gut
Hastalıklar

Gut Hastalığı Evreleri

Gut, eklemlerde sodyum fosfat kristallerinin birikmesiyle oluşan bir artrit formudur. Erkekler bu sağlık sorununda, kadınlardan daha sık etkilenir. Bunun nedeni, östrojen ürik asitin böbrek atılımını arttırmasıdır.

Gut hastalığı evreleri
Gut progresyonu aşağıdaki dört aşamaya ayrılır:

Asemptomatik hiperürisemi
Bu aşamada ürik asitin kan seviyesi yükseltilir ancak hasta semptomlar göstermez. Tedaviye genellikle bu aşamada ihtiyaç yoktur.

Akut gut saldırısı
Bu aşamada, sodyum fosfat kristalleri eklemlerde birikmekte ve ağrı, şişme ve kızarıklığa neden olan tortular oluşturmaktadır. Belirtiler genellikle hızlı bir şekilde gelişir ve ağrı sadece 6-24 saatlik başlangıç ​​süresince en şiddetli hale gelir. Buna “gut atağı” adı verilir. Belirtiler üç ila on gün arasında sürebilir, bu noktadan sonra eklem tekrar normal hissetmeye başlar ve ağrı azalır.

Saldırı, stresli olaylar, alkol tüketimi, hastalıklar veya ilaçlarla tetiklenebilir. Saldırılar tekrarlayan olma eğilimindedir ve durumu geliştiren neredeyse herkes gelecekte daha fazla saldırıya neden olur. Bir başka saldırı aylar ya da yıllarca gerçekleşmeyebilir, ancak durum izlenmeli ve daha ileri atak ve eklem hasarını önlemek için bir tedavi planı sürdürülmelidir.

Kritik olmayan gut
Bu, hastanın semptomlar içermediği ve ortak fonksiyonun normal olduğu gut atakları arasındaki süreyi ifade eder. Bununla birlikte, ürik asit kristalleri eklemlere çökelmeye devam ederler ve sessizce birikirler ve bu da ürik asit seviyesi 6.0 mg / dL’nin altına düşmedikçe nihayetinde başka bir saldırıya neden olur.

Kronik tophaceous gut
Bu, mukozada kıkırdak ve kemiğin kalıcı hasarı ile karakterize kronik artritin bir formu olan gut’un son safhasıdır. Çoğu vakada, hastalar uzman doktorlar tarafından kendilerine önerilen herhangi bir tedavi planına veya yaşam tarzı değişikliğine uyarsa, bu gut evresi önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir