şu anda altın bakım tedavisi standardıdır.

 • Böbrek problemleriniz varsa doktorunuza tavsiyede bulunun. Allopurinol hala kullanılabilir, ancak dozun ayarlanması gerekebilir.
 • Yaygın yan etkiler arasında mide ağrısı, baş ağrısı, ishal ve döküntü bulunur.
 • Bir döküntü veya ateş gelişirse allopurinol’ü bırakınız ve doktorunuzu arayınız.
 • Çok nadir bir allopurinol hipersensitivite riski vardır. Bu problem ciddi bir deri döküntüsü, ateş, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, kemik iliği yetmezliği ve ölümcül olabilir.
 • Azatiyoprin (Azasan, Imuran), 6-merkaptopurin veya siklofosfamid (Cytoxan, Cytoxan Liyofilize, Neosar) alıyorsanız doktorunuza tavsiyede bulunun;
 • Allopurinol doz ayarlamaları gerekebilir.

Allopurinol alıyorsanız ampisilin (Principen) bir döküntüye neden olma olasılığı daha yüksektir.

Febuxostat (Uloric)

 • Febuxostat, 40 yılı aşkın bir süredir özellikle gut kontrolü için geliştirilen ilk yeni ilaçtır.
 • Febüksostat vücut tarafından ürik asit oluşumunu azaltır ve kan ürik asit düzeyini düşürmek için çok güvenilir bir yoldur.
 • Febuxostat, hafif ila orta dereceli böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılabilir.
 • Febuxostat 6-merkaptopurin (6-MP) veya azatioprin ile alınmamalıdır.
 • Pegloticase (Krystexxa)
 • Pegloticase, yukarıda anlatılan konvansiyonel tedavilere dirençli yetişkin hastalarda kronik gut tedavisi için endikedir ve intravenöz olarak verilen bir
 • PEG’lenmiş ürik asit-spesifik enzimdir.
 • G6PD enzim eksikliğiniz varsa Peglotikazdan kaçınılmalıdır.
 • Hayati tehlike arz eden anafilaksi dahil peglotikaz ile ciddi alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.
 • Bu bakım ilaçlarının, tekrarlayan gut artrit ataklarını önlemek için ürik asidi normalin çok altına düşürmek için kullanıldığını anlamak önemlidir. Genel olarak, doktorlar kan ürik asit seviyesinin 6.0 mg / dL’nin altında olmasını isterler. Bu ürik asit seviyesi, terapinin “hedef seviyesi” veya “hedefi” olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir